Spis treści:
Infekcje intymne to częsty problem zdrowotny kobiet. Według szacunków, każda kobieta chociaż raz w swoim życiu doświadczyła nieprzyjemnych objawów związanych z infekcją dróg rodnych. W wielu sytuacjach infekcję można wyleczyć domowymi sposobami, bądź korzystając z leków bez recepty, które są dostępne w aptekach. Żółta wydzielina z pochwy, lub inna nieprawidłowa oraz objawy towarzyszące – ból, pieczenie, świąd mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji i potrzebie pilnego wdrożenia leczenia.
U wielu kobiet objawy, jakie towarzyszą infekcjom intymnym są bardzo do siebie podobne. Pacjentki z problemem infekcji odczuwają takie objawy jak:
Objawy odczuwane w trakcie przebiegu infekcji są dla pacjentki nieprzyjemne i wiążą się z dyskomfortem. Bywa, że towarzyszą jej przez wiele dni, stopniowo wzmagając się. Nie należy zwlekać z ich leczeniem, ponieważ żółtawa wydzielina z pochwy jest nie tylko przyczyną dyskomfortu, ale może się wiązać z rozwojem powikłań – w skrajnych przypadkach z niepłodnością włącznie.
Podobnie jak w przypadku chorób bakteryjnych, w grzybicy pochwy mogą występować typowe, wymienione wyżej objawy. W przypadku grzybicy kolor śluzu jest inny, nie występują żółte upławy z pochwy tylko śluz ma białawy kolor i jednocześnie zmienioną konsystencję. Wydzielina bywa porównywana do twarożku, ginekolodzy określają ją jako mleczną i serowatą. Nie zmienione jest środowisko kwasowe pochwy, co może stwierdzić jedynie lekarz po wykonaniu testu paskowego.
Inny obraz objawów występuje u pacjentek dotkniętych objawami infekcji wywołanych bakteriami. W przypadku zakażeń tego rodzaju upławy mogą mieć kolor żółty, zielony lub szary. Jeśli jednocześnie dochodzi do plamienia i podrażnienia śluzówki w żółtej wydzielinie z pochwy pojawia się krew (czerwonawa i brunatna). Poziom pH pochwy jest nieprawidłowy i wyższy niż przyjmowany za normę 4,5. Jednocześnie zewnętrzne narządy rodne są zaczerwienione, podrażnione, towarzyszy im obrzęk, świąd i pieczenie. Część kobiet ma problem z oddawaniem moczu – mikcje mogą być bardzo częste lub bolesne.
Zmieniony kolor wydzieliny pochwowej świadczy o toczącej się infekcji. Jakie są jej przyczyny?
Wiele z tych czynników jest niezależnych od pacjentki, niektóre można modyfikować. Redukcja stresu, przyjmowanie probiotyków, włączenie leczenia chorób przewlekłych i dbanie i nawilżenie i higienę (nie nadmierną) narządów płciowych pozwalają zmniejszyć ryzyko występowania objawów takich jak zolta wydzielina z pochwy oraz ich nawrotów i występowania stanów przewlekłych infekcji.
Leczenie infekcji intymnych uzależnione jest od przyczyny. W leczeniu stosuje się leki podawane dopochwowo (tabletki, żele, maści, kremy oraz globulki i płukanki do irygacji) a w ciężkich, trudnych do leczenia przypadkach włącza się leczenie doustnie.
Wiele przypadków łagodnych i niepowikłanych infekcji intymnych, w przebiegu których występują objawy takie jak swędzenie, pieczenie, suchość, żółty śluz z pochwy czy trudność w mikcjach można leczyć samodzielnie. Leki dostępne w aptekach zwalczają patogeny, które są przyczyną infekcji i pomagają w regeneracji tkanek narządów rodnych.
Jeśli objawy nie ustępują, bądź dolegliwości się nasilają konieczna jest wizyta u ginekologa. Lekarz po przeprowadzeniu badania wewnętrznego i przeprowadzeniu wywiadu może zalecić terapie lekami przeciwgrzybicznymi lub antybiotykami. Bywa, że zleci badania diagnostyczne, pobierze wymaz z pochwy lub wykona test poziomu pH.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.