Drętwienie palców u rąk i nóg. Jakie są przyczyny i jak z nimi walczyć ?

Może się wydawać, że drętwienie palców to niewinna dolegliwość. Jednakże może ona świadczyć o poważnym schorzeniu, szczególnie wówczas, gdy problem często się powtarza. Jakie wyróżnia się przyczyny drętwienia palców? Co oznacza drętwienie opuszków palców rąk?

Drętwienie palców jest określane jako parestezja, a więc czucie opaczne. Może to być odczuwane jak mrowienie pieczenie, zaburzenie czucia w palcach stóp oraz dłoni. Może być spowodowane przez długotrwałe utrzymywanie w jednej pozycji. Dolegliwość mija po rozruszaniu palców. Drętwienie palców może być również rezultatem niedoborów magnezu, potasu, wapnia, sodu, witaminy B12. Gdy do takiej sytuacji dochodzi często, a przyjmowanie witamin, podejmowanie prób rozruszania palców nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, powodem takiej sytuacji może być choroba.

Jaki rodzaj uczucia świadczy o drętwieniu palców rąk?

Drętwienie palców u rąk jest bardzo nieprzyjemnym doznaniem, które odczuwane jest na skutek obojętnego bodźca, na przykład dotyku. Pojawia się ono najczęściej na czubkach palców. Drętwienie palców wywołuje duży dyskomfort, jednakże nie jest to problem, które wywołuje dolegliwości bólowe. Podkreślić należy jednak fakt, że drętwienie palców rąk oraz ból mogą być ze sobą powiązane. Ponadto, mogą występować równocześnie. Może przybierać także różny charakter oraz mieć zmienne nasilenie. Co więcej, może także ustępować niespodziewanie. Symptomy, które się wówczas pojawiają to na przykład mrowienie, odczuwanie wewnętrznej wibracji, szczypanie, odczuwanie parzenia, albo także dużego oziębienia z zaburzeniem czucia. Może być także odczuwane jako wbijanie igieł. Symptomem drętwienia palców nóg i rąk jest również uczucie ciężkości oraz wychłodzenia skóry.

Dodatkowe lektury:  Rehabilitacja stomatologiczna i fizjoterapia - oddaj się w ręce specjalistów
drętwienie palców u rąk
fot. Co powoduje drętwienie palców u rąk ?

Jakie są przyczyny drętwienia palców?

W celu określenia jednej przyczyny drętwienia palców trzeba aktywnie obserwować daną osobę. Ważna jest również szczegółowa oraz wielowymiarowa diagnostyka. Konsultacja mająca specjalistyczny charakter polecana jest przede wszystkim w sytuacjach, kiedy problem pojawia się przez dłuższy czas. Co więcej, uwagę trzeba również zwrócić wtedy, kiedy nieprawidłowość występuje w nietypowych niż dotychczas okolicznościach, na przykład w nocy, podczas snu.

Zasadniczym powodem drętwienia palców rąk jest metaboliczne oraz mechaniczne nieprawidłowości, a także uszkodzenia ośrodkowego oraz obwodowego układu nerwowego. Przyczyną mogą być również przewlekłe choroby ogólnoustrojowe. Osobna kategoria stanu prowadzącego do drętwienia palców rąk oraz nóg jest ciąża. W tym przypadku organizm z tendencją do zatrzymywania wody doprowadza do powstania obrzęków w obszarze nadgarstków, a ponadto stawów skokowych.

