Najbardziej bezpieczne soczewki kontaktowe to …

Według różnych statystyk ponad połowa Polaków może mieć problemy ze wzrokiem. Większość z nich koryguje swoją wadę wzroku okularami. Jednocześnie coraz więcej osób chce nosić soczewki kontaktowe. Najczęściej jest to podyktowane względami wizerunkowymi. Środowisko okulistów nie ma jednak jednoznacznej opinii, co do stosowania soczewek kontaktowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że najbezpieczniejsze wśród wielu rodzajów soczewek są jednodniowe soczewki kontaktowe.

Różne rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe można podzielić ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, ich kształt oraz czas użytkowania, na jaki są przeznaczone. Ten ostatni podział jest szczególnie istotny, gdyż wielu użytkowników soczewek nie przestrzega czasu ich noszenia, który zalecił producent. „Przenoszenie” soczewek kontaktowych może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami, dlatego też warto stosować się do zaleceń producenta.

Jakie soczewki najlepiej wybrać?

Odpowiedź wydaje się jednoznaczna – najlepiej wybrać jednodniowe soczewki kontaktowe. Badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych położyło niejako „kropkę nad i” w kwestii wyboru soczewek jednodniowych. W badaniu tym wzięło udział 71 pacjentów, którzy dotychczas nie nosili żadnych soczewek kontaktowych. Wszystkie osoby podzielono na 3 grupy. W grupie pierwszej znaleźli się pacjenci, u których zastosowano jednorazowe soczewki hydrożelowe, w grupie drugiej zaaplikowano jednorazowe silikonowo-hydrożelowe soczewki kontaktowe, natomiast w grupie trzeciej – hydrożelowe soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku. We wszystkich grupach pacjenci mieli nosić soczewki codziennie przez około 10 godzin.

Dodatkowe lektury:  Odwodnienie u dziecka - jakie są objawy ?

Podczas trwania badania u wszystkich pacjentów kilkukrotnie oceniano wskaźnik choroby powierzchni oka (OSDI) za pomocą kwestionariuszy oraz wykonywano testy funkcjonalne filmu łzowego, takie jak test osmolarności łez, test Schirmera, czy czas przerwania filmu łzowego (TBUT). Ponadto na początku oraz na końcu badania we wszystkich grupach przeprowadzono badanie cytologiczne powierzchni oka. Wyniki przeprowadzonych testów wykazały wzrost cytokin zapalnych u wszystkich pacjentów, lecz najmniejszy ich wzrost zanotowano w grupie pierwszej. Ponadto wyniki wszystkich testów w grupie trzeciej wypadły najgorzej spośród wszystkich trzech grup.

Przedstawione wyniki badania jednoznacznie wskazują na fakt, iż codzienne zmienianie soczewek w znaczący sposób przyczynia się do zmniejszenia uszkodzeń przedniej powierzchni oka.

Dlaczego jednodniowe soczewki są bezpieczniejsze od soczewek wielokrotnego użytku?

Jednodniowe soczewki kontaktowe są wygodne w użyciu, gdyż każdego dnia używa się nowej pary. Z tego powodu są także bardziej higieniczne, nie wymagają czyszczenia i przechowywania. Podczas stosowania soczewek wielokrotnego użytku nigdy nie ma pewności, że pojemnik do przechowywania soczewek jest sterylny i że podczas czyszczenia soczewek pozbyliśmy się wszystkich zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Dlatego korzystanie z soczewek wielokrotnego użytku może wiązać się z częstszymi podrażnieniami oka w porównaniu z soczewkami jednodniowymi.

Najważniejsza jest higiena

Niezależnie od tego jaki rodzaj soczewek kontaktowych zamierzasz stosować, to i tak zasady postępowania są podobne. Zawsze należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem przed zakładaniem czy zdejmowaniem soczewek. Nie wolno przekraczać czasu noszenia soczewek podanego przez producenta. Stosowanie się do zaleceń pozwoli zminimalizować ryzyko podrażnień.

Dodatkowe lektury:  Domowe sposoby na żylaki. Czy ocet jabłkowy na żylaki to dobry pomysł ?

Od redakcji:

Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych są za realizację Poradnika Optometrysty Szkla.com. Zawarte w nim informacje o tematyce medycznej mają charakter poglądowy i nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada lekarska – w tym celu należy skonsultować się z okulistą lub optometrystą.

Bibliografia:

[1] Daily disposable contact lenses cause less damage to ocular surface. Healio.com

[2] Polak z wadą wzroku. Rzemieślnicza Izba Optyczna


Comments