Zgaga – jak sobie z nią poradzić?

Zgaga w praktyce jest przykrym doświadczeniem. Biologicznie jest to cofanie się soków żołądkowych do przełyku. Zjawisku temu towarzyszy uczucie określane przez pacjentów jako pieczenie. Wspomniane pieczenie w gardle jest wynikiem niskiego współczynnika pH, do którego nie są dostosowane ściany przełyku. Nie są w przeciwieństwie do ścian żołądka.

Czy istnieją skuteczne leki na refluks?

Zjawisko zgagi związane jest bezpośrednio z refluksem. Refluks to choroba, a inaczej mówiąc czynnościowe zaburzenie przewodu pokarmowego. Refluks to też zarzucanie treści pokarmowej do przełyku. Wbrew pozorom nie zawsze objawia się to zgagą. Często jednak właśnie tak się dzieje. Na polskim rynku farmaceutycznym są dostępne Saszetki na refluks, które skutecznie przeciwdziałają temu zjawisku. Stosowanie skutecznych leków na refluks żołądkowo-przełykowy chroni przełyk przed negatywnym wpływem tego zjawiska. Objawy refluksu czasami są trudne do zauważenia, gdyż choroba przebiega w sposób bardzo zróżnicowany.

Czy zgagę można skutecznie leczyć?

Objawy refluksu mogą wywołać zgagę. Wszystkie przyczyny patologicznego zarzucania treści żołądka nie są do końca poznane. Sporo mówi się o czynnikach zewnętrznych takich jak życie w chronicznym stresie, nieprawidłowa dieta i siedzący tryb życia. Aby uporać się ze zjawiskiem zgagi, warto zadbać o te obszary funkcjonowania. Na rynku farmaceutycznym dostępny jest również skuteczny lek na zgagę. Warto jest jednocześnie zadbać o tryb życia i odpowiednie środki farmakologiczne. Zgaga jest dolegliwością, z którą można sobie poradzić.

Dodatkowe lektury:  Przedwczesne objawy odklejania łożyska - jak rozpoznać

Jakie objawy zgłaszają pacjenci doświadczający zgagi?

Zaraz po zjedzeniu posiłku lub wskutek nagłej zmiany pozycji ciała pojawiają się u niektórych ludzi objawy zgagi. Osoby, którym doskwiera, mówią wtedy, że problemem jest:

  • pieczenie w przełyku,
  • kwaśne odbijanie się pokarmu,
  • gorzkie odczucia smakowe.

Wymienione objawy mogą skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie i są bardzo krępujące w sytuacjach społecznych. Z tego względu nie należy bagatelizować tego zjawiska i skupić się na rozwiązaniu problemu.

U kogo najczęściej występuje zgaga?

Zgaga często występuje u kobiet w ciąży, osób otyłych, a także żyjących w bardzo dużym stresie. Ponadto pojawia się u osób z chorobą refluksową oraz przepukliną rozworu przełykowego. Niekiedy może ona pojawiać się też u osób całkowicie zdrowych wskutek spożycia niektórych pokarmów oraz płynów. Osoby prowadzące siedzący tryb życia również znajdują się w grupie ryzyka. Kiedy wymienione czynniki pojawiają się razem u jednej osoby, tym większe jest prawdopodobieństwo, że osoba ta doświadczać może zgagi.

Zgaga jest zjawiskiem powszechnym. Może dotknąć każdego i nie musi być to objaw choroby. Na polskim rynku istnieją farmaceutyki wspierające pracę organizmu, które zapobiegają temu przykremu zjawisku. Refluks jest chorobą, z którą można skutecznie sobie radzić i nie musi ona doprowadzać do dezorganizacji życia. Bez względu na to, czy opisane dolegliwości nas dotyczą, dobrze jest prowadzić tryb życia, który nie sprzyja pojawieniu się opisywanych problemów.


Comments