Stres – jego wpływ na zdrowie

Od dawna jest wiadomym, że stres ma naprawdę niewyobrażalnie ogromny wpływ na ludzkie zdrowie. Mowa tutaj nie tylko o psychicznym, co powszechnie wiadome, ale również fizycznym. A czym tak naprawdę on jest? W zasadzie jest to reakcja organizmu na stawiane przed nim wyzwania, cielesne jak i umysłowe. Dodatkowo właśnie poprzez stres odpowiada się na pojawiające się zagrożenia. Dla ludzi pierwotnych rozładowywanie stresu było znacznie prostsze niż jest dla naszego pokolenia, w końcu w ten sposób reagowali na zbliżające się zwierzęta, czy zagrażających ich ludzi. My nie możemy sobie pozwolić na to samo. Stres, z którym mierzymy się długotrwale, potrafi się naprawdę dać we znaki, uprzykrza życie po całości. Dowiedz się, jak konkretnie może wpłynąć na Twoje zdrowie psychiczne oraz fizyczne!

Zdrowie fizyczne

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo stres może mieć wpływ na zdrowie fizyczne, zwykle się to bagatelizuje. Podczas gdy krótkotrwały raczej nie będzie miał większego wpływu, tak ten chroniczny może doprowadzić do wielu problemów. Przede wszystkim obniża on odporność, może doprowadzić do znacznie łatwiejszego łapania infekcji. Oprócz tego negatywnie wpływa na stan zdrowia osób, które chorują przewlekle. Tutaj zalicza się między innymi otyłość, cukrzyca, a w szczególności depresja. Osoby, które skrajnie narażają się na stres, nie dbają ani o swoje zdrowie psychiczne ani fizyczne, mogą doprowadzić się dosłownie na sam skraj, tak bardzo niszczący jest stres. Warto więc z nim walczyć, powinno się robić wszystko, aby zapobiegać jego dalszemu występowaniu.

Dodatkowe lektury:  Powiększone węzły chłonne szyi, pod pachami, za uchem - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Zdrowie psychiczne

Stres przede wszystkim może wpłynąć negatywnie na zdrowie psychiczne, nie powinno to stanowić większego zaskoczenia. W tym przypadku szczególnie mowa o długotrwałym, niszczącym stresie. Po pierwsze, może w znacznym stopniu nasilić objawy jednej z chorób cywilizacyjnych, która od lat zbiera żniwa – depresji. Oprócz tego może spowodować nie tylko lęki, nerwicę, ale również wpłynąć na pojawienie się różnego rodzaju fobii. Dodatkowo, może wpłynąć na problemy ze snem, powodować jego zaburzenia, bezsenność, bądź chociażby nadmierną senność. Przewlekłe zmęczenie, brak chęci do życia, to wszystko może spowodować. W wypadku nadmiernego stresu zalecane jest, aby jak najszybciej skonsultować się z psychiatrą, bądź też psychologiem, z pomocą których można będzie naprawić tę sytuację. Możesz sprawdzić jakie są typy depresji, zanim udasz się do specjalisty.

Stres – jak z nim walczyć?

Walka ze stresem do najprostszych zadań nie należy, jednak zdecydowanie należy się jej podjąć, aby mu zapobiegać, bądź też go niwelować. Po pierwsze, z diety powinny zostać wykluczone wszelkiego rodzaju produkty, które mogą powodować stres, takie jak nikotyna, czy też bardziej bagatelizowana kofeina. Wiele osób nie spodziewa się, jak bardzo sport może być pomocny w walce ze stresem. Warto zacząć go uprawiać, w końcu umysł niweluje wtedy hormon stresu – kortyzol, a dodatkowo wzmacnia produkcję hormonów szczęścia. Pamiętaj również, aby dbać o swój sen, jest on naprawdę istotny w tym wszystkim. Dodatkowo znajdź swoje własne sposoby, rób to co lubisz, szukaj pasji, czytaj, śpiewaj, graj, cokolwiek Cię uszczęśliwia.

Dodatkowe lektury:  Liposukcja – co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Comments