Jakie objawy wywołują krwiaki w ciąży?

Krwiak podkosmówkowy w ciąży to najczęściej występujący powód krwawień. Wymaga konieczności hospitalizacji ciężarnych w trzecim trymestrze. Podkreślić trzeba fakt, że obecność krwiaka zawsze stanowi niebezpieczeństwo dla dziecka i trzeba to skonsultować ze specjalistą.

Istotną informacją jest to, że w blisko 40% przypadków dochodzi do poronienia lub obumarcia płodu. Dlatego kobiety, u których stwierdzono krwiak, muszą pozostać pod opieką specjalisty. Co więcej, w pełni muszą wykonywać zalecenia lekarza oraz prowadzić niezwykle oszczędny tryb życia.

Dlaczego dochodzi do powstania krwiaków w ciąży? Jakie sa przyczyny krwiaka w ciąży?

Przyczyny powstawania krwiaków u kobiet ciężarnych nie są do końca wyjaśnione. Jest jednak pewna tendencja, a mianowicie częściej występują u kobiet, które już były w ciąży. Nieprawidłowość pojawia się szczególnie u tych pań, w których przypadku w pierwszej ciąży pojawiły się powikłania obciążające macicę. Specjaliści wskazują również, że przyczyną krwiaka w ciąży może być odklejanie się jaja. Polega to na tym, że tworzącej się ranie powstaje skrzep, który powoli ulega przeobrażeniu w rosnący pod łożyskiem krwiak, który doprowadza do krwawień, a nawet odklejenia kosmówki bądź poronienia.

Dodatkowe lektury:  Tabletki antykoncepcyjne a ciąża. Czy mogą wystąpić negatywne objawy?
krwiak w macicy w ciąży
fot. Krwiak w macicy w ciąży może pojawić się z różnych powodów

Rodzaje krwiaków w ciąży

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje krwiaków:

  • krwiak podkosmówkowy – tworzy się między ścianą macicy a kosmówką. Jest ona najbardziej zewnętrzną błoną płodową, która pośredniczy w wymianie substancji między matką a dzieckiem. W późniejszym etapie ulega przekształceniu w łożysko. Występuje najczęściej w trzecim trymestrze ciąży. To jakie stanowi niebezpieczeństwo dla dziecka, uzależnione jest od jego rozmiaru. Najbardziej trudna sytuacja to taka, w której krwiak przyczynia się do oderwania się kosmówki od macicy. Może to doprowadzić do poronienia.
  • krwiak pozałożyskowy – jest to symptom, który towarzyszy komplikacji ciążowej określanej jako przedwczesne oddzielenie się łożyska, do którego powinno dojść o określonej fazie porodu. W przypadku, gdy sytuacja pojawi się za wcześnie, powstaje krwiak zwiększający odległość łożyska od ściany macicy. W najgorszym scenariuszu może to utrudnić dziecku dostęp do tlenu, a także doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia.
    Jakie symptomy pojawiają się w przypadku krwiaka podkosmówkowego?

Krwiak w ciąży bardzo często zostaje niezauważony w pierwszym trymestrze ciąży, gdyż może nie prezentować żadnych symptomów. Niejednokrotnie zdarza się tak, że dopiero profilaktycznie wykonane badanie USG wykrywa obecność wskazanej nieprawidłowości. Jednakże, gdy pojawią się objawy, to najczęściej są to krwawienia oraz plamienia. Co więcej, w przypadku odklejenia się łożyska albo pęknięcia krwiaka może dojść do bardzo silnego krwotoku, a także bólu brzucha. Niepokojącym objawem jest występowanie jasnej krwi ze skrzepami.

Czy obecność krwiaka macicy zawsze stanowi zagrożenie dla ciąży?

