Jak skutecznie pozbyć się odcisków? Skutecznie usuń odciski na palcach

Przyczyny powstawania odcisków

Odciski są nie tylko bolesnym problemem, który dotyka znaczną część społeczeństwa i bardzo łatwo się ich nabawić, ale jest to także kwestia estetyczna, np. w lecie, kiedy to chcielibyśmy wystawić nasze stopy na ekspozycję słoneczną, a wcześniej na stopie, powstał odcisk. Nieleczone odciski, mogą prowadzić do stanów zapalnych i dyskomfortu w codziennym życiu, dlatego też warto wiedzieć jak leczyć i zapobiegać powstawaniu tego zjawiska.

Odciskami nazywamy, powstałe podczas tarcia lub ucisku, warstwy zrogowaciałego naskórka. Jest to reakcja obronna organizmu, w celu osłony głębszych warstw naskórka. W zależności od tego, ile trwa ucisk, ilość martwej i zrogowaciałej tkanki, powiększa się. Skóra staje się podrażniona, z czasem twardnieje, aż na końcu obumiera- tak właśnie powstaje odcisk.

Wyróżniamy kilka rodzajów odcisków: modzele, nagniotki, które to różnią się od siebie kolorem i miejscem występowania. Modzele pojawia się zwykle na podeszwie stóp, są raczej płaskie, natomiast nagniotki mogą posiadać korzeń, który wywołuje silny ból. Taki korzeń, podrażnia zakończenia nerwowe, a chodzenie przez to, staje się niemożliwe.

co na odciski
fot. Co najlepiej pomaga na odciski ?

Gdzie najczęściej pojawiają się odciski i dlaczego?

Odcisk objawia się początkowo pieczeniem, a stosunkowo później zamienia się w ból i uniemożliwia np. noszenie obuwia. Najczęściej spotykane są odciski na stopie. Mogą one pojawić się również, podczas użytkowania złego obuwia lub nierównomiernego rozkładu ciężaru np. w przypadku osoby otyłej czy nieprawidłowy chód. Nie oznacza to jednak, że odciski powinny kojarzyć nam się tylko ze stopami. U wielu osób wykonujących prace fizyczne ręczne lub grających na instrumentach, rysujących, odciski również mogą zagościć.

Dodatkowe lektury:  Utrata głosu - przyczyny utraty głosu i domowe metody walki z chrypką

Często odciski powstają, gdy nosimy obuwie o zbyt cienkiej podeszwie, lub nie zakładamy skarpetek, mamy źle wyprofilowane buty. To także zwolenniczki szpilek, mogą uskarżać się na tę dolegliwość. Odciski w zależności od miejsca ucisku lub tarcia, mogą powstać zupełnie wszędzie: w okolicach palców, pięty czy nawet od strony wewnętrznej stopy. To także osoby, które mają schorzenia stóp, np. płaskostopie czy zaburzenia innych struktur, są bardziej narażone, na pojawianie się odcisków.

Jedno jest pewne- wszelkich pęcherzy czy odcisków, nie należy przebijać, gdyż wszelkie podobne działania, mogą przysporzyć nam problemów związanych z infekcją.

Sposoby na odciski- co najlepiej zastosować?

jak usunąć odciski
fot. Jak szybko i bezboleśnie usunąć odciski na stopach ?

Aby zapobiec, powstawaniu zrogowaciałego naskórka czy bolących odcisków na stopach, warto zadbać o odpowiedni dobór obuwia. Najbardziej istotny jest dobór odpowiedniego rozmiaru, gdyż buty za małe spowodują ucisk naszej stopy i np. odciski na palcach, a te za duże- tarcie. Z racji wielu schorzeń i chorób, które występują na stopach, dobrym rozwiązaniem jest wizyta u ortopedy, aby u kogoś kto posiada np. haluksy, uniknąć dodatkowych problemów w postaci odcisków itd. Zwrócenie uwagi na profilaktykę, czyli codzienna higiena stóp- używanie peelingów czy kremów nawilżających, wydaje się być odpowiednią opcją, aby zapobiegać jakimkolwiek zmianom skórnym w tamtym obszarze. Co jednak, jeśli odcisk już powstał? Jak usunąć odcisk i co w takim problemie zastosować?

