Bieganie a twoje gardło. Jak dbać o drogi oddechowe w czasie treningów w mieście.

Aktywność fizyczna jest wyjątkowo ważna, ale co robić w sytuacji, gdy wiąże się ona z problemami zdrowotnymi? Czy bieganie może zaszkodzić? Jak odpowiednio dbać o gardło i nie rezygnować z treningów?

Oddychanie podczas biegania

Oddychanie jest naturalną czynnością, jednak nie każdy ma świadomość, że korzystać można z różnych technik oddychania. Najważniejsze, aby oddech oparty był na przeponie, wtedy oddychać można zdecydowanie bardziej efektywnie. Oddychanie przeponowe, zamiast piersiowego pozwala dostarczyć do organizmu więcej tlenu, który niezbędny jest do prawidłowego działania mięśni. Najlepszym rozwiązaniem będą więc głębokie i miarowe oddechy.

Oddychanie nosem jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na wstępne ogrzanie powietrza, zanim trafi ono do oskrzeli i płuc. Jednak w czasie intensywnego wysiłku, jakim jest bieganie technika ta nieco ogranicza przepływ powietrza, w konsekwencji czego bardzo szybko można dostać zadyszki. Oddychanie przez usta jest w tej sytuacji bardziej efektywnym rozwiązaniem, dostarcza do organizmu zdecydowanie więcej tlenu, chociaż powietrze to jest zimne.

Bieganie a ból gardła

Niewłaściwa technika oddychania podczas biegania, nie tylko zimą, ale i wtedy, gdy jest ciepło może prowadzić do poważnych problemów z gardłem. Dotyczy on w szczególności tych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem i nie mają jeszcze utrwalonych dobrych nawyków oddychania.

Z bólem gardła podczas biegania najczęściej można poradzić sobie samemu, a wraz z rozwojem umiejętności, poprawą kondycji, problem ten ustępuje lub jest zdecydowanie mniejszy. Należy mieć świadomość, że podczas biegania i oddychania przez usta zagrożeniem dla gardła jest nie tylko zimne powietrze, ale też chorobotwórcze patogeny – znajdujące się w otoczeniu wirusy i bakterie dzięki oddychaniu przez usta zdecydowanie łatwiej mogą dostać się do organizmu i spowodować rozwój choroby. Przy łagodnych infekcjach i podrażnieniach najczęściej wystarczy stosować tabletki na ból gardła, ale jeśli nie pomogą – konieczna może być wizyta u specjalisty.

Dodatkowe lektury:  Szczoteczka do Zębów dla Niemowląt: Bezpieczeństwo i Komfort od Pierwszego Ząbka

Jak dbać o drogi oddechowe podczas biegania?

Biegając w pięknych okolicznościach przyrody, po lesie lub wiejskich ścieżkach można cieszyć się nie tylko pięknymi krajobrazami, ale też czystym, świeżym powietrzem. Bieganie z daleka od miejskiego zgiełku, smogu to czysta przyjemność, ale nie każdy może pozwolić sobie na takie warunki. Osoby, które chcą odpowiednio przygotować się mogą poprosić o pomoc lekarza, laryngologia w Warszawie prywatnie – to sposób, aby z pomocą lekarza odpowiednio zadbać o swoje gardło i drogi oddechowe podczas biegania.


Comments