Jakie wyróżnia się przyczyny niskiej temperatury ciała u dziecka i dorosłych ?

Niska temperatura ciała może to być stan, który wynika z nieprawidłowego pomiaru. Co więcej, może to być związane z chorobami neurologicznymi, endokrynologicznymi bądź też niedożywieniem. Do takiej sytuacji może także prowadzić spożywanie niektórych preparatów leczniczych. Obniżona temperatura może pojawić się również u dzieci. W takiej sytuacji opiekunowie zawsze muszą zachować czujność. Może to być symptom groźnej dla zdrowia choroby.

Niska temperatura ciała – przyczyny

Niska temperatura ciała człowieka może wynikać z wielu przyczyn. Prawidłowa temperatura przyjmuje wielkości mieszczące się w przedziale 36,4 a 37 stopni Celsjusza. Jest to jednak zakres, który ma charakter orientacyjny. Normy temperatury różnicowane są w zależności od tego, w jakiej lokalizacji odbywa się pomiar ciepłoty ciała. Inne normy wskazuje się dla pomiaru dokonywanego pod pachą, a inne na przykład w odbycie.

Bardzo często słyszy się o zjawisku podwyższonej temperatury ciała. Jednakże niejednokrotnie dochodzi do zjawiska przeciwstawnego, a więc obniżeniu temperatury ciała. Określony stan nazywa się hipotermią. Dochodzi do tego zjawiska wówczas, gdy temperatura spada poniżej 35 stopni Celsjusza. U pewnych osób pojawia się sytuacja, w której temperatura odbiega od normy, ale także od kryteriów związanych z hipotermią. Ogólnie rzecz biorąc, jest to wówczas zjawisko określane jako zbyt niska temperatura ciała.

Dodatkowe lektury:  Czy niskie ciśnienie jest niebezpieczne? Jak są przyczyny i jak sobie z nim radzić?
niska temperatura ciała
fot. Niska temperatura ciała może być początkiem choroby

Gdy uzyskuje się wskazania mówiące o niskiej temperaturze ciała, w pierwszej kolejności trzeba wykluczyć błąd przeprowadzonego pomiaru. Taki wynik można uzyskać wtedy, gdy pacjent mierzy temperaturę zbyt krótko. Co więcej, wskazany rezultat można otrzymać, gdy termometr niedostatecznie przylega do ciała człowieka. W celu wykluczenia opisanej sytuacji pomiar temperatury powinien być powtórzony przy wykorzystaniu dobrego termometru. Należy zadbać również o to, żeby spełniony został każdy warunek prawidłowego pomiaru. W przypadku, gdy pomiar dokonany został prawidłowo, przyczyną obniżonej temperatury mogą być zarówno elementy zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Czynniki związane ze środowiskiem wpływające na niską temperaturę ciała

Podkreślić należy fakt, że na temperaturę ciała człowieka wpływają warunki, w których dana osoba się znajduje. Powodem niskiej temperatury ciała może być środowisko, w którym panuje obniżona ciepłota. Określone zjawisko może się pojawiać także wtedy, gdy ma się na sobie przez dłuższy czas przemoczone ubranie. W takiej sytuacji temperatura ciała może istotnie się obniżyć.

Jakie choroby mogą przyczyniać się do obniżonej temperatury ciała?

Niska temperatura ciała człowieka może być zjawiskiem mającym charakter przejściowy. Istnieją także sytuacje, w których określony problem trwa przez dłuższy czas. Wymienić można wiele patologii, które mogą prowadzić do niskiej temperatury ciała. Wśród nich wymienia się następujące rodzaje schorzeń:

 • niewydolność wątroby,
 • przyjmowanie różnego rodzaju narkotyków,
 • niedoczynność tarczycy,
 • nadużywanie alkoholu,
 • cukrzyca,
 • niewydolność nerek,
 • zatrucie różnymi substancjami, na przykład glikolem etylenowym,
 • skutki uboczne stosowania niektórych preparatów leczniczych, na przykład neuroleptyków, beta- blokerów, barbituranów, benzodiazepin.
Dodatkowe lektury:  Trychologia - kiedy warto wybrać się do trychologa?
temperatura człowieka
fot. Niska temperatura człowieka może być objawem poważnych dolegliwości