Ponieważ nie jest to schorzenie, które wymaga interwencji lekarza lub obligatoryjne jest leczenie farmakologiczne, można sięgnąć po domowe sposoby w leczeniu odcisków. Czosnek na odciski, jest chętnie polecanym sposobem, z którego może łatwo skorzystać każdy. Wykorzystywanie go, jest niezwykle proste, należy dokładnie oczyścić stopę z zabrudzeń, a następnie w miejsce, w którym to wystąpił odcisk, przyłożyć czosnek i najlepiej owinąć czymś lub przymocować plastrem, tak aby go w takiej pozycji zatrzymać. Jak powszechnie wiadomo, czosnek ma działanie antybakteryjne i antygrzybiczne.

Dodatkowe lektury:  Czy niskie ciśnienie jest niebezpieczne? Jak są przyczyny i jak sobie z nim radzić?

Spośród innych, naturalnych sposobów na odciski możemy wyróżnić:

  • zastosowanie aloesu, który działa nawilżająco i przyspiesza gojenie,
  • cebula- ma podobne właściwości do czosnku,
  • olej salicylowy- działa przeciwzapalnie, zmiękczy także zrogowaciały, bolący naskórek,
  • szare mydło- koi skórę i zapobiega infekcjom bakteryjnym, łagodzi obrzęki,
  • okłady/ kompresy z aspiryny, wody i cytryny (nasączonym wacikiem, należy obłożyć miejsce z odciskiem),
  • zażywanie kąpieli z dodatkiem olejku rycynowego (olejek rycynowy, usuwa opuchliznę i przyspiesza procesy gojenia),
  • moczenie nóg w płatkach owsianych.

Jeżeli stosowanie naturalnych sposobów, nie przyniosło upragnionych rezultatów, należy udać się do apteki, w celu zastosowania rozwiązań farmakologicznych. Istnieje wiele płynów czy maści, które zostały stworzone, aby pomóc na to schorzenie. Ponadto na rynku, znajdziemy kilka rodzajów plastrów, zawierających w sobie leczniczy płyn, który taki odcisk usuwa. Jest to najczęściej wybierane rozwiązanie np. przy odciskach na piętach.

odciski na pięcie
fot. Odciski na pięcie mogą nas spotkać także na wakacjach

Specjalistyczny zabieg jako ratunek na odciski

Zdarza się, że niektóre odciski, mimo usilnych prób, nie dają się w żaden sposób usunąć. Dodatkowo utrzymują się one przez długi okres czasu i stanowią, bolesny dla nas problem. Wtedy to, warto zastanowić się nad usunięciem takiego odciska, za pomocą specjalnego zabiegu w gabinecie kosmetycznym. Ma on zwykle kilka etapów, a po wszystkim miejsce, w którym wystąpił odcisk, zostaje zabezpieczone przez specjalne wkładki. Po jego wykonaniu, należy unikać długiego chodzenia, ciasnego obuwia czy używania obcasów/ koturn. Zabiegi u specjalisty, są obowiązkowe dla osób, które na co dzień zmagają się z problemem cukrzycy lub mającymi schorzenia związane z układem krążenia, u których to choroba uszkadza nerwy i zaburza chód.

Dodatkowe lektury:  Jakie wyróżnia się powody częstych oraz luźnych stolców?

Specjalista, który wykonuje zabieg usunięcia odcisków, usuwa taki problem za pomocą skalpela, czasem frezarki, a także lasera z dwutlenkiem węgla. Pod żadnym pozorem jednak, nie należy próbować samodzielnego pozbywania się odcisków, gdyż może to przynieść, tylko i wyłącznie powikłania, a nie wyjście z sytuacji. Bardzo łatwo przy takich metodach, nabawić się infekcji bakteryjnej lub zakażenia, którego skutki później trzeba będzie długo neutralizować czy leczyć.


Comments