Badania ginekologiczne to element profilaktyki każdej kobiety, dlatego ich wykonywanie powinno być ważnym puntem w kalendarzu każdej z nas. Poza rutynową wizytą u ginekologa, warto przy okazji wykonać również inne badania proponowane przez lekarza, w szczególności takie jak badanie cytologiczne czy ginekologiczne USG. Za sprawą regularnie wykonywanych badań możliwe jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, a co za tym idzie ich szybka diagnostyka i właściwe leczenie.
Rodzaje badań ginekologicznych i ich zakres
Bogaty zakres diagnostyki ginekologicznej pozwala na szczegółową ocenę kobiecych dróg rodnych oraz piersi. Co do zasady podczas wizyty u ginekologa badanie przeprowadzane jest dopochwowo, jednak w szczególnych przypadkach może zostać przeprowadzone poprzez odbyt. Wśród badań ginekologicznych możemy wymienić:
Jak przebiegają badania ginekologiczne?
Podstawowe badanie ginekologiczne, powinno być dokonywane przynajmniej raz na rok, szczególnie w przypadku kobiet w wieku rozrodczym, bądź młodych dziewcząt po pierwszej miesiączce. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, ginekolog przeprowadza ogólne badanie ginekologiczne, podczas którego oceniane są zewnętrzne oraz wewnętrzne narządy rodne kobiety, a zatem srom, pochwa, macica, jajowody oraz jajniki.
W razie potrzeby, lekarz skierowuje kobietę na badania dodatkowe, bądź przeprowadza niektóre z nich podczas wizyty np. USG czy pobiera wymaz do cytologii.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.