Jak rozpuścić kamienie w woreczku żółciowym – domowe sposoby

Kamienie w woreczku żółciowym są jednym z najczęstszych schorzeń układu pokarmowego, które lekarze nazywają przewlekłą kamicą pęcherzyka żółciowego. Choroba występuje w wyniku metabolizmu cholesterolu, zmieniając skład żółci. Rozmiary kamieni mają różne średnice, największe osiągają kilka centymetrów. W przypadku kamicy żółciowej leczenie domowe zyskuje największą popularność. Przepisy oparte na naturalnych składnikach są w stanie szybko i skutecznie rozpuścić kamienie żółciowe. Jednak przed ich użyciem należy skonsultować się z lekarzem. Większość roślin może powodować działania niepożądane w postaci reakcji alergicznej.

Jak powstają kamienie żółciowe?

Żółć składa się z cholesterolu i bilirubiny. Są to główne składniki stałych złogów. Czasami dochodzi do nich wapń, który jest emitowany przez bakterie, osiadłe na ścianach pęcherzyka żółciowego i w wątrobie.

Objawy kamicy żółciowej

Objawy kamicy żółciowej nie zawsze są wyraźne, a w niektórych przypadkach, nawet przy dużych kamieniach, nie ujawniają się. Jednak w wielu przypadkach kamienie żółciowe mogą dawać takie objawy jak:

 • Kolka po prawej stronie pod żebrami i w regionie nadbrzusza
 • Nudności, wymioty
 • Nieprzyjemny zapach z ust, smak goryczy
 • Wzdęcia
 • Gorączka
 • Zwiększone zmęczenie
 • Zmniejszone łaknienie
kamienie w woreczku żółciowym leczenie naturalne
fot. Leczenie naturalne kamieni w woreczku żółciowym

Przyczyny tworzenia się kamieni żółciowych

Kamienie żółciowe częściej pojawiają się u kobiet, ale mężczyźni są również podatni na tę dolegliwość. Najczęściej z powodu kamieni cierpią osoby z nadwagą, a także te, które przyjmują hormony. A także osoby które stosują dietę o wysokiej zawartości kalorii i minimalnej ilości błonnika. Do tworzenia się kamieni żółciowych przyczynia się także szybka utrata wagi, cukrzyca, marskość wątroby i niedokrwistość hemolityczna.

Kamienie w woreczku żółciowym – leczenie naturalne

Pozbywanie się kamieni żółciowych nie musi być tylko chirurgiczne, ale także zachowawczy. Zanim trafi się na stół operacyjny, można zdecydować się na rozpuszczanie kamieni żółciowych ziołami. Jednak nie należy stawiać na samoleczenie, przed rozpoczęciem kuracji za pomocą tradycyjnej medycyny należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli nie ma wskazań do operacji w nagłych wypadkach, lekarz może zalecić, aby kamienie żółciowe rozpuszczane były z użyciem ziołowych receptur. Są one w stanie rozpuścić kamienie żółciowe:

 • Owoce jarzębiny. Aby rozpuścić kamienie w woreczku żółciowym, wiele osób używa czerwonej jarzębiny, która nie powinna być gotowana. Ale po prostu spożywana na surowo w ilości 2 szklanek przez 45 dni. Owoce jarzębiny można mieszać z miodem lub cukrem.
 • Liście brzozy. Należy wziąć suche liście brzozy w ilości 2 dużych łyżek i dodać do nich szklankę przegotowanej wody. Umieścić składniki w garnku i gotować dotąd, aż objętość płynu zmniejszy się o połowę. Gotowy wywar jest chłodzony, filtrowany, należy go pić przed posiłkami trzy razy dziennie. Czas trwania leczenia wynosi 90 dni. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że stosowanie liści brzozy jest zalecane tylko do rozpuszczania kamieni żółciowych o małej średnicy.
 • Korzeń słonecznika. Wiele osób może się zastanawiać, jak rozpuścić kamienie w woreczku żółciowym za pomocą korzenia słonecznika. Aby  przygotować wywar, należy wziąć 250 g głównego składnika i zalać go 3 litrami wody. Płyn z korzeniem musi być gotowany przez kilka minut. A następnie chłodzony i przyjmowany przez 60 dni po szklance cztery razy dziennie.
 • Syrop z buraków. Do jego przygotowania trzeba oczyścić 2-3 buraki, posiekać je i gotować, aż woda zamieni się w syrop. Gotowy syrop po ostygnięciu należy spożywać trzy razy dziennie, 100 ml przed posiłkami. Warzywo jest w stanie wyeliminować kamienie i zminimalizować prawdopodobieństwo nawrotu kamicy żółciowej.
 • Oliwa z oliwek. Możliwe jest leczenie kamicy żółciowej domowymi sposobami za pomocą oliwy z oliwek. Aby uzyskać efekt leczniczy, należy spożywać ten produkt codziennie przez 2-3 tygodnie na 20-30 minut przed posiłkiem. Rozpocząć od pół łyżeczki i stopniowo zwiększać objętość do 100 ml.
 • Olej rycynowy. Jest to lekarstwo stosowane w leczeniu problemów z pęcherzykiem żółciowym i zaburzeniami czynności wątroby. Olej rycynowy ma właściwości przeciwzapalne, lecznicze. Dzięki temu idealnie nadaje się do pozbywania się bólu woreczka żółciowego.

