Na zdrowej głowie, zdrowy włos. Jak dbać o skórę głowy, tak by nasze włosy rosły gęste i zdrowe.

Dbanie o skórę głowy ma bardzo duże znaczenie w kontekście zdrowia oraz cyklu życia włosów. Skóra powinna być odpowiednio nawilżona, jednocześnie wydzielanie sebum nie może być zaburzone, co oznacza, że zarówno jego niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla skóry głowy i włosów. Może prowadzić do problemów z łupieżem suchym, swędzenia skóry głowy, a także zbyt dużego obciążenia włosów i nadmiernego wypadania. Jak dbać o skórę głowy, by włosy rosły gęste i zdrowe?

Peeling skóry głowy ma znaczenie 

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że wykonywany raz w tygodniu peeling skóry głowy może pozwolić pozbyć się nagromadzonego zrogowaciałego naskórka. Jest pomocny zarówno w przypadku łupieżu suchego, jak i zaburzeń w wydzielaniu sebum. Dzięki peelingowi skóry głowy na jej powierzchni nie będą pojawiać się zaskórniki i bolesne krosty. Peeling na bazie kwasu salicylowego może pomóc w normalizowaniu skóry głowy i zwalczaniu łupieżu tłustego. Odpowiedni peeling np. na bazie enzymu z papai i drobnych łupin z pestek moreli pomoże też na łupież suchy.  

Warto stosować maski wzmacniające, sera, ale i odpowiednie szampony i odżywki 

Oczywiście, aby włosy rosły gęste i zdrowie należy dbać o regularną higienę skóry głowy i włosów. Mycie włosów nawet codzienne jest bardzo istotne. Częstotliwość mycia powinna być dostosowana do stopnia przetłuszczania się włosów. Można skorzystać z normalizującego skalp szamponu z kwasem hialuronowym czy niacynamidem i w połączeniu z nim stosować także serum, odżywkę czy maskę wzmacniającą o zbliżonym składzie. Maski należy stosować podobnie jak peelingi raz w tygodniu. Z kolei odżywkę trzeba używać po każdym myciu. Jeśli włosy mają tendencję do przesuszania się na końcach oraz przetłuszczania u nasady, to warto myć je metodą OMO, czyli najpierw nakładać odżywkę humektantową na długość włosów z pominięciem skóry głowy, potem po jej zmyciu umyć skalp szamponem normalizującym, a na koniec na długość włosów nałożyć odżywkę emolientową i spłukać po kilkunastu minutach.         

Dodatkowe lektury:  Profilaktyka onkologiczna — jak uchronić się przed nowotworem?

Gdy występuje problem łysienia, można postawić na przeszczep włosów  

Gdy występuje problem z łysieniem czy to związany ze stresem, złą dietą czy czynnikami genetycznymi, to można postawić na zabieg u trychologa, np. mezoterapię skóry głowy albo zdecydować się na przeszczep włosów. Warto wiedzieć, że cena przeszczepu włosów nie musi być wygórowana, ale jednocześnie nie należy kierować się tylko promocyjną ofertą, bo ważna jest renoma danej kliniki. Trzeba mieć też realistyczne oczekiwania i wybrać odpowiednią metodę. Rezultaty są związane z jakością cebulek z miejsca dawczego, a także tym, ile można pobrać graftów. Powinno być ich tyle, by można było uzyskać satysfakcjonujący efekt przeszczepu.    


Comments