Bezbarwny mocz – czy to źle ? Jakie są przyczyny przezroczystego moczu

Jaki jest prawidłowy kolor moczu?

Kolor moczu to nie przelewki, przynajmniej w teorii.

Głównym składnikiem wydalanego moczu jest woda, a pozostałymi elementami są produkty przemiany materii niewątpliwie szkodliwe dla organizmu. Niewielką pozostałość stanowią sole mineralne wraz z barwnikami żółciowymi, które są odpowiedzialne za zapach, kolor i smak. Według badań fizjologów prawidłowym kolorem moczu powinien być ten przypominający słomę, bądź jasno lub ciemnożółty. Nie ma obaw, jeżeli poranny jest pomarańczowy. Zaniepokojenie zmianą koloru moczu z pewnością rodzi w głowie pytania na które odpowiedziałby nam lekarz. Przed wizytą warto określić, jednak następujące dane :

  • Czy w moczu znajduje się krew ?
  • Przedział czasowy zmiany barwy moczu,
  • Mętność moczu,
  • Czy zapach moczu stał się dziwny lub nieprzyjemny,
  • Ilość płynów spożytych w ciągu doby,
  • Czy zostały przyjmowane jakiekolwiek leki ?
  • Częstotliwość oddawania moczu oraz czy występowały przy tym dolegliwości typu szczypanie czy ból pęcherza,

Bezbarwny mocz, kiedy występuje ?

Według badań lekarzy przyczyną występowania bezbarwnego moczu może być duża ilość spożywanej wody. Przezroczysty mocz może występować w rozmaitych jednostkach chorób ale aby określić dokładne przyczyny, należy wziąć pod uwagę stan pacjenta oraz na przykład jego sposób życia. Barwa moczu jest zależna od stężenia barwników, w nim występujących, a jeżeli jest bardzo rozcieńczony, wtedy jest jaśniejszy.

Zbyt duża ilość (lub zbyt szybka na raz) przyjmowania ilości wody może zaburzyć gospodarkę elektrolitową organizmu i/lub osłabić pracę naszych nerek. Może również wskazywać podwyższony poziom glukozy we krwi.

bezbarwny mocz przyczyny
fot. Bezbarwny mocz – jakie mogą być przyczyny ?

Przezroczysty mocz, a przyczyny

Zabarwienie i zapach moczu jest uwarunkowany wieloma czynnikami takimi jak hormony czy ilość i jakość przyjmowanych płynów oraz pożywienia. Warunki w jakich przebywa człowiek również może mieć znaczenie (np. temperatura)

Bezbarwny mocz – czy trzeba się martwić ?

Lekarze wskazują na to, że nie trzeba się martwić, jeżeli mocz nie posiada barwy, jeżeli człowiek jednak chciałby się upewnić należy dla Świętego spokoju zrobić badanie moczu. Faktem jest jednak, że zmiana koloru w tym wypadku nie powoduje niekorzystnych zmian w organizmie człowieka. Zmiana koloru powinna być alarmem w innych wypadkach. Jakich ?

Charakterystyka kolorów moczu

Mlecznobiały lub mętny

Można spodziewać się zakażenia bakteryjnego układu moczowego. Konieczne jest wykonanie posiewu. Najprawdopodobniej skończy się na przyjmowaniu antybiotyku walczącego z infekcją dróg moczowych.

Miodowy lub bursztynowy

Najprawdopodobniej jest spowodowany zagęszczeniem z powodu przyjmowania zbyt małej ilości płynów

Ciemnożółty zagęszczony, może przypominać kolor ciemnego piwa

Odwodnienie organizmu. Gdy po nawodnieniu kolor moczu nadal będzie utrzymywał taką barwę, bardzo możliwe są problemy z wątrobą w związku z czym konieczna jest wizyta u lekarza.

przezroczysty mocz
fot. Przezroczysty mocz – czy to powód do niepokoju ?

