Czy naprawdę warto kupować nebulizatory do leczenia objawów przeziębienia?

Kiedy na dworze widać pierwsze oznaki zbliżającej się zimy, w naszych organizmach zaczynają dziać się naprawdę dziwne rzeczy. Odczuwamy ogólne zmęczenie, czujemy suchość w gardle, a z czasem pojawia się również katar i kaszel. Za te wszystkie negatywne objawy odpowiedzialne są wirusy, które w okresie jesienno-zimowym są w szczycie formy.

W jaki sposób uwolnić się od uporczywego kaszlu, zatkanego nosa i zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny? Poza dostępnymi na rynku produktami typu tabletki, syropy, saszetki i tak dalej, dostępne są również urządzenia do wykonywania terapii inhalacyjnej we własnym domu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nebulizatorów i w jaki sposób pomagają w przeziębieniu, to zapraszam do lektury.

Nebulizatory – wyjaśnienie terminu i charakterystyka

Pojęcie inhalacji i inhalatorów zapewne nie jest Ci obce, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad znaczeniem słowa nebulizacja? Jest to rodzaj zabiegu medycznego, w którym wykorzystuje się specjalne urządzenia (nebulizatory), do wytwarzania aerozolu, który bardzo dobrze się wchłania i szybko przynosi ulgę choremu.

Urządzenia te można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszy z nich to nebulizator membranowy, drugi ultradźwiękowy, a trzeci pneumatyczny. Skupmy się może na tym najbardziej wydajnym urządzeniu, z którego mogą korzystać nie tylko dorośli, ale również małe dzieci i osoby starsze.

Nebulizator membranowy, bo o nim właśnie będzie teraz mowa, jest urządzeniem, które za pomocą cienkiej, wibrującej membrany zamienia płynną postać leku w aerozol. Wskutek drgań o bardzo niskiej częstotliwości lek jest tak jakby, przeciskany przez mikroskopijne otwory w membranie. Wibracje umożliwiają substancji przejście przez te otwory, a w efekcie powstaje aerozol, czyli inaczej mgiełka.

Dodatkowe lektury:  Domowe sposoby na łupież. Jak szybko pozbyć się łupieżu

Tego typu urządzeń można używać do podawania wszystkich leków, które są przeznaczone do nebulizacji. Na liście dozwolonych leków możemy znaleźć takie substancje, jak: sól fizjologiczna NaCl 0,9%, ipratropium, salbutamol, ambroksol, buzenonid, propionian flutykazonu oraz fenoterol.

Największe zalety nebulizacji

Dzięki nebulizacji możemy w bardzo prosty i szybki sposób pozbyć się wszystkich objawów przeziębienia. Chory nie musi koordynować swojego oddechu, dlatego nebulizator może podawać leki nawet tym niewspółpracującym pacjentom. Nebulizator membranowy jest również bardzo prosty w obsłudze. Można go używać zarówno w karetce, na szpitalnym oddziale, na wycieczce, jak i we własnym domu.

Największą zaletą nebulizatorów, jest ich umiejętność szybkiego i bezpośredniego dostarczania leku zmienionym chorobowo miejscom w drogach oddechowych. Nie ma również wpływu na układ pokarmowy, dlatego nadaje się zarówno dla dorosłych, osób starszych, jak i dzieci.

Nebulizacja pomaga pozbyć się uporczywego kaszlu, nawilża również przesuszone błony śluzowe gardła i nosa. Dzięki niej pozbędziesz się zalegającej wydzieliny i udrożnisz zatkany nos. Jest niezwykle pomocna, szczególnie w okresie zwiększonego ryzyka zachorowań na przeziębienia, w okresie jesienno-zimowym, ale także wiosną, gdy pylą różne rośliny.

 

Podsumowując, warto kupować nebulizatory, a zwłaszcza nebulizatory membranowe, do leczenia objawów przeziębienia, ponieważ są one niezwykle wydajne i bezpieczne w każdym wieku.


Comments