Implanty all on 4 – na czym polega ta metoda?

Masz problem z całkowitym bezzębiem? Chcesz znowu cieszyć się pięknym uśmiechem i podnieść swój komfort życia? Boisz się, że ruchoma proteza będzie niewygodna i nieestetyczne? Idealnym rozwiązaniem dla Ciebie będą implanty All on 4. Wyjaśniamy, na czym polega ten zabieg i kiedy warto się na niego zdecydować.

Czym są implanty All on 4?

Metoda All on 4 polega na odbudowaniu pełnego uzębienia przy użyciu jedynie 4 implantów. Na tych właśnie 4 wszczepach lekarz specjalista osadza protezę. Dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu implantologicznemu pacjent może odzyskać wspaniały uśmiech w ciągu jednego dnia. 

Przeprowadzenie zabiegu, choć może wydawać się to proste, wymaga znajomości odpowiednich procedur i technologii. Stąd tak ważne jest, aby był on wykonywany przez lekarza specjalistę z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Przed wszczepieniem implantów, przeprowadza on z pacjentem dokładny wywiad oraz omawia z nim warunki i możliwości leczenia. 

Warto wspomnieć, że istnieje kilka wariantów tej metody. Oprócz protezy osadzonej na 4 implantach bardzo popularne jest też rozwiązanie polegające na oparciu jej na 6 wszczepach. To tzw. implanty all on 6. Stosuje się je w przypadku znacznego zaniku kości. 

Na czym polega zabieg All on 4?

Najpierw lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i sprawdza stanu zdrowia jego jamy ustnej. Zleca wykonanie zdjęć rentgenowskich i skanów komputerowych. Potem ocenia, czy dana osoba kwalifikuje się do zabiegu. Jeśli nie, wyznacza procedury przygotowawcze.   

Jeżeli nie ma przeciwwskazań do zabiegu, pacjent w wyznaczonym terminie zgłasza się do lekarza. W gabinecie otrzymuje znieczulenie miejscowe lub w razie konieczności — ogólne. 

Dodatkowe lektury:  Niezbędnik ratownika medycznego - co powinno się znaleźć w torbie medycznej?

Następnie specjalista przystępuje do wszczepienia implantów. Tworzy obsadę, montuje w przygotowanych otworach trzony i do przytwierdzonych implantów przymocowuje odbudowę tymczasową. Po wygojeniu się ran jest ona zamieniana na odbudowę ostateczną, którą wykonuje się na podstawie wcześniej pobranego wycisku.   

Po leczeniu trzeba dbać o higienę jamy ustnej. Ból można łagodzić środkami przeciwbólowymi. Należy też zgłosić się na kontrolę u lekarza. Także w razie wystąpienia niepokojących objawów, najlepiej omówić to ze specjalistą. 

Metoda All on 4 — dla kogo będzie najlepsza? 

Metoda All on 4 jest skierowana do osób mających problem z całkowitym bezzębiem. Może być też stosowana u pacjentów, którym lekarz zalecił resekcję zębów ze względu na ich znaczne uszkodzenie albo bardzo duże zniszczenie kości w szczęce lub żuchwie. 

Przy czym istnieją przeciwwskazania utrudniające lub uniemożliwiające przeprowadzenie takiego leczenia. Należą do nich: za bardzo zniszczona kość żuchwy, stany zapalne i chorobowe jamy ustnej, przewlekłe choroby m.in. nowotwory, cukrzyca i zaburzenia krzepliwości krwi, ciąża i przyjmowanie niektórych lekarstw.

Podsumowując, metoda osadzania protezy na 4 implantach pozwala na naprawę uśmiechy, nawet w ciągu jednego dnia. Zabieg wykonany przez lekarza specjalistę jest mało inwazyjny, a efekty bardzo trwałe.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://frankowski.pl/all-on-4/all-on-4-o-zabiegu/ 


Comments