Krwiak w macicy w ciąży nie w każdym przypadku musi zapowiadać komplikacje przebiegu ciąży. Bardzo dużo takich nieprawidłowości ulega samoistnemu wchłonięciu oraz nie powoduje przy tym żadnych niepokojących symptomów. Zauważyć należy, że najbardziej niebezpieczne są duże krwiaki, które umiejscowione są nieopodal płodu bądź bezpośrednio pomiędzy kosmówką a ścianą macicy. Taka sytuacja może przyczynić się do odklejenia łożyska. Co więcej, w przypadku ciąż donoszonych nie wykazano żadnych powiązań między obecnością krwiaka a przebiegiem porodu czy też stanem dziecka.

Dodatkowe lektury:  Dieta matki karmiącej - co można jeść karmiąc piersią? Obalamy mity
krwiak w ciąży zdjęcia
fot. Krwiak w ciąży można zdiagnozować robiąc zdjęcia RTG

Objawy wchłaniania się krwiaka w ciąży

Większość krwiaków znika w sposób samoistny przed 20 tygodniem ciąży. Oczyszczanie się macicy z krwiaka może doprowadzić do brązowych plamień.

Sposób leczenia krwiaka macicy

Niektórzy specjaliści są w przeświadczeniu, że małe krwiaki obecne są bardzo często, a ponadto nie stanowią zagrożenia dla kobiety ani płodu. W tym przypadku koniecznym działaniem jest obserwacja. Jest to spowodowane tym, że niepotrzebne interwencje mogłyby spowodować więcej szkody niż pożytku. W związku z tym podejmowane są tylko w skrajnych przypadkach.

Silne krwiaki w ciąży trzeba zahamować. W usunięciu nieprawidłowości pomogą preparaty o działaniu przeciwzakrzepowym, na przykład heparyna. Niejednokrotnie stosowane są środki zawierające witaminę C. Trzeba także podawać kobiecie leki podtrzymujące ciążę, na przykład duphaston bądź luteinę. Kobieta musi prowadzić oszczędny tryb życia. Nie może narażać się na niepotrzebny stres.

Czy obecność krwiaka związana jest z koniecznością leżenia?

Ciężarna z krwiakiem podkosmówkowym w ciąży musi unikać wszelkiego wysiłku. Może okazać się, że będzie musiała spędzać dużo czasu w pozycji leżącej. Bywa, że stosuje się także hospitalizację. Małe krwiaki nie wymagają konieczności ciągłego wypoczynku. Nie zmienia to faktu, że nie wolno nadwyrężać swojego organizmu.

Czy krwiak w ciąży pozwala na współżycie seksualne?

Gdy dojdzie do wykrycia krwiaka w ciąży, koniecznie trzeba unikać współżycia seksualnego do jego wchłonięcia. Mogłoby to przyczynić się do odklejenia się łożyska bądź pęknięcia krwiaka, a w konsekwencji do poronienia.

Dodatkowe lektury:  Karmienie noworodka - co ile powinien jeść noworodek
objawy wchłaniania się krwiaka w ciąży
fot. Objawy wchłaniania się krwiaka w ciąży mogą prowadzić do stresu i gorszego samopoczucia

Co z pracą zawodową?

Obecność krwiaka w macicy stanowi wskazanie do przejścia na zwolnienie lekarskie. Jest to istotne, gdyż kobieta musi unikać nadmiernego wysiłku, a ponadto stresujących sytuacji. Czasami, gdy wskazana nieprawidłowość nie jest duża, a praca nie wymaga podejmowania dużego wysiłku i nie doprowadza do stresu, może być kontynuowana. Jednakże trzeba siebie obserwować oraz zachować wszelką ostrożność.

Czy w przypadku poronienia spowodowanego przez krwiak można zajść w następną ciążę?

Podkreślić należy fakt, że przyczyny powstawania krwiaków podkosmówkowych w ciąży nie są do końca jasne. Nie odkryto również żadnych tendencji związanych z ich wystąpieniem u określonych osób. Jeżeli zatem krwiak, który przyczynił się do poronienia, nie był spowodowany mięśniakami macicy, nie istnieją żadne podstawy do przypuszczania, że następna ciąża będzie zagrożona. W związku z tym w większości sytuacji o dziecko można się starać już po upływie trzech miesięcy po poronieniu.


Comments