Kiedy na dworze widać pierwsze oznaki zbliżającej się zimy, w naszych organizmach zaczynają dziać się naprawdę dziwne rzeczy. Odczuwamy ogólne zmęczenie, czujemy suchość w gardle, a z czasem pojawia się również katar i kaszel. Za te wszystkie negatywne objawy odpowiedzialne są wirusy, które w okresie jesienno-zimowym są w szczycie formy.
W jaki sposób uwolnić się od uporczywego kaszlu, zatkanego nosa i zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny? Poza dostępnymi na rynku produktami typu tabletki, syropy, saszetki i tak dalej, dostępne są również urządzenia do wykonywania terapii inhalacyjnej we własnym domu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nebulizatorów i w jaki sposób pomagają w przeziębieniu, to zapraszam do lektury.
Pojęcie inhalacji i inhalatorów zapewne nie jest Ci obce, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad znaczeniem słowa nebulizacja? Jest to rodzaj zabiegu medycznego, w którym wykorzystuje się specjalne urządzenia (nebulizatory), do wytwarzania aerozolu, który bardzo dobrze się wchłania i szybko przynosi ulgę choremu.
Urządzenia te można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszy z nich to nebulizator membranowy, drugi ultradźwiękowy, a trzeci pneumatyczny. Skupmy się może na tym najbardziej wydajnym urządzeniu, z którego mogą korzystać nie tylko dorośli, ale również małe dzieci i osoby starsze.
Nebulizator membranowy, bo o nim właśnie będzie teraz mowa, jest urządzeniem, które za pomocą cienkiej, wibrującej membrany zamienia płynną postać leku w aerozol. Wskutek drgań o bardzo niskiej częstotliwości lek jest tak jakby, przeciskany przez mikroskopijne otwory w membranie. Wibracje umożliwiają substancji przejście przez te otwory, a w efekcie powstaje aerozol, czyli inaczej mgiełka.
Tego typu urządzeń można używać do podawania wszystkich leków, które są przeznaczone do nebulizacji. Na liście dozwolonych leków możemy znaleźć takie substancje, jak: sól fizjologiczna NaCl 0,9%, ipratropium, salbutamol, ambroksol, buzenonid, propionian flutykazonu oraz fenoterol.
Dzięki nebulizacji możemy w bardzo prosty i szybki sposób pozbyć się wszystkich objawów przeziębienia. Chory nie musi koordynować swojego oddechu, dlatego nebulizator może podawać leki nawet tym niewspółpracującym pacjentom. Nebulizator membranowy jest również bardzo prosty w obsłudze. Można go używać zarówno w karetce, na szpitalnym oddziale, na wycieczce, jak i we własnym domu.
Największą zaletą nebulizatorów, jest ich umiejętność szybkiego i bezpośredniego dostarczania leku zmienionym chorobowo miejscom w drogach oddechowych. Nie ma również wpływu na układ pokarmowy, dlatego nadaje się zarówno dla dorosłych, osób starszych, jak i dzieci.
Nebulizacja pomaga pozbyć się uporczywego kaszlu, nawilża również przesuszone błony śluzowe gardła i nosa. Dzięki niej pozbędziesz się zalegającej wydzieliny i udrożnisz zatkany nos. Jest niezwykle pomocna, szczególnie w okresie zwiększonego ryzyka zachorowań na przeziębienia, w okresie jesienno-zimowym, ale także wiosną, gdy pylą różne rośliny.
Podsumowując, warto kupować nebulizatory, a zwłaszcza nebulizatory membranowe, do leczenia objawów przeziębienia, ponieważ są one niezwykle wydajne i bezpieczne w każdym wieku.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.