Karmienie noworodka – co ile powinien jeść noworodek

Narodziny dziecka to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu. Z jednej strony cieszymy się, bo przychodzi na świat nasze oczekiwane 9 miesięcy dziecko, a z drugiej strony wpadamy w panikę, ponieważ opieka nad takim maluszkiem może nas przerosnąć. Dzieje się tak szczególnie przy pierwszym dziecku, gdy jeszcze wszystkiego się uczymy, a przeczytane książki mają nie wiele wspólnego z rzeczywistością. Pierwsze tygodnie życia noworodka to ciężki okres, ponieważ często musimy zmierzyć się z takimi problemami jak karmienie, kolki, za dużo lub za mało snu oraz histerycznym płaczem dziecka, na który nie możemy nic poradzić. Noworodek jeszcze nie powie nam o swoich potrzebach i o tym co go ewentualnie boli, co powoduje w nas znaczną frustrację. Jedno jest pewne, pierwsze tygodnie to przede wszystkim okres, w którym należy poświęcać noworodkowi jak najwięcej czasu i być blisko niego, gdyż dotyk i bliskość matki są dla niego niezastąpione w tym okresie. Ważnym aspektem jest karmienie noworodka. To ile powinno jeść niemowlę często  jest kwestią sporną i zależy od niego samego.  Nie mniej jednak ten temat potrafi spędzić nam sen z powiek. Poniżej wyjaśniamy ile powinien jeść noworodek w czterech pierwszych tygodniach życia.

Najtrudniejszy pierwszy tydzień- co ile powinien jeść noworodek?

Nie da się ukryć, że ten okres jest najcięższy dla świeżo upieczonej mamy gdy poród daje nam się jeszcze we znaki, a nowonarodzona istotka jest niebywale wymagająca. Już średnio dwie godziny po porodzie, mama musi podjąć pierwszą próbę karmienia. Noworodek zjada wtedy mało pokarmu, a piersi nie produkują jeszcze pełnowartościowego mleka tylko tzw. siarę, która ma bardzo duże właściwośi odżywcze dla dziecka. W pierwszym tygodniu noworodek powinien jeść na żądanie i sygnalizuje to częstym płaczem. Właściwie pierwszy tydzień dla niemowlaka oznacza tylko picie mleka i sen, który trwa nawet 20 godzin na dobę. W tym okresie musisz często przytulać, rozmawiać i być czułym dla swojego maleństwa, gdyż wtedy czuje się ono bezpieczne. Przy naturalnym karmieniu piersią, które jest najbardziej praktyczne i najzdrowsze dla dziecka, warto wziąć pod uwagę poniższe rozwiązania:

  • należy znaleźć dogodną pozycję, w której będziesz karmić,
  • należy karmić na żądanie dziecka,
  • nasłuchuj czy niemowlę pije mleko czy może tylko śpi,
  • kontroluj czy noworodek odpowiednio chwyta brodawkę,
  • konsultuj się z lekarzem tak często jak to możliwe.

Przy naturalnym karmieniu trudno zaobserwować czy dziecko zjadło odpowiednią ilość pokarmu. Jest to częstym powodem nerwów, ponieważ dziecko je stosunkowo często i zaczynamy zastanawiać się czy nasz pokarm jest wysokoenergetyczny i czy w ogóle noworodek ssie jego odpowiednią ilość. Musisz pamiętać, że dziecko zjada niewielką ilość pokarmu i często po chwili zasypia (dlatego warto obserwować jego główkę). Ważne jest, aby w miarę możliwości kontrolować karmienie, tak aby przynosiło pożądany efekt. Zatem ile powinien jeść noworodek przy karmieniu piersią? Jest zalecane, aby noworodek pił mleko z piersi przez od około 15 do 20 minut. Takie karmienie jest efektywne i prowadzi do tego, że kolejne karmienie może odbyć się za 2-3 godziny. 

ile je noworodek
fot. Ile je noworodek i co ile powinien jeść ?

