Operacja przepukliny kręgosłupa – przebieg i zalecenia pooperacyjne

Przepuklina kręgosłupa potocznie nazywana wypadnięciem dysku jest to przemieszczenie się jądra miażdżystego do kanału kręgowego, prowadzące do ucisku korzeni nerwowych. Konsekwencją jest ostry, silny ból kręgosłupa, mogą pojawić się również niedowłady, a nawet paraliż. Ta bolesna przypadłość jest najczęściej wynikiem różnego rodzaju przeciążeń. Może pojawić się na każdym odcinku kręgosłupa. Każdy rodzaj przepukliny kręgosłupa ma inne podłoże, jednak główną przyczyną jest siedzący tryb życia, otyłość i stres. Objawy przepukliny mają różny stopień nasilenia, charakter i zależą od jej lokalizacji. Rwa kulszowa, rwa szyjno-barkowa, bóle, mrowienia, drętwienia kończyn, brak czucia, ograniczenia ruchomości, niedowłady spastyczne, zaburzenia wypróżniania i oddawania moczu oraz problemy z seksem to najczęstsze objawy znacząco utrudniające normalne funkcjonowanie. Przepuklinę kręgosłupa można i należy leczyć. Im wcześniej pacjent podejmie leczenie, tym większe są szanse powrotu do zdrowia.

Leczenie przepukliny kręgosłupa

Większość dolegliwości spowodowanych przepukliną kręgosłupa nadaje się do leczenia nieoperacyjnego. Leczenie zachowawcze kręgosłupa zaczyna się od podania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz fizjoterapii. W przypadkach, gdy leczenie zachowawcze jest nieskuteczne oraz w około 5% przypadków niekwalifikujących się do leczenia zachowawczego, wskazane jest leczenie chirurgiczne. Zabiegi i operacje na kręgosłupie ze względu na ich rozległość oraz sposób dostępu do operowanego miejsca można wykonać metodą otwartą, klasyczną lub metodą endoskopową jako zabieg małoinwazyjny wymagający tylko niewielkich nacięć. Metody klasyczne wykonywane w znieczuleniu ogólnym wiążą się z większą utratą krwi i dłuższą rehabilitacją po zabiegu. W nowoczesnych klinikach leczenia chorób kręgosłupa najczęściej stosuje się małoinwazyjne procedury operacyjne. Zabiegi wykonywane zaawansowanymi technologicznie metodami endoskopowymi w małym stopniu ingerują w układ kostno-stawowy, znikoma jest też utrata krwi. Zabiegi mogą być wykonywane u pacjentów, którzy z racji wieku lub przebytych chorób nie mogą mieć operacji klasycznych. Po zabiegu na ciele pacjenta jest tylko niewielka blizna.  Zabiegi małoinwazyjne są skuteczne, a ryzyko powikłań jest minimalne.

Dodatkowe lektury:  Bieganie a twoje gardło. Jak dbać o drogi oddechowe w czasie treningów w mieście.

Zalecenia po operacji przepukliny kręgosłupa

Rehabilitacja po operacji klasycznej trwa zwykle do 3 tygodni po zabiegu, a po upływie 6 tygodni możliwe jest wykonywanie lekkiej pracy siedzącej. Po 6 miesiącach od operacji pacjent najczęściej może powrócić do wykonywania swojej pracy zawodowej. Po małoinwazyjnych zabiegach przepukliny kręgosłupa wykonywanych metodami endoskopowymi w klinice Carolina Medical Center pacjent opuszcza szpital zazwyczaj już dobę po operacji. Integralną częścią leczenia jest rehabilitacja, prowadzona przez zespół fizjoterapeutów. Po zabiegach małoinwazyjnych czas trwania indywidualnej rehabilitacji jest znacząco krótszy niż w przypadku operacji klasycznych. Pacjenci znacznie szybciej mogą podjąć wykonywanie codziennych obowiązków i powrócić do pełnej sprawności fizycznej.


Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *