Co pracodawcy powinni wiedzieć o prywatnych pakietach medycznych?

Konkurencja o pracownika nie odbywa się wyłącznie za pomocą oferowanego mu wynagrodzenia. Przeciwnie, trzeba dołączyć do niego różne benefity, by wybrał daną firmę. Jednym z popularnych i cenionych benefitów jest dofinansowanie prywatnej opieki zdrowotnej przez pracodawcę. Poniższy artykuł skupi się na wyjaśnieniu takiej oferty.

Dlaczego jest to atrakcyjne z perspektywy pracodawcy?

Prywatna opieka medyczna w wielu przypadkach przewyższa jakościowo system publiczny. Nic więc dziwnego, że ludzie są zainteresowani takimi usługami. Pojawia się jeden problem – cena. Im atrakcyjniejszy pakiet, tym jest wyższa. Wiele osób nie może sobie pozwolić na zakup takich usług z własnej kieszeni. Pakiety medyczne dla firm cechują się preferencyjnymi cenami dla przedsiębiorców. Dlatego są oni w stanie relatywnie niskim kosztem ubezpieczyć wielu pracowników.

Pakiety medyczne dla firm a Employer Branding

Kreowanie marki pracodawcy ma dwa wymiary. Employer Branding zewnętrzny ma na celu zachęcenie kandydatów do aplikowania do firmy. Natomiast wewnętrzny ma na celu utrzymanie pracownika w firmie i zapewnienie odpowiedniego morale. Pakiety medyczne dla firm spełniają założenia obu form. Atrakcyjny pakiet sprawi, że pracownik już zatrudniony będzie czuł, że pracodawca o niego dba. W związku z tym nie będzie chciał odejść do konkurencji. Z kolei potencjalny pracownik chętniej zaaplikuje na ofertę z dużym wynagrodzeniem i benefitami, niż jedynie z tym pierwszym.

Dodatkowe lektury:  Jakie są przyczyny bólu zęba po plombowaniu czy leczeniu kanałowym?

Opieka zdrowotna a wydajność pracownika

Pracownik na L4 nie pracuje, zatem nie przynosi zysków. W interesie pracodawcy leży jego jak najszybszy powrót do pracy. Pakiety medyczne dla firm rozwiązują ten problem. Dzięki wysokiej jakości opiece medycznej udzielonej odpowiednio szybko chory pracownik szybko wróci do swoich obowiązków. Na podobny obrót spraw trudno liczyć w opiece publicznej. Jest ona znana z długich terminów oczekiwania, które w sprawach naglących są nie do przyjęcia.

Prywatne pakiety medyczne dla firm a podatki

Wydatki na opiekę zdrowotną nad pracownikami to inwestycja. Zwraca się ona w postaci zmniejszonej absencji chorobowej czy utrzymania zatrudnienia. W związku z tym pakiety medyczne dla firm to koszty uzyskania przychodu. Te zaś w rocznym zeznaniu podatkowym można odliczyć, redukując tym samym podstawę opodatkowania. Zatem większa kwota zostanie na koncie przedsiębiorstwa, a znacznie mniejsza trafi w ręce Urzędu Skarbowego. Zatem wydatek na opiekę medyczną dla pracowników finalnie zwróci w bardzo atrakcyjnych kwotach.


Comments