Jak skutecznie poradzić sobie ze zgagą?

Zgaga to nie przyjemne uczucie pieczenia w przełyku. Pojawia się ono za mostkiem, w dolnej części klatki piersiowej i charakteryzuje się wrażeniem palenia w okolicy serca. Jej występowanie nasila się po zjedzeniu obitego posiłku. Zgadze może także towarzyszyć kwaśne lub gorzkie odbijanie. Jest to wynikiem podrażnienia delikatnej błony śluzowej przełyku co ma najczęściej miejsce w przypadku choroby refluksowej.
Refluks – objawy i najczęstsze przyczyny
Refluks przełykowo-żołądkowy to cofanie się treści z żołądka do przełyku. Jego przyczyną jest nieprawidłowa praca dolnego zwieracza przełyku, który odpowiedzialny jest za zatrzymanie zjedzonego pokarmu w żołądku – Ten zasób pochodzi od redakcji serwisu Zwierzęta w Polsce. Jeśli nie zamyka się on w pełni poprawnie, to treść żołądkowa może wydostać się ponownie do przełyku. Tak więc zgaga to najczęściej występujący objaw refluksu. Nasilenie objawów tej choroby pojawić się może zwłaszcza po zjedzeniu niektórych produktów, a także po wypiciu mocno gazowanych napojów. Na te dolegliwości warto zastosować szybko działające saszetki na zgagę, którą przywrócą komfort.
Zgaga – co ją powoduje?
Zgaga, czyli dolegliwość towarzysząca chorobie refluksowej nasila się po spożyciu określonych produktów, które zwiększają produkcję kwasu solnego w żołądku. Osoby cierpiące na tę przypadłość powinny ograniczyć lub całkowicie wyeliminować ze swojej diety przede wszystkim:
• smażone i tłuste potrawy,
• alkohol oraz kofeinę,
• owoce cytrusowe,
• ostre przyprawy.
Jeśli jednak po zjedzeniu posiłku pojawi się charakterystyczne pieczenie w przełyku, w jego usunięciu pomogą szybko działające saszetki na zgagę.
Jakim schorzeniom może towarzyszyć zgaga?
Zgaga może być wywołana także takimi schorzeniami, jak:
• chorobą wrzodową żołądka,
• zapaleniem żołądka,
• zakażeniem bakterią Helicobacter pyroli,
• chorobami dróg żółciowych.
Poza jednostkami chorobowymi, którym może towarzyszyć zgaga, na jej nasilenie może wpływać również zbyt duża masa ciała, nieregularne jedzenie, różnego rodzaju używki, a także przewlekły stres.
Jak pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości?
Do tego, aby skutecznie pozbyć się refluksu oraz towarzyszącej mu zgagi najlepiej jest zastosować środki medyczne dostępne w aptekach. Można znaleźć w nich specjalne leki na te dolegliwości. Ich zadaniem jest neutralizowanie kwasu solnego w żołądku, dzięki czemu w szybki sposób można pozbyć się nieprzyjemnego uczucia palenia w przełyku. Produkty te w swoim składzie zawierają odpowiednio dobrane i dopasowane składniki, które już po kilku minutach przynoszą ulgę. Pokrywają one błonę śluzową i zapobiegają jej podrażnieniu oraz uszkodzeniu. Tego rodzaju środki można stosować po wystąpieniu objawów, a także zapobiegawczo przed posiłkiem lub przed snem. Jeśli mimo to dolegliwości nie ustąpią, warto skonsultować to z lekarzem, który zleci wykonanie dodatkowych badań. Oprócz przyjmowania środków farmakologicznych warto także ograniczyć spożywanie produktów nasilających zgagę, zadbać o prawidłową masę ciała, a także zrezygnować z używek, które również mogą przyczyniać się do występowania zgagi i refluksu.
Zgaga to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która potrafi być niezwykle uciążliwa. Uczucie palenia i pieczenia w przełyku dotyka bardzo wielu osób, a główną przyczyną jest refluks. Na szczęście istnieją preparaty, dzięki którym w szybki, a przede wszystkim skuteczny sposób można pozbyć się tej dolegliwości.

Dodatkowe lektury:  Niski poziom płytek krwi - jak podnieść ? Przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Comments