Drętwienie palców – neuropatia obwodowa

Jest to uszkodzenie nerwów obwodowych, do którego dochodzi w wyniku ucisku, niedokrwienia albo zapalenia nerwu. Doprowadza to do nieprawidłowości przewodzenia informacji wzdłuż włókien nerwowych. W konsekwencji pojawia się drętwienie, zaburzenie czucia oraz mrowienie. Bardzo często bywa ona skutkiem chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, a także stawów, urazów kończyn i jednostajnego wysiłku, który przyczynia się do obciążenia stawów. Wykorzystuje się wiele badań, które pozwalają na diagnozę neuropatii obwodowej. Wśród nich wymienia się: RTG, USG, tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny.

drętwienie palców u nóg
fot. Nagłe drętwienie palców u nóg może prowadzić do nieprzyjemnego bólu

Drętwienie palców – choroby naczyń krwionośnych

Choroby naczyń krwionośnych, takie jak miażdżyca czy też niewydolność żylna doprowadzają do ukrwienia kończyn. Oprócz drętwienia palców pojawia się uczucie zziębnięcia palców stóp oraz dłoni. Specjalista w tym przypadku może zlecić USG Dopplera. W ten sposób można sprawdzić przepływ krwi w naczyniach.

Dodatkowe lektury:  Przyszłość leczenia biologicznego: nowe perspektywy i innowacyjne podejścia

Drętwienie palców – reumatoidalne zapalenie stawów

W określonym schorzeniu stawy nadgarstkowe, a także drobne stawy palców atakowane są przez stan zapalny. Przyczynia się to do ucisku przebiegających w okolicy nerwów. Drętwienie palców, poranna sztywność stawów to pierwsze symptomy świadczące o określonej chorobie. Badania, które pomagają w ocenie wczesnej fazy RZS to OB, morfologia krwi, USG, CRP, oznaczanie czynnika reumatoidalnego.

Drętwienie palców – stwardnienie rozsiane

Jest to niebezpieczna choroba, która prowadzi do uszkodzenia, a także zaniku osłonek mielinowych nerwów w centralnym układzie nerwowym, a także rdzeniu kręgowym. Pojawia się drętwienie palców nóg oraz rąk w towarzystwie zaburzeń równowagi, widzenia oraz koordynacji ruchowej. Rozpoznanie choroby następuje w rezultacie badania neurologicznego, które polega między innymi na sprawdzeniu występowania modyfikacji w odruchach, koordynacji ruchowej, mowie, utrzymaniu równowagi ciała, funkcjonowaniu narządów zmysłów. Co więcej, działania diagnostyczne wykonywane są przez wykorzystanie rezonansu magnetycznego mózgu oraz rdzenia kręgowego i badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Drętwienie palców – zespół Guillemina-Barrego

W tym przypadku układ odpornościowy uszkadza osłonki mielinowe nerwów. Drętwienie palców rąk oraz nóg to pierwsze symptomy choroby. Wskazane schorzenie prowadzi do osłabienia mięśni. Może pojawić się nawet paraliż. Działania diagnostyczne polegają na badaniu płynu mózgowo-rdzeniowego. Wykonuje się również elektromiografię.

drętwienie palców u lewej ręki
fot. Czy drętwienie palców u lewej ręki jest powodem do niepokoju ?

Drętwienie palców stóp i nóg – cukrzyca

Cukrzyca to niebezpieczna choroba, której powikłaniem może być neuropatia cukrzycowa. Jest to schorzenie, które powstaje w efekcie podwyższonego poziomu glukozy we krwi. Stężenie doprowadza do uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz włókien nerwowych. Taka sytuacja przyczynia się między innymi do zaburzeń czucia. W celu zdiagnozowania cukrzycy przeprowadza się badanie poziomu cukru we krwi.

Dodatkowe lektury:  Domowe wybielanie zębów, czyli jak i czym wybielić zęby w domu

Drętwienie palców – choroba alkoholowa

Długotrwałe spożywanie napojów alkoholowych może skutkować uszkodzeniem obwodowego układu nerwowego, a więc polineuropatią alkoholową. Parastezja to objaw uszkodzenia włókien nerwowych, a ponadto niedoboru witaminy B12. Podstawowe symptomy, które świadczą o tym stanie to głód alkoholowy, problemy z pamięcią po alkoholu, a ponadto psychozy alkoholowe.


Comments