Różowy, podchodzący do czerwonego

Jeżeli zjadłeś przed chwilą rabarbar, buraki czy jagody to nie masz się czym martwić. Jeżeli nie, może być to spowodowane obecnością czerwonych krwinek lub hemoglobiny. Niestety takie ewentualności występują przy kamicy nerkowej, chorobach nerek, infekcji dróg moczowych, zakażeniach bakteryjnych czy chorobach prostaty. W niektórych przypadkach nawet przy nowotworach.

Pomarańczowy

To znak odwodnienia, choroby wątroby lub dróg żółciowych. Może oznaczać również nadużywanie środków przeczyszczających lub witamin z grupy B.

Zielony lub niebieski

Występowanie takiego koloru moczu niejednego może wprawić w osłupienie, lecz jest on bardzo niepokojący, gdyż jest objawem zakażenia bakteryjnego pałeczką ropy błękitnej. Objawia się tak także przedawkowanie witaminy B2 lub nadmierne spożycie wapnia. Może również oznaczać wysokie stężenie bilirubiny, które występuje przy na przykład marskości wątroby lub jej nowotworze.

Czarny

Niestety najczęściej jest objawem nowotworu lub nadmiernej suplementacji żelaza.

Pieniący się mocz

Jest raczej niegroźny i często powiązany z dietą np. z nadmiarem białka. Rzadziej występuje przy zaburzeniach czynności nerek czy cukrzycy.

Zapach moczu

Powiedzieliśmy sobie już o kolorze moczu, od bezbarwnego po czarny, ale nie jest to jedyne na co warto zwrócić uwagę przy jego oddawaniu. Wyróżnijmy kilka odmian jego odoru i możliwych zaburzeń z nim związanych :

Zapach Amoniaku – jest charakterystyczny przy stosowaniu diety bogatej w azot (jak np. w warzywa zielone, liściaste). Może być spowodowany infekcją dróg moczowych, cukrzycą czy odwodnieniem

Zapach stęchlizny – zaburzenia wątrobowe lub trzustkowe,

Zapach owocowy – spowodowany zbyt wysokim poziomem cukru we krwi (Hiperglikemia),

Zapach acetonu – Powikłanie cukrzycy-kwasicy metaboliczne, zaburzenia równowagi kwasowo-zasowej,

Ostry odór moczu – zakażenie bakteryjne, bardzo często E-Coli.

Badanie moczu

W tym tekście było już wspominane kilkukrotnie badanie moczu, gdyż jest to najlepszy sposób na przekonanie się co tak na prawdę dzieje się z naszym zdrowiem, bowiem dobrze zebrany wywiad umożliwia Panu Doktorowi wykluczyć wiele potencjalnych możliwości choroby i dać nam odpowiedź na pytanie dlaczego wydalamy z siebie taki mocz, a nie inny. Wyróżniamy następujące badania moczu :

  • Ogólne badanie moczu – ocenia nasze zarówno cechy fizyczne ( np. barwę, pH, zapach czy gęstość) jak i chemiczne ( np. glukozy, lipidów, stężenie białka czy barwników żółciowych)
  • Badanie obrazowe – USG układu moczowego,
  • Badanie krwi – pozwala na ocenę funkcjonalności narządów wewnętrznych.

Należy uświadomić sobie natomiast jedną sprawę, a mianowicie nerki mają za zadanie filtrować i usuwać razem z moczem szkodliwe produkty przemiany materii. Zmiana koloru moczu może być uzależniona od na prawdę wielu czynników poczynając od zmianę diety przez zażywanie leków kończąc na przedawkowaniu alkoholu. Zmiana wyglądu lub zapachu może chwilowo ulec zmianie nawet z powodu przetrzymania moczu, kiedy nie ma w pobliżu toalety. Zatem, jeżeli pojawiają się już zaburzenia moczu nie trzeba od razu wpadać w panikę, ale nie można też tego ignorować.


Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *