Spis treści:
W czasie ciąży należy mieć na uwadze szereg czynników oraz parametrów życiowych dziecka i matki, aby zapewnić optymalny przebieg tego niezwykle istotnego procesu. W tym celu można wykonać kilka rodzajów testów prenatalnych, które mogą dostarczyć lekarzom kluczowych informacji na temat płodu oraz przyszłej mamy. Zobacz, na czym polegają niektóre z testów oraz komu zaleca się ich wykonanie.
Część kobiet obawia się o bezpieczeństwo dziecka oraz własne w związku z testami prenatalnymi. Dlatego na początek przybliżmy jak działa Sanco test – nieinwazyjne badanie, które pozwala wykryć wady wrodzone płodu. Wszystko za sprawą krwi, w której obecne jest u kobiet w ciąży płodowe DNA. W ten sposób można określić budowę oraz liczbę chromosomów, co z kolei pozwala szybko wykryć wady chromosomowe, jak np. zespół Downa. Warto podkreślić, że test Sanco jest niezwykle dokładny, gdyż jego precyzja oscyluje w granicach 99%. Jest to więc badanie wiarygodne i wyjątkowo pewne. Test Sanco zalecany jest przede wszystkim kobietom, które zaliczane są do tzw. grupy ryzyka. Chodzi tu przede wszystkim o osoby po 35. roku życia, a także obciążone wywiadem położniczym, wynikającym m.in. z komplikacjami w przypadku wcześniejszych ciąż lub jeśli wcześniej dziecko urodziło się z wadą genetyczną. Z badania mogą skorzystać także inne kobiety, które niepokoją się o przebieg ciąży lub zostały skierowane na test w konsekwencji niekorzystnych wyników innych badań.
Test prenatalny VERACITY również zalicza się do grona badań nieinwazyjnych, gdyż jest to badanie przesiewowe. Przeprowadza się je w celu wykrycia mikrodelecji i aneuploidii chromosomów u płodu. Bardzo często Veracity jest uzupełnieniem badania USG. Test polega na pobraniu krwi kobiety w ciąży. Zawarte w próbce płodowe DNA oraz pozakomórkowe DNA matki po wyizolowaniu i analizie pozwalają na wykrycie ewentualnych wad płodu. Ponieważ cały zabieg polega wyłącznie na pobraniu krwi – badanie jest w pełni bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Ważną cechą testu Veracity jest możliwość przeprowadzenia go już od 10 tygodnia ciąży. Warto jednak wiedzieć, że do przeprowadzenia testu niezbędne jest skierowanie od lekarza. Podobnie jak w przypadku Sanco, także ten test prenatalny zalecany jest kobietom z tzw. grupy ryzyka. Bardzo często badanie przeprowadzane jest u kobiet, u których wykryto nieprawidłowe wyniki badań biochemicznych – test PAPP-A lub nieprawidłowe wyniki przesiewowego badania ultrasonograficznego płodu. Dzięki testom możliwe jest wykrycie na wczesnym etapie ciąży wielu poważnych wad genetycznych, jak np. zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Pataua.
Na koniec test prenatalny, który stosowany jest jako podstawowe badanie dla kobiet w ciąży. Test PAPP-A to biochemiczny test przesiewowy. Podobnie jak poprzednie badania, polega na pobraniu krwi kobiety ciężarnej w celu sprawdzenia poziomu dwóch hormonów we krwi, które zmieniają się podczas ciąży (PAPP-A i beta-hCG). Test wykonuje się zazwyczaj przed badaniem USG w I trymestrze (między 9 a 13 tygodniem ciąży). Dzięki badaniu możliwe jest wykrycie trzech wady genetycznych: zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Pataua.