Ból mięśni nóg może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest grypa – infekcja wirusowa, na którą narażone są osoby w każdym wieku. Należy ją podejrzewać, jako przyczynę bólu mięśni nóg, gdy dodatkowo pojawiają się: gorączka, osłabienie, dreszcze. Choroba wymaga odpowiedniego leczenia.
Ból mięśni nóg jest jednym z często występujących objawów infekcji wirusowej, jaką jest grypa. Może mieć on różne nasilenie – niekiedy jest na tyle silny, że znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. Zdarza się, że towarzyszy mu ból i osłabienie innych mięśni, a także charakterystyczne dolegliwości bólowe ze strony kości i stawów, określane mianem „łamania w kościach” [1].
Uważa się, że ból mięśni nóg przy grypie jest efektem pojawienia się cytokin w organizmie. Są to białka produkowane przez układ immunologiczny. Ich zadaniem jest stymulowanie komórek odpornościowych do walki z patogenem (w tym przypadku wirusem grypy). Ich obecność powoduje powstanie stanu zapalnego. Jednym z jego oznak są dolegliwości bólowe [2].
O tym, że przyczyną bólu mięśni nóg może być grypa, świadczą dodatkowe objawy. Należą do nich:
Rozpoznania choroby dokonuje lekarz. W trakcie diagnozy lekarz wykluczy inne infekcje dróg oddechowych, które bardzo często powodują podobne dolegliwości. Warto pamiętać, że u części osób chorych na grypę ból mięśni nóg może w ogóle nie wystąpić. Objawy choroby ulegają złagodzeniu po ok. 3–5 dniach. Niektóre z nich (zwłaszcza kaszel) mogą utrzymywać się znacznie dłużej [2].
Grypa wymaga odpowiedniego leczenia. Zaniechanie działań terapeutycznych może prowadzić do poważnych powikłań. Wśród nich wymienia się: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie krtani, zapalenie zatok przynosowych, a także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub mięśnia sercowego [4].
Leczenie grypy polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Zalecane jest stosowanie leków, które wykazują działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe np. zawierających paracetamol. Preparaty tego typu są dostępne bez recepty i mają różną postać (np. tabletek, kapsułek lub proszku do rozpuszczenia). Dodatkowo można przyjmować środki na kaszel i zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa. Dostępne są także leki przeciwwirusowe (blokujące namnażanie się patogenu), ale o ich stosowaniu powinien zdecydować lekarz. [3] Wszystkie medykamenty należy przyjmować zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania lub zaleceniami lekarza.
Osoba chora powinna także obserwować swój organizm i niezwłocznie udać się do lekarza, gdy zaobserwuje niepokojące dolegliwości. Konsultacja jest wskazana, gdy objawy nasilą się, nie ustąpią po kilku dniach lub pojawią się nowe dolegliwości.
Źródła:
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.