Jeżeli karmisz mlekiem modyfikowanym, pamiętaj o odpowiednim dopasowaniu butelki dla twojego dziecka. Smoczek powinien być miękki i dostosowany do ust niemowlaka, a sama butelka powinna być antykolkowa. Ważne jest także, aby dbać o higienę butelki. W pierwszym tygodniu należy przygotowywać średnio od 30 ml do 60 ml mleka w butelce podczas jednego karmienia. Karmić należy również na żądanie, a mleko powinno być przygotowane zgodnie z zaleceniami lekarza oraz tymi na ulotce. Zatem co ile powinien jeść noworodek? Przy takim karmieniu noworodek je podobnie jak przy karmieniu piersią co 2-3 godziny. Wybór mleka to kolejne nie lada wyzwanie, które najlepiej dobrać z lekarzem. Kobiety po cesarskim cięciu mogą mieć problemy z naturalnym karmieniem, a sam pokarm często pojawia się trochę później. Nie należy jednak poddawać się i cierpliwie czekać, ponieważ naturalny pokarm jest niezastąpiony dla dziecka.

Co ile powinno jeść niemowlę w drugim tygodniu życia?

Ile mleka wypija noworodek przy karmieniu piersią i przy karmieniu butelką w drugim tygodniu? W związku z tym, że noworodek musi przybierać na wadze, jego zapotrzebowanie na pokarm nieco się zwiększa. Drugi tydzień wiąże się z tym, że niemowlę pije mleko od 8 do 12 razy na dzień. Swój głód nadal sygnalizuje płaczem, a gdy jest już najedzone wypuszcza brodawkę lub smoczek z ust, wykręca się i odwraca głowę. W tym okresie możemy łatwo sprawdzić czy dziecko prawidłowo się odżywia. Możemy to kontrolować, obserwując poniższe oznaki:

  • waga noworodka wzrasta,
  • noworodek pije mleko nieprzerwanie przez około 15 minut,
  • po efektywnym karmieniu dziecko nie jest nerwowe,
  • często brudzi pieluszki,
  • twoje piersi na bieżąco produkują pokarm.

Ile zatem zjada noworodek przy karmieniu butelką? W drugim tygodniu dziecko może żądać butelki nawet od 6 do 8 razy dziennie. Pamiętaj, że w tym czasie noworodek zjada już więcej, więc przyrządzaj od 70 do 80 ml mleka ściąganego lub modyfikowanego. Jeżeli chodzi o częstotliwość, karmienie powinno odbywać się co 3 godziny.

ile mleka wypija noworodek
fot. Ile mleka wypija noworodek w poszczególnych tygodniach życia

Ile noworodek powinien jeść po trzecim tygodniu życia?

Warto wiedzieć ile noworodek je w tym okresie. Oczywiście im więcej tygodni ma pociecha, tym więcej zjada pokarmu w ciągu dnia. Noworodek jest już także przyzwyczajony do regularnych posiłków, co można zauważyć poprzez warunkowy odruch ssania. Dziecko zdaje sobie sprawę, że jeżeli energicznie ssie brodawkę czy smoczek, otrzymuje więcej mleka. Na tym etapie najważniejsze jest to czy niemowlę przybiera na wadze, a apetyt może wynikać z indywidualnych potrzeb. Przy kontrolowanym karmieniu butelką, musimy pamiętać, że w trzecim tygodniu należy przygotowywać 80-90 ml mleka. Gdy dziecko ma 4 tygodnie może potrzebować znacznie więcej mleka, bo aż od 90 do 110 ml na jedno karmienie (co około 4 godziny). W czwartym tygodniu życia, laktacja unormowuje się i mleko jest produkowane zgodnie z potrzebami dziecka. Na tym etapie można już wprowadzić karmienie mieszane tzn. gdy karmisz piersią, możesz dokarmiać dziecko mlekiem modyfikowanym. Warto zaznaczyć, że po czwartym tygodniu noworodek często potrzebuje przerw przy karmieniu na tzw. odbijanie powietrza. Mogą wystąpić również problemy z ulewaniem się, co wiąże się z niewykształconym jeszcze zwieraczem przełyku. Nie ma czym się martwić, ponieważ jest to normalne u wszystkich niemowląt. Jak widać to ile zjada noworodek zależy w dużej mierze od jego rozwoju. Na początku jest to nieznaczna ilość pokarmu. Bowiem najważniejsza jest bliskość matki. Z czasem, w związku z przybieraniem na wadze dziecka zwiększa się ilość pokarmu jaką noworodek powinien jeść. Pierwsze tygodnie życia dziecka mogą być dla rodziców trudne, ponieważ każdy z nich zadaje pytania co ile je noworodek czy ile mleka powinien spożyć dziennie. Oczywiście wszystko zależy od charakteru dziecka- jedno śpi długo, drugie nie śpi prawie w ogóle, jedno je częściej, a drugie rzadziej.


Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *