Tomografia komputerowa – kiedy warto zgłosić się na badanie?

Panująca obecnie w Polsce i na świecie pandemia koronawirusa, przyczyniła się do zmiany zachowań pacjentów. W większości przypadków, pandemia skłoniła społeczeństwo do poważnego zastanowienia się nad stanem swojego zdrowia i koniecznością regularnego wykonywania badań profilaktycznych. Na całe szczęście, mimo licznych obostrzeń Polacy nie zrezygnowali z wykonywania tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, badań RTG czy innych zabiegów.

Liczne placówki wprowadziły niezbędne obostrzenia, takie jak chociażby nakaz noszenia maseczek czy zlikwidowanie poczekalni, jednak to wcale nie zniechęciło pacjentów. Dowiedz się dlaczego i Ty nie powinieneś odkładać tomografii komputerowej i innych badań na później. Sprawdź, kiedy i w jakich przypadkach należy się zgłosić na badanie. Czytaj dalej!

Tomografia komputerowa – obszary badania

Ponieważ tomografia komputerowa jest badaniem wszechstronnym, pozwalającym na szczegółową ocenę stanu zdrowia pacjenta, pod kątem urazowej i onkologicznej  diagnostyki oraz w nagłych przypadkach zagrożenia życia, wykonuje się ją na bardzo wielu obszarach ciała.

Najczęściej wykonywanymi badaniami  w ramach tomografii komputerowej są:, angiografia kończyn dolnych, angiografia kończyn górnych, angiografia naczyń jamy brzusznej, angiografia naczyń klatki piersiowej,angiografia głowy angiografia tętnic szyjnych. Ponadto tomografia komputerowa, jamy brzusznej, głowy, jamy brzusznej i miednicy, klatki piersiowej HRCT, klatki piersiowej, klatki piersiowej w kierunku zatorowości, kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i szyjnego, kości i stawów kończyny dolnej i górnej,  miednicy, naczyń wieńcowych, szyi, twarzoczaszki, uszu i zatok.

Przebieg badania tomografii komputerowej

Tomografia komputerowa nie jest szczególnie skomplikowanym badaniem i nie wymaga od pacjentów długiego przygotowywania się. Samo badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Na umówioną wizytę w wybranej placówce należy zgłosić się na 10 minut przed wyznaczoną godziną. Po przejściu przez niezbędne formalności w recepcji pacjent kieruje się do pokoju przygotowawczego. Tam zdejmuje z siebie biżuterię i inne zbędne akcesoria, po czym udaje się na samo badanie. Tomografia komputerowa, niezależnie od obszaru poddanego badaniu trwa około 30 minut. Wykonaniem badania zajmuje się technik radiologii. Pacjent do badania musi pozostać nieruchomo, w jednej pozycji, przez cały czas. Może pozostać w ubraniu. W niektórych przypadkach, przed przystąpieniem do badania pacjentowi należy podać kontrast. W związku z obostrzeniami na skutek epidemii koronawirusa, wynik badania tomografii komputerowej najlepiej jest pobrać samodzielnie, bez wychodzenia z domu z portalu pacjenta. Usługa ta jest dostępna w placówkach diagnostyki obrazowej Tomma.

Dodatkowe lektury:  Po czym poznać dobry ośrodek odwykowy?

Jeśli od dłuższego czasu męczą Cię niepokojące objawy, a Twoje samopoczucie uległo pogorszeniu, nie czekaj aż dolegliwości bólowe nasilają się. Zgłoś się jak najszybciej do najbliższej placówki i wykonaj niezbędne badania, takie jak chociażby tomografia komputerowa. Wybierz zaufane i polecane miejsce, gdzie w obliczu obecnej sytuacji epidemicznej przestrzegane są wszelkie normy sanitarne. W placówkach diagnostyki obrazowej Tomma: https://tomma.com.pl/badanie/tk/, stosuje się najwyższe standardy bezpieczeństwa. W związku z tym, każdy pacjent podczas tomografii komputerowej oraz każdego innego badania, nie musi się obawiać zakażenia koronawirusem. Tomografia komputerowa w placówce przeprowadzana jest bardzo sprawnie przez zespół wykwalifikowanych specjalistów. Nie czekaj ani chwili dłużej! Zarejestruj się na badanie w placówce Tomma w Twojej najbliższej okolicy.


Comments