Struktura, która ponosi odpowiedzialność za regulacje temperatury ciała to podwzgórze. Dlatego też wszelkie nieprawidłowości, które wpływają na czynność określonej części mózgowia, mogą także przyczyniać się do obniżenia temperatury ciała. Wymienia się następujące choroby neurologiczne, których skutkiem może być obniżona temperatura ciała, a mianowicie:

 • stwardnienie rozsiane,
 • udar mózgu,
 • choroba Parkinsona,
 • uszkodzenie rdzenia kręgowego,
 • krwawienie wewnątrzczaszkowe,
 • nowotwory ośrodkowego układu nerwowego.

Niska temperatura ciała a preparaty lecznicze i inne substancje

Zauważyć trzeba fakt, ze różne związki chemiczne mogą wykazywać wpływ na mechanizmy termoregulacyjne zachodzące w ciele człowieka. Niska temperatura ciała to bardzo często efekt zatruć różnym toksynami. Wymienia się tutaj przede wszystkim glikol etylenowy. Co więcej, pewne środki odurzające (narkotyki) także mogą wywołać określony stan. Dochodzi do tego zwłaszcza podczas długiego stosowania, gdyż prowadzi to do osłabienia organizmu człowieka. Takie samo działanie ma długotrwałe nadużywanie alkoholu.

Ponadto, obniżona temperatura może pojawić się w efekcie stosowania różnych preparatów leczniczych. Wymienia się tutaj przede wszystkim neuroleptyki, barbiturany, benzodiazepiny i leków używanych w leczeniu kardiologicznym.

Niska temperatura u dziecka – jakie są przyczyny takiego stanu?

Obniżenie temperatury ciała jest szczególnie niebezpieczne w przypadku małych pacjentów. Sepsa, jedna z poważniejszych infekcji prowadzi do gorączki, jednakże może także dojść do zjawiska zupełnie przeciwnego, a więc zbyt niskiej temperatury ciała.

Przy obniżonej temperaturze ciała u dziecka trzeba wykluczyć również banalne powody wskazanego stanu. Przykładem są niemowlęta. Są one niezwykle wrażliwe na wychłodzenie ciała. Może tak się stać wówczas, gdy przebywają one w środowisku, w którym panuje niska temperatura. Podkreślić należy także fakt, że u dzieci mechanizmy termoregulacji mogą być jeszcze niedostatecznie wykształcone. To właśnie może prowadzić do obniżonej temperatury ciała. Gdy ma się jakąkolwiek wątpliwość dotyczącą stanu dziecka, trzeba szybko skonsultować się ze specjalistą.

Dodatkowe lektury:  Utrata głosu - przyczyny utraty głosu i domowe metody walki z chrypką
niska temperatura u dziecka
fot. Niska temperatura u dziecka jest wystarczającym objawem, aby zaczerpnąć pomocy lekarza

Niska temperatura ciała może wystąpić przy przeziębieniu. Może to być powiązane ze zbyt gorliwym zażywaniem środków przeciwgorączkowych. W takiej sytuacji trzeba trochę zmniejszyć dawki stosowanych preparatów. Organizm człowieka najlepiej działa, gdy jego temperatura jest prawidłowa. Stwarza się wówczas korzystniejsze warunki szybkiego powrotu do zdrowia.

Obniżona temperatura ciała u kobiet w ciąży

W przypadku, gdy kobieta ciężarna zobaczy wskazanie temperatury poniżej 36 stopni Celsjusza, powinna niezwłocznie udać się do specjalisty. Może to informować o niskim poziomie progesteronu, a jest to czynnik, który może wywołać skutek w postaci poronienia. Inną przyczyną może być anemia, która może stwarzać niebezpieczeństwo dla życia matki i dziecka. Łatwo zachorować na nią w ciąży, gdyż w tym stanie potrzeba większą ilość witamin i składników mineralnych.


Comments