Krwawienia z pochwy – przyczyny, sposób postępowania poza okresem

W regularnym, ustabilizowanym cyklu miesiączkowym krwawienia poza regularnym krwawieniem miesięcznym nie powinny występować. W większości przypadków krwawienie – bez znaczenia czy jest obfite czy jest jedynie plamieniem, świadczy o rozwijających się nieprawidłowościach i poza kilkoma przypadkami wymaga konsultacji z ginekologiem. Krwawienia z pochwy mogą mieć wiele przyczyn – onkologiczne, hormonalne, związane z nieprawidłowościami budowy, zespołem policystycznych jajników, endometriozą czy chorobą zakaźną.

Przyczyny krwawienia z pochwy nie zawsze są związane z problemami i zaburzeniami ginekologicznymi. Zwykle bezpośrednio są związane z nieprawidłowościami w obrębie układu rozrodczego, ale mogą być też wywołane przez choroby ogólnoustrojowe np. zaburzenia krzepnięcia krwi, uraz narządów wewnętrznych, białaczka czy małopłytkowość. Krwawienia z jam ciała – w tym z pochwy, mogą również dotykać pacjentki przyjmujące leki przeciwkrzepliwe np. po rozległej operacji, podczas długotrwałego unieruchomienia lub po złamaniu kończyny. Każdy taki przypadek należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu. Być może konieczne będzie zmodyfikowanie dawki przyjmowanych leków lub zmiana preparatu.

Dla kobiet szczególnie niepokojące są krwawienia z pochwy po okresie, bardzo obfite lub występujące w ciąży.

Hormonalne przyczyny krwawień z pochwy

W zależności od tego czy kobieta przyjmuje antykoncepcję hormonalną czy nie, plamienie z pochwy poza cyklem może wymagać różnej diagnostyki i wiązać się z innymi rozpoznaniami.

Antykoncepcja hormonalna

U kobiet, które korzystają ze spirali antykoncepcyjnej (bez względu na to czy zawiera hormony czy stanowi jedynie mechaniczną ochronę przed zajściem w ciążę) mogą występować niekontrolowane plamienia – nawet kilka razy w ciągu miesiąca. Zwykle po kilku miesiącach stosowania tej metody antykoncepcji sytuacja się normuje, a krwawienia ustępują. Nie należy jednak lekceważyć krwawień tego rodzaju. Aby upewnić się, że spirala nie przemieszcza się, chroni przed ciążą i nie wywołuje uszkodzeń ściany macicy należy wykonać badanie USG. Jest ono nieinwazyjne i trwa kilka minut, po których możliwe jest zweryfikowanie jej położenia i prawidłowości budowy struktur układu rozrodczego.

przyczyny krwawienia z pochwy
fot. Jakie mogą być główne przyczyny krwawienia z pochwy?

W przypadku zaburzeń gospodarki hormonalnej lub stosowania antykoncepcji z dużą ilością estrogenów również mogą występować plamienia z pochwy. W początkowych miesiącach przyjmowania hormonów, plamienia mogą występować, szczegółowe informacje o ich charakterystyce, częstości występowania i sposobie postępowania znajdziesz w ulotce oraz opowie Ci o nich lekarz podczas pierwszej wizyty. Jeśli doświadczasz sytuacji przewlekłych jakimi są ciągłe krwawienia z pochwy, zaleca się konsultację z lekarzem – pomoże on dobrać komfortową metodę antykoncepcji lub wdroży diagnostykę i leczenie u pacjentek z zaburzeniami hormonalnymi.

Krwawienie z pochwy w połowie cyklu – krwawienie owulacyjne

U niektórych kobiet w czasie owulacji występuje krwawienie. Jest ono wywołane mechanicznym uszkodzeniem jajnika, do którego dochodzi fizjologicznie – podczas uwalniania komórki jajowej. Ten rodzaj krwawienia nie wymaga dodatkowej diagnostyki i nie jest patologią. Krwawienie tego rodzaju występuje w połowie cyklu miesiączkowego, w zależności o przypadku może mu towarzyszyć delikatny lub silny ból umiejscowiony w podbrzuszu. U części kobiet w tym okresie zmienia się jedynie kolor śluzu – od kremowego do brązowego. U innych może występować plamienie lub niewielkie krwawienie z pochwy. Nie powinno się ono przedłużać i trwać dłużej niż 1-3 dni.

