Co to jest tlen inhalacyjny i jak z niego korzystać?

Każdy żywy organizm potrzebuje tlenu. Człowiekowi niezbędny jest on do prawidłowego przeprowadzenie wszystkich procesów fizjologicznych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których człowiek niedomaga z powodu braku tego pierwiastka. Czasem wystarczy jedynie dawka świeżego tlenu, aby odzyskać siłę i wygrać z chorobą. Coraz więcej osób zauważa zadowalające efekty kuracji tlenowej i decyduje się na zakup tlenu inhalacyjnego. Czy tak właściwie jest tlen inhalacyjny medyczny i jak prawidłowo z niego korzystać?

Co to jest tlen inhalacyjny?

Tlen medyczny, zwany także tlenem inhalacyjnym, jest skoncentrowanym, sprężonym gazem zamkniętym w poręcznej puszce. Charakterystyczną cechą tlenu inhalacyjnego jest to, że jest on bezwonny i bezbarwny. Tlen medyczny przed laty stosowany był wyłącznie w placówkach medycznych czy rehabilitacyjnych. Dziś stosowany może być przez każdą osobę we własnym, domowym zaciszu.

Niedotlenienie jest stanem, który może wywoływać szereg nieprzyjemnych objawów. Przyczyny niedotlenienia bywają różne. Mogą być to choroby czynnościowe czy zbyt długie przebywanie w miejscach, w których występuje wysokie zanieczyszczenie powietrza. Coraz więcej osób decyduje się zatem na przeprowadzenie tlenoterapii domowej, która pomaga przywrócić utracony wigor i przyspieszyć regenerację tkanek.

Jakie są powody korzystania tlenu inhalacyjnego?

Jeszcze do niedawna przyjmowanie tlenu kojarzyło nam się wyłącznie z obłożnie chorymi, astmatykami, alpinistami oraz innymi sportowcami, których ekstremalna aktywność fizyczna może być przyczyną chwilowego niedotlenienia. Tymczasem tlen medyczny jest produktem, który z powodzeniem może znaleźć zastosowanie wśród większej grupy odbiorców. Jeszcze do niedawna nikt nie przypuszczał, że tlen inhalacyjny może się okazać pomocy na przykład u osób walczących z nadwagą.

Dodatkowe lektury:  Tomografia komputerowa - kiedy warto zgłosić się na badanie?

Osoby, które niechętnie przyjmują leki i stawiają na naturalne, alternatywne sposoby rozwiązywania problemów zdrowotnych w szczególności powinny zainteresować się tym, jak szerokie jest zastosowanie tlenu inhalacyjnego. Wiedza na ten temat pozwoli na jego wykorzystanie, gdy pojawią się ku temu powody i umocni w przekonaniu o jego wyjątkowo korzystnym wpływie na zdrowie.

Jak korzystać z tlenu inhalacyjnego?

Brak dostępu do tlenu dla większości żywych organizmów oznacza śmierć. Oddychanie jest tak oczywistą czynnością, że wielu z nas całkowicie zapomina o tym, że w ogóle ją wykonuje. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do niedotlenienia organizmu, na przykład podczas bardzo intensywnego wysiłku lub gdy spędzamy zbyt dużo czasu w zamkniętym pomieszczeniu. W takich przypadkach dawka świeżego tlenu jest w stanie zdziałać cuda.

Aby dostarczyć swojemu organizmowi dawki czystego tlenu, wcale nie trzeba dysponować wielką butlą, którą często widzimy w szpitalach czy placówkach rehabilitacyjnych. Do użytku domowego wystarczy skoncentrowany tlen w puszcze, który zwiększy ilość tego pierwiastka w krwi, a co za tym idzie, sprawi, że organizm stanie się wytrzymalszy. Tlen inhalacyjny medyczny w poręcznej puszce zawiera wygodną maskę lub ustnik, które ułatwiają prawidłowe przyjmowanie tlenu. Aby przyjąć tlen inhalacyjny z puszki, wystarczy założyć dołączoną do niego maskę i dozować zgodnie z instrukcją, która także jest dołączona do każdej butelki.

Dla kogo tlen inhalacyjny?

Tlen inhalacyjny znajduje bardzo szerokie zastosowanie w cieszącej się coraz większą popularnością tlenoterapii. Stosownie tlenu inhalacyjnego wykazuje bardzo korzystny wpływ na system immunologiczny. Osoby, które walczą z chorobą, mogą stosować kurację tlenową w celu przyspieszenia procesu usuwania z organizmu bakterii i wirusów.

Dodatkowe lektury:  Jak szybko i skutecznie pozbyć się opryszczki?

Tlen medyczny przeznaczony jest dla naprawdę szerokiego grona odbiorców. Mogą z niego korzystać astmatycy, osoby cierpiące na obturacyjną chorobę płuc oraz zmagające się z bezdechem sennym i niewydolnością oddechową. Oprócz tego kuracja tlenowa będzie wsparciem dla osób, które wykonują intensywne ćwiczenia fizyczne, zmagające się z nadwagą lub cierpią na bóle o podłożu psychosomatycznym.


Comments