Tygodniowy detoks sokami – jak przygotować organizm do kuracji sokowej

Ciągu ostatniej dekady zyskały na popularności diety oczyszczające organizm ze szkodliwych substancji, które przy okazji powodowały znaczny ubytek kilogramów. Detoks sokowy to właśnie taka dieta, która polega na spożywaniu tylko świeżo wyciskanych soków z owoców i warzyw przez tydzień. Przed przystąpieniem do sokowego oczyszczani warto przygotować się odpowiednio, aby uniknąć problemów zdrowotnych i zwiększyć szanse na sukces. Oto kilka porad, jak przygotować się do tygodniowego detoksu.

Skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem

Przed rozpoczęciem sokowej diety oczyszczającej warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Detoks sokowy nie jest odpowiedni dla każdego i nie jest zalecany dla osób z niektórymi chorobami, takimi jak cukrzyca, choroby serca, choroby nerek lub inne problemy zdrowotne.

Stopniowo ograniczaj spożycie

Zamiast przeskoczyć od razu na dietę sokową, zacznij od stopniowego ograniczenia spożywania ciężkostrawnych, tłustych i przetworzonych pokarmów. Możesz zacząć od zmniejszenia ilości mięsa, nabiału, cukru, glutenu i tłuszczów w diecie, a następnie stopniowo przestawiać się na spożywanie większej ilości owoców i warzyw. Ogranicz także spożycie kawy, mocnej herbaty oraz zrezygnuj z alkoholu.

Przygotuj swoje ciało

Zanim dieta sokowa wystartuje, warto przygotować swoje ciało poprzez zwiększenie spożycia wody i świeżych soków z owoców i warzyw oraz zielonej i białej herbaty kosztem innych produktów spożywczych.

Dodatkowe lektury:  Kilka słów o tym jak ważne są badania prenatalne.

Wybierz odpowiednie soki

Podczas detoksu sokowego spożywaj świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw o wysokiej zawartości składników odżywczych. Unikaj soków ze sklepu, które często zawierają sztuczne składniki, cukier i inne dodatki. Dobrze jest również wybierać różne rodzaje soków, aby dostarczyć organizmowi różnorodnych składników odżywczych.

Planuj swoje posiłki

Stwórz jadłospis wyprzedzeniem, aby uniknąć sytuacji, w której nie masz nic do jedzenia. Przygotuj soki na kilka dni i przechowuj je w lodówce w szczelnych pojemnikach.

Uważaj na objawy

Podczas diety detoksu sokowego mogą pojawić się objawy takie jak ból głowy, nudności, zmęczenie lub inne objawy, co jest normalne, ponieważ organizm dostosowuje się do nowego sposobu odżywiania. Jeśli objawy będą intensywne lub będą się utrzymywać przez dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem.

Mimo iż detoks trwa jedynie 7 dni, efekty diety sokowej, a zwłaszcza spadku wagi mogą być spektakularne, gdyż ta jest wybitnie niskokaloryczna. Jednak nie zaleca się trzymać jej przez dłuższy czas, ponieważ może to prowadzić do niedoborów składników odżywczych i innych problemów zdrowotnych a w konsekwencji być groźne dla zdrowia.


Comments