Krwotok z pochwy w ciąży

Krwawienie czy potężny krwotok z dróg rodnych w czasie ciąży zawsze wymaga pilnej konsultacji ginekologicznej. Nie należy go lekceważyć ponieważ może stanowić zagrożenie życia dla kobiety i świadczyć o problemach z donoszeniem ciąży. Krwotok z pochwy u ciężarnej jest szczególnie niepokojący jeśli doszło do niego w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży. W takim przypadku należy natychmiast zwrócić się po pomoc do specjalisty – krwawienie może świadczyć o odklejającym się łożysku lub łożysku przodującym. W przypadku ciąż zaawansowanych na tyle, że możliwe jest wykonanie cięcia cesarskiego, w przypadku zagrożenia życia matki i/lub nienarodzonego dziecka lekarz może podjąć decyzję o wcześniejszym, niż planowano rozwiązaniu ciąży.Jest to procedura ratunkowa.

krwotok z pochwy
fot. Co robić, jak wystąpi krwotok z pochwy

Pierwsza pomoc w przypadku krwotoku w ciąży

Pierwsza pomoc w przypadku krwotoku z dróg rodnych może zmniejszyć upływ krwi oraz pozwolić na dotarcie do szpitala w lepszej ogólnej kondycji. Włączenie prostych czynności może przyczynić się do uratowania życia kobiety oraz zwiększenia szansy na podtrzymanie ciąży. Jak postępować jeśli u ciężarnej pojawił się krwotok z pochwy?

  • Ułóż osobę, której udzielasz pomocy płasko, unieś jej nogi powyżej serca.
  • Na podbrzusze połóż chłodny okład, spowolni upływ krwi i zmniejszy ból.
  • Skrzyżuj nogi w pozycji noga na nogę.
  • Natychmiast wezwij pomoc podając dyspozytorowi karetki pogotowia wszystkie niezbędne informacje – adres, swoje dane osobowe, objawy i fakt bycia w ciąży.

W przypadku krwawienia nie należy rezygnować z konsultacji lekarskiej nawet po ustąpieniu objawów.

Ciąża pozamaciczna – krew z pochwy jako sygnał alarmujący

W początkowych tygodniach ciąży (często zanim kobieta dowie się o ciąży) krwawienia z pochwy mogą świadczyć o rozwijającej się ciąży pozamacicznej – czyli umiejscowieniu zarodka poza jamą macicy, często w jajowodzie. Objawami jakie towarzyszom krwawieniu w takim przypadku jest bardzo złe samopoczucie, silny i ostry ból brzucha oraz brak miesiączki.

Ciągłe krwawienia z pochwy jako objaw choroby nowotworowej

Przewlekłe, często występujące, niekontrolowane i nieregularne krwawienia z dróg rodnych mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Paradoksalnie, wielu onkologów twierdzi, że jest to dobry objaw – jest na tyle niepokojący, że zmusza pacjentów do zgłoszenia się po pomoc i powoduje szybsze włączenie diagnostyki i leczenia choroby nowotworowej. W przebiegu choroby nowotworowej np. raka szyjki macicy, plamienia z pochwy mogą występować na każdym etapie jej rozwoju, jednak najczęściej są związane z występowaniem rozległych zmian nowotworowych. Nie dopuszczaj do takiego stanu, zadbaj o siebie wykonując regularnie badania profilaktyczne:

  • w zależności od wieku, indywidualnych narażeń oraz wskazań lekarskich wykonuj cytologię szyjki macicy co 1 do 3 lat. Zwróć uwagę czy materiał do badania jest obierany prawidłowo – szczoteczką i przed badaniem ginekologicznym.
  • zgłaszaj się na konsultacje lekarskie i badanie ginekologiczne. Jeśli Twój lekarz nie uznał, że należy robić to częściej wystarczy jak skonsultujesz się z nim 1 raz w roku. Częstość badania jest uzależniona m.in. od wieku i wskazań.
  • rzuć palenie, prowadź zdrowy tryb życia, zredukuj masę ciała i zrezygnuj z żywności przetworzonej.
  • zaszczep się przeciwko wirusowi HPV – szczepienie jest wskazane dziewczynkom i kobietom do ukończenia 26 roku życia.

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *