Domowe wybielanie zębów, czyli jak i czym wybielić zęby w domu

Każdy z nas z pewnością nie raz zachwycał się olśniewającym uśmiechem gwiazd z pierwszych stron gazet.  Nieskazitelnie białe zęby dodają urody i są naszą wizytówką. Niestety cena zabiegu u dentysty dla wielu może okazać się zaporowa. Z pomocą przychodzą wtedy domowe sposoby na wybielanie zębów za pomocą produktów, które każdy z nas ma pod ręką w kuchni.

Wybielanie zębów – domowe sposoby

Zanim zdecydujemy się na konkretną metodę musimy pamiętać o paru podstawowych kwestiach.

Po pierwsze- kontrolna wizyta u dentysty. Usunięcie kamienia czy zaleczenie zęba to konieczny krok, jeśli zależy Ci na efektywnym i skutecznym domowym wybieleniu.

Po drugie-przeanalizuj dotychczasową pielęgnację jamy ustnej. Jeśli popełniasz takie błędy jak niewystarczająco częsta wymiana szczoteczki, niewłaściwie dobrana pasta czy mycie zębów tylko raz dziennie to nie spodziewaj się zaskakujących rezultatów przy domowym wybielaniu zębów. Używanie nici dentystycznej, żucie gumy po posiłku, pozwalające rozłożyć resztki jedzenia zaległe w buzi to aktywności, które powinny stać się Twoim nawykiem.

Po trzecie-uzbrój się w cierpliwość. Domowe, tanie wybielanie zębów jest z pewnością tym, na co warto przeznaczyć swój czas i energię.

jak wybielić zęby w domu
fot. Jak skutecznie wybielić zęby we własnym domu ?

Czym wybielić zęby?

Gdy decydujemy się na wybielanie zębów samodzielnie w domu, możemy dojść do wniosku, że jest ono nieporównywalnie tanie. Potrzebne są nam głównie produkty spożywcze, które bez przeszkód kupimy w supermarkecie lub sklepie z warzywami i owocami.  Najważniejsza jest konsekwencja.

Dodatkowe lektury:  Zrozumienie i zarządzanie HPV: Kompleksowe podejście

Wybierz jeden, odpowiadający się sposób i przekonaj się czy jest on dla Ciebie skuteczny. Nasze zęby, stan szkliwa czy dziąseł jest zupełnie inny i to co działa na jednych, może nie dać tak spektakularnego efektu u Ciebie. Warto jednak sprawdzić, która metoda w Twoim przypadku działa najszybciej i przynosi oczekiwane rezultaty, zwłaszcza że poniesione koszty są naprawdę niewielkie.

Olej kokosowy do wybielania zębów

Wybielanie zębów olejem kokosowym jest metodą bardzo skuteczną ale również zdrową. Wybierz tłoczony na zimno, nierafinowany olej dobrego producenta.

Aby wybielić zęby rozpuść w buzi około 2 łyżeczki oleju i płucz  nim jamę ustną przez około 8-10 minut, następnie nie połykaj, ale wypluj płyn. Żeby ten proces sprawiał Ci więcej przyjemności warto zwrócić uwagę na to, żeby olej miał zapach.  Z czasem, gdy przyzwyczaisz się do uczucia przetrzymywania płynu w buzi możesz wydłużyć czas ssania oleju do 15-20 minut. Pamiętaj, żeby wykonywać takie płukanie codziennie, a jeśli masz ochotę nawet 2 razy dziennie.
Na pierwsze efekty trzeba będzie poczekać około miesiąca, jednak ssanie oleju przyczynia się pozytywnie nie tylko do wyglądu naszych zębów ale i do ogólnego zdrowia. Olej kokosowy ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, udowodniono również, że ssanie oleju (na czczo!) podnosi odporność organizmu.

Soda oczyszczona na wybielenie zębów

Podstawowy produkt w kuchni może pochwalić się swoimi wybielającymi właściwościami. Sodę oczyszczoną mieszamy z wodą w niezbyt wysokim stężeniu a następnie płuczemy jamę ustną przez kilka minut. Możemy również przepłukać takim roztworem szczoteczkę a następnie umyć zęby.

