Zabieg tlenoterapii – na czym polega i na jakie dolegliwości pomaga?

Tlenoterapia lub zabiegi w specjalnej komorze hiperbarycznej to znana od lat i ciesząca się pozytywną opinią środowiska terapia, polegająca na podawaniu pacjentowi tlenu pod wysokim ciśnieniem i w większym stężeniu, co pozwala dostarczyć ten cenny składnik do uszkodzonych komórek. Jest to wyjątkowo skuteczny zabieg wspomagający w trakcie prowadzenia innych działań rehabilitacyjnych, a także skuteczny sposób przeciwdziałania niewydolnościom oddechowym, przewlekłym stanom zapalnym oraz innym schorzeniom i urazom. Na jakie dolegliwości pomagają zabiegi w komorze hiperbarycznej i kto powinien je zastosować? Jakie są przeciwwskazania do tlenoterapii?

Co to jest tlenoterapia?

Tlenoterapia polega na dostarczeniu do organizmu powietrza pod ciśnieniem o zwiększonym stężeniu tlenu. Tlenoterapia z wykorzystaniem komory hiperbarycznej to bezpieczna i nieinwazyjna metoda terapeutyczna ciesząca się coraz większą popularnością pośród szerokiego grona pacjentów. Podstawowym i głównym celem tlenoterapii jest zwiększenie stężenia tlenu w powietrzu wydychanym przez chorego. Niewłaściwy poziom tego niezbędnego pierwiastka we krwi może bowiem prowadzić do wielu poważnych schorzeń zagrażających zdrowiu lub nawet życiu chorego.

Sam zabieg trwa zazwyczaj około godziny, należy jednak pamiętać, że tlenoterapia przynosi najlepsze efekty, kiedy stosowana jest regularnie. Zabiegi w komorze hiperbarycznej są najczęściej wykorzystywane w celu wspomagania leczenia osób o różnego typu niewydolności oddechowej, często spowodowanej przewlekłymi chorobami płuc. Więcej o tlenoterapii na https://sanomed.rzeszow.pl/tlenoterapia/

Jakie korzyści wynikają z zabiegu tlenoterapii?

Stężony tlen pozytywnie wpływa na działanie narządów wewnętrznych, a dzięki odpowiedniemu dotlenieniu serca i mózgu, ogólny stan fizyczny i psychiczny pacjentów ulega znacznej poprawie. Zabiegi z wykorzystaniem stężonego tlenu poprawiają dodatkowo jakość codziennego snu, niwelują depresją oraz spowalniają postęp wielu chorób. Tlenoterapia to uniwersalna, sprawdzona i bezpieczna metoda leczenia. Aby zapewnić sobie oczekiwane rezultaty, należy jednak pamiętać o systematyczności jej stosowania.

Dodatkowe lektury:  Czym jest przewlekłe zapalenie trzustki?

Z zabiegów w komorze hiperbarycznej chętnie korzystają sportowcy, celem poprawy wydolności organizmu i przyspieszenia jego regeneracji po wysiłku fizycznym.

Kto nie powinien korzystać z tlenoterapii?

Tak jak w przypadku innych metod leczenia, tlenoterapia posiada pewne nieliczne przeciwwskazania, do których należy się zastosować. Z zabiegów w komorze hiperbarycznej powinny zrezygnować kobiety w ciąży, a także osoby z infekcjami wirusowymi lub gorączką lub z ostrymi schorzeniami uszu i stanami zapalnymi nerwu wzrokowego. Przed skorzystaniem z tlenoterapii należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, który przeprowadzi odpowiednie badania potwierdzające możliwość zastosowania tego rodzaju leczenia.


Comments