Rozpuszczanie kamieni żółciowych ziołami

Leczenie kamicy żółciowej jest możliwe bez operacji. Medycyna ludowa zna metody rozpuszczania kamieni żółciowych za pomocą ziół. Poza już wymienionymi stosowane są takie zioła jak: kurkuma, ostropest plamisty, węgiel aktywny, lipaza.

ból woreczka żółciowego domowe sposoby
Fot. Ból woreczka żółciowego – czy domowe sposoby wystarczą, czy niezbędna jest konsultacja lekarska ?

Praktykowana i skuteczna terapia to stosowanie niektórych owoców i warzyw.  Uznane za przydatne to:

 • Cytryny to naturalny środek, który doskonale rozpuszcza kamienie żółciowe. Zwiększona kwasowość produktu przyczynia się do przekształcenia stałych złogów w piasek, który łatwo opuszcza organizm.
 • Jabłka. Owoce są bogate w pektynę i żelazo. Substancje te zwiększają objętość wydalanej żółci, oczyszczają wątrobę ze złogów.
 • Marchewka. Warzywo zawiera karoten, który poprawia wydajność woreczka żółciowego.

Jak rozpuścić kamienie żółciowe za pomocą mieszanek ziołowych?

 • Susz ziołowy: glistnik, piołun, słodka koniczyna w 5 częściach. Korzeń: mniszek lekarski, cykoria, goryczka, waleriana – w 3 częściach. Wszystko wymieszać, łyżkę mieszanki zalać szklanką wrzącej wody, zaparzać pod przykryciem. Pić 1/4 szklanki rano i wieczorem.
 • Susz ziołowy: dymnica lekarska, szanta zwyczajna, mięta pieprzowa, rdest, rzepik w tych samych częściach. Kruszyna (kora), kocanki ogrodowe (korzeń),  rumianek (kwiaty) – 4 części. Mieszankę zalać wodą i gotować pod przykryciem przez 10 minut, po przestygnięciu, przyjmować 1/3 szklanki 3 razy dziennie 30 minut przed posiłkiem.
 • Susz ziołowy: rdest, glistnik, mniszek lekarski (korzeń), znamiona kukurydzy, anyż (owoce), kolendra (owoce) wszystkie w tych samych proporcjach. Przygotować tak jak wyżej, przyjmować po 1/2 szklanki 3 razy dziennie na 30 minut przed jedzeniem.

Ocet jabłkowy a kamienie w woreczku żółciowym

Czysty i naturalny ocet jabłkowy zawiera kwasy, które całkowicie eliminują kamienie żółciowe i łagodzą ból. Kwaśna właściwość octu jabłkowego zapobiega tworzeniu się cholesterolu, który jest odpowiedzialny za rozwój kamieni żółciowych. Można stosować 3 razy dziennie po jednej łyżce.

Ból woreczka żółciowego domowe sposoby

Na ból woreczka żółciowego domowe sposoby mogą przynieść ulgę i zablokować dolegliwości. Pierwszą czynnością, jaką trzeba zrobić jest położenie się na wznak i przyłożenie w miejscu bólu poduszkę elektryczną lub po prostu ciepły okład. Można wspomagać się naparem ziołowym na przykład przygotowanym z pokrzywy. Wystarczy jedną łyżkę suszu zalać 250 ml wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem około 10 minut. Następnie ciepły napar spożywać niewielkimi porcjami.


Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *