Spis treści:
Lipodemia to choroba, która ze względu na swoje objawy nazywana jest też często chorobą grubych nóg. To dlatego, że towarzyszy jej nadmierne nagromadzenie tłuszczu w okolicach nóg, które sprawia, że stają się one nieproporcjonalnie grube, w porównaniu do reszty nóg i ciała. Mimo tego, że jest to choroba o nieznanej etiologii, to można ją skutecznie leczyć. W artykule tym wyjaśnimy czym jest lipodemia i jak można ją leczyć.
Lipodemia to choroba, która charakteryzuje się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w dolnych partiach ciała – zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych. W większości przypadków dotyczy to kobiet, ale zdarza się także u mężczyzn. Choroba ta może prowadzić do dyskomfortu i bólu, a także do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.
Nie wiadomo dokładnie, co jest przyczyną występowania lipodemii. Jednym z przypuszczalnych powodów jest nadmierna produkcja estrogenów, które wpływają na funkcjonowanie limfatycznego układu odpornościowego. Ponadto, istnieją również czynniki genetyczne i hormonalne, które mogą przyczynić się do rozwoju tej choroby.
Objawy lipodemii to nie tylko nieproporcjonalne gromadzenie się kwasu tłuszczowego, ale także uczucie ciężkości, bóle, obrzęki, cellulit, ciągłe uczucie ciężkości nóg i tkliwość w miejscach, których problem ten dotyczy. Często pacjenci z lipodemią zmagają się również z bólem w okolicach mięśni i stawów.
Lipodemia uważana jest za przypadłość dość specyficzną, bowiem trudną do zdiagnozowania. Często bywa mylona z otyłością, ale jest to zupełnie inny problem. W przypadku lipodemii, tłuszcz jest gromadzony w okolicach kończyn, podczas gdy otyłość może dotyczyć całego ciała. Osoby z lipodemią mają zwykle normalną wagę lub delikatną nadwagę.
Należy pamiętać, że lipodemia to choroba i wymaga odpowiedniej diagnozy oraz skutecznego leczenia. Natomiast większość placówek medycznych nie posiada odpowiednich narzędzi, dzięki którym mogłyby zbadać i jednoznacznie wykazać, iż dane objawy są typowe dla lipodemii. Standardowa diagnoza przebiega więc na zasadzie analizy występujących objawów i wykluczenia innych chorób. Na szczęście istnieją miejsca, w których wykorzystywane są najnowocześniejsze metody badań, pozwalające właściwie diagnozować tę chorobę, a dzięki temu wdrażać skuteczną terapię. Jednym z takich miejsc jest klinika One Clinic w Warszawie, gdzie stosowane jest limfografia barwnikowa.
Limfografia barwnikowa do badanie diagnostyczne, które pozwala na szczegółowe zbadanie układu limfatycznego. Polega na iniekcji do dróg limfatycznych specjalnego barwnika – bardzo rozcieńczonej zieleni indocyjaninowej – a następnie dokładnym odczycie na specjalnej kamerze wyników, obrazujących drożność naczyń limfatycznych lub jej brak, wskazując dokładne miejsce źródła problemu lub powstania obrzęku.
– Poprzez zastosowanie w badaniu specjalnego barwnika, na żywo możemy dostrzec, jak on rozprzestrzenia się drogami chłonnymi. Dzięki temu możemy uzyskać całkowicie unikatową jakość diagnostyki powierzchownego układu chłonnego – wyjaśnia dr n. med. Sławomir Pyszniak, specjalista kliniki One Clinic w Warszawie, gdzie przeprowadzane jest badanie, w celu diagnostyki lipodemii i innych chorób. Na podstawie uzyskanych wyników badania, ustalany jest schemat leczenia, wykazujący się najwyższą skutecznością.
Leczenie lipodemii nie należy do najłatwiejszych. Wśród wskazań znajdują się regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta oraz masaże limfatyczne, natomiast powstałe objawy zwykle nie zmniejszają się po zastosowaniu tych dość rygorystycznych zaleceń. Niekiedy pierwsze efekty widoczne są dopiero po interwencji chirurgicznej i przeprowadzonej liposukcji.
Zabieg polega na odessaniu tłuszczu z wybranych obszarów ciała – w tym przypadku z obrębu kończyn dolnych – co wpływa zarówno na zdrowotne, jak i funkcjonalne aspekty życia. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że liposukcja zarówno nie pozwala na całkowite pozbycie się objawów obrzęku tłuszczowego, jak i nie jest rozwiązaniem trwałym, gdyż po pewnym czasie tkanka tłuszczowa ponownie zaczyna gromadzić się w tym obszarze.
Dlatego w celu skutecznego przeciwdziałania skutkom choroby, należy przede wszystkim poddać się diagnostyce, która pozwoli wykazać nieprawidłowości, a następnie na jej podstawie dobrać właściwe leczenie. Z kolei leczeniem lipodemii zajmuje się wykwalifikowany specjalista, który może stosować wiele różnych metod, w tym liposukcję, przynosząc ulgę i widoczne efekty kuracji.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.