Skręcenie stawu łokciowego – jak postępować?

Skręcenie to jeden z najczęściej występujących urazów stawu łokciowego. Uszkodzenie to jest szczególnie popularne wśród sportowców, jednak nie tylko! Duże grono osób dotkniętych skręceniem łokcia to osoby starsze, u których upadki często kończą się poważnym urazem z uwagi na osłabienie układu ruchu. Dowiedz się co zrobić w przypadku podejrzenia u siebie skręcenia stawu łokciowego i dlaczego nie należy bagatelizować tej dolegliwości!

Czym właściwie jest skręcenie stawu łokciowego?

Skręcenie łokcia to dolegliwość spowodowana przekroczeniem naturalnego zakresu ruchu w tym stawie. Co ważne, skręcenie nie jest zwichnięciem, choć nazwy tych urazów często bywają stosowane zamiennie. W przypadku skręcenia dochodzi jedynie do urazu w obrębie otaczających tkanek miękkich, z kolei w zwichnięciu dochodzi do utraty kontaktu pomiędzy powierzchniami stawowymi.

Do podstawowych objawów skręcenia stawu łokciowego zaliczyć można:

  • ostry ból w obrębie łokcia;
  • ograniczona ruchomość stawu;
  • obrzęk i wyczuwalne ocieplenie okolicy stawu;
  • obecność krwiaka.

Co należy zrobić w przypadku podejrzenia u siebie skręcenia łokcia?

Wystąpienie tego typu uszkodzenia stawu ciężko przeoczyć, ponieważ ma ono miejsce bezpośrednio po urazach. W takim przypadku należy niezwłocznie udać się do fizjoterapeuty bądź lekarza specjalisty w dziedzinie ortopedii. Pierwszym badaniem diagnostycznym zazwyczaj jest badanie RTG, choć czasami niezbędne jest dodatkowe wykonanie USG stawu łokciowego.

Skręcenie stawu łokciowego jest dolegliwością, której nie warto bagatelizować. Nieleczony uraz może doprowadzić do trwałego uszkodzenia tkanek stawu, w tym do zerwania więzadeł. W bardziej zaawansowanym stadium konieczny może być zabieg chirurgiczny, a staw łokciowy może już nigdy nie odzyskać pełni sprawności.

Dodatkowe lektury:  CBD - co to jest, jak działa i na co pomaga?

Metody leczenia i rehabilitacji skręcenia stawu łokciowego

Zazwyczaj w przypadku skręcenia łokcia konieczne jest jego unieruchomienie za pomocą ortezy bądź szyny. Oprócz tego zalecana jest rehabilitacja, która ma za zadanie poprawić mobilność stawu i przyspieszyć regenerację uszkodzonych tkanek. Do nowoczesnych terapii wspomagających leczenie skręcenia stawu łokciowego zalicza się:

  • kinesiotaping;
  • krioterapia miejscowa;
  • terapia laserem wysokoenergetycznym;
  • Super Indukcyjna Stymulacja (SIS);
  • terapia radiofalowa ukierunkowana (TR-Therapy).

Comments