Kiedy warto odwiedzić gabinet urologiczny?

Konsultacja urologiczna w świadomości wielu osób wiąże się wyłącznie z leczeniem chorób prostaty. Specjalista urolog obejmuje swoim działaniem o wiele więcej schorzeń, aniżeli może się wydawać. Gabinet urologiczny to miejsce, które powinny odwiedzić osoby borykające się z problemami układu moczowego. Czym zajmuje się lekarz urolog? W jakich dokładnie przypadkach warto odwiedzić gabinety lekarskie?

Czym zajmuje się lekarz urolog?

Urologia to dziedzina zajmująca się kwestiami powiązanymi z układem moczowo-płciowym w przypadku mężczyzn, ale również układem moczowym kobiet. Błędnie pojmowana jest jako dział medycyny poświęcony wyłącznie zdrowiu panów. Lekarz specjalista w leczeniu schorzeń urologicznych to niestety stosunkowo rzadko odwiedzany lekarz. Lekarz rodzinny w wielu przypadkach nie będzie w stanie pomóc, dlatego jeśli pojawiają się problemy powiązane z układem moczowym, nie należy zwlekać. Z układem wiąże się potencjalnych schorzeń, których nie należy bagatelizować. Ignorowane znaki ostrzegawcze często prowadzą do niebezpiecznych powikłań. Oczekiwania w przypadku kasy chorych mogą się przedłużać, dlatego wizyty prywatne są niekiedy koniecznością. Wielu specjalistów dostępnych jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wpisać frazę „urolog Poznań prywatnie” aby uzyskać masę wyników.

Konsultacja urologiczna – w jakich przypadkach będzie uzasadniona?

Usługi medyczne w zakresie urologii dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Panowie, narażeni na choroby prostaty, powinni udawać się do poradni urologicznej na badania profilaktyczne. Regularnie wykonywane badanie usg lub stężenia PSA pozwala dostrzec ewentualne nieprawidłowości, a także szybszą reakcję. Alarmującym objawem dla mężczyzn powinny być zaburzenia erekcji. Niestety, wielu panów z powodu lęku i wstydu boi się wizyt w gabinecie urologicznym. Nie należy się dziwić, ponieważ badanie dotyka sfer intymnych. Należy jednak zaznaczyć, że choroby wykrywane w początkowych stadiach, dają większe szanse na wyleczenie. W centrach medycznych regularnie powinni stawiać się mężczyźni, u których rodzin występował rak prostaty. Wiele chorób urologicznych może mieć podłoże genetyczne, czego nie należy bagatelizować.

Dodatkowe lektury:  Brązowa wydzielina z ucha. Czy to wysiękowe zapalenie ucha ?

W przypadku kobiet, gabinet urologiczny warto odwiedzić gdy pojawią się wszelkie problemy pęcherza moczowego. Wizyta lekarska będzie uzasadniona w przypadku nietrzymania moczu, ale również częstomoczu. Poczucie parcia na pęcherz może okazać się sygnałem ostrzegawczym, który warto sprawdzić. Poradnia urologiczna to dobre miejsce, aby pozbyć się bólu u pieczenia w okolicach krocza. Pojawienie się krwi w wydzielinach układu moczowo-płciowego może świadczyć o poważnych chorobach. Konsultacja z lekarzem urologiem jest uzasadniona również w przypadku zakażeń układu moczowego, problemów skórnych w okolicach narządów płciowych czy jakichkolwiek symptomów bólowych.

Poradnia urologiczna – dlaczego boimy się wizyt?

W wielu przypadkach wizyty u specjalistów są odwlekane w czasie z powodu irracjonalnego lęku. Wielu potencjalnych pacjentów obawia się, że podczas lekarskiej konsultacji na jaw wyjdą poważne schorzenia. Należy jednak zdać sobie sprawę, że szybkie rozpoczęcie leczenia, także u lekarza urologa daje większe szanse na całkowite wyzdrowienie. Wizyta u lekarza nie musi wiązać się diagnozowaniem chorób. Należy uświadomić sobie fakt, że lekarz nie jest osobą, przed którą powinno się wstydzić. Początkowy strach i wstyd szybko mija, gdy dobierzemy specjalistę godnego zaufania. Dowiedz się więcej na temat zdrowia na: neomedica.pl.


Comments