Dodatkowe lektury:  Kamica nerkowa dieta - przykładowy jadłospis, główne zasady komponowania posiłków

Soda rzeczywiście powoduje wybielanie zębów, więc jeśli zastanawiasz się „jak wybielić zęby szybko” będzie to trafiony pomysł. Nie należy jednak zapominać, że otrzymany efekt jest krótkotrwały a cały proces trzeba regularnie powtarzać. Jeśli masz wrażliwe szkliwo lub dziąsła soda oczyszczona stosowania w nadmiarze może podrażniać oraz powodować erozję szkliwa.

czym wybielić zęby
fot. Jak często zastanawiasz się nad tym, czym wybielić zęby ?

Sól

Sposób używania soli w celu wybielenia zębów jest podobny do metody z sodą oczyszczoną. Mieszamy sól z wodą, z niezbyt wysokim stężeniem a następnie płuczemy zęby przez kilka minut. Możemy również przepłukać szczoteczkę i następnie zwyczajnie umyć zęby.

Domowe wybielanie zębów solą również niesie ze sobą pewne ryzyko. Sól podrażnia rany w jamie ustnej oraz może przyspieszyć erozję szkliwa.

Skórka od banana lub pomarańczy

Następnym razem gdy zdarzy Ci się zjeść powyższe owoce, nie waż się wyrzucać skórki! Są w nich zawarte wszystkie składniki, które pomogą w walce o piękniejszy uśmiech. Po obraniu świeżego owocu, wykrój mały kawałek skórki a następnie pocieraj zęby ich wewnętrzną miękką częścią.

Wybielanie zębów przez skórki owoców nie niesie ze sobą żadnego ryzyka dla Twojego szkliwa, jednak pamiętaj, żeby być w tej metodzie konsekwentnym a wtedy pojawią się upragnione rezultaty.

Truskawki

Łatwo dostępne w sezonie letnim owoce mogą stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce o efektowne, białe zęby. Te zdrowe owoce zawierają w sobie kwas jabłkowy, który niweluje nieestetyczne przebarwienia na szkliwie.

Nie wystarczy jednak tylko jeść truskawek. Żeby metoda była skuteczna, codziennie przygotuj niewielkie ilości rozgniecionych truskawek i tak przygotowaną papką wyszoruj dokładnie zęby.

Dodatkowe lektury:  Działanie tabletek antykoncepcyjnych - hormonalna antykoncepcja i jej skuteczność

Sok z cytryny

Sok ze świeżo wyciśniętej cytryny pomoże nieco wybielić zęby. Nie nacieraj ich jednak częściej niż raz dziennie i pamiętaj o przerwie od takiej kuracji, ponieważ cytryna może osłabiać szkliwo zęba i i podrażniać dziąsła.

Inne metody domowego wybielania zębów

Z pomocą przychodzą nam również już gotowe specyfiki gotowe do nabycia w drogeriach i aptekach. Najpopularniejsze są paski wybielające, dwufazowe żele, nakładki-szyny z wybielającym żelem a nawet wybielająca guma do żucia!

Jeśli nie przekonują Cię produkty spożywcze to ceny powyższych specyfików są nadal przystępne w porównaniu do kosztownego zabiegu wybielania u dentysty. Producenci często obiecują też, że na  pierwsze efekty czeka się około 2 tygodnie, Jest to więc opcja dla osób szukających szybkiego rozwiązania problemu.

domowe sposoby na wybielanie zębów
fot. Bardzo często domowe sposoby na wybielanie zębów w zupełności wystarczają, aby poprawić biel naszych zębów

Po wybielaniu zębów…

pamiętaj, że nadal musisz podtrzymywać efekt. Nie zaniedbuj codziennego mycia zębów po każdym posiłku, nitkuj zęby, kupuj specjalne wybielające pasty, wymieniaj regularnie szczoteczkę oraz żuj gumę po posiłku, wtedy kiedy nie masz możliwości umycia zębów.

Zwróć również uwagę na swoją dietę. Unikaj gazowanych, słodzonych napojów, zredukuj ilość zjadanych słodyczy, nie pal papierosów oraz ograniczaj codzienne picie kawy czy wina.

Piękny uśmiech to spoczywający na Tobie obowiązek nieustannego monitorowania zdrowia oraz higieny jamy ustnej. Nieskazitelne białe zęby są celem możliwym do osiągnięcia przy niewielkich środkach. Jedynym wyznacznikiem decydującym o skuteczności wybranej metody jest konsekwencja oraz regularność.

Artykuł powstał przy współpracy z http://beautifulsmile.pl/


Comments