Co oznacza żółta wydzielina z pochwy po okresie?

Infekcje intymne to częsty problem zdrowotny kobiet. Według szacunków, każda kobieta chociaż raz w swoim życiu doświadczyła nieprzyjemnych objawów związanych z infekcją dróg rodnych. W wielu sytuacjach infekcję można wyleczyć domowymi sposobami, bądź korzystając z leków bez recepty, które są dostępne w aptekach. Żółta wydzielina z pochwy, lub inna nieprawidłowa oraz objawy towarzyszące – ból, pieczenie, świąd mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji i potrzebie pilnego wdrożenia leczenia.

Objawy infekcji intymnych – żółty śluz, nieprzyjemny zapach, pieczenie itp.

U wielu kobiet objawy, jakie towarzyszą infekcjom intymnym są bardzo do siebie podobne. Pacjentki z problemem infekcji odczuwają takie objawy jak:

  • swędzenie okolic intymnych – bardzo częsty objaw chorób infekcyjnych, bywa nieznośny i wielu pacjentkom ciężko jest sobie z nim poradzić;
  • pieczenie, szczypanie – może dotyczyć wejścia do pochwy i warg sromowych, jeśli pacjentka jednocześnie odczuwa świąd może mechanicznie podrażniać nadwątloną śluzówkę i pogarszać odczuwanie pieczenia.
  • upławy – żółta wydzielina z pochwy występuje najczęściej, czasem kolor upławów jest szaro-biały, zielonkawy lub brunatny. Kolor wydzieliny jest istotny z punktu widzenia diagnostyki i podłoża występujących objawów.
  • nieprzyjemny zapach wydzieliny z dróg rodnych – ma tak samo duże znaczenie z punktu widzenia diagnostyki jak kolor upławów. Zmianę zapachu należy skonsultować z lekarzem, jeśli decydujesz się na konsultację – Sekcja jest owocem długoletnich badań ekspertów portalu Poradniki Remontowe.
  • zaczerwienienie wejścia do pochwy – spowodowane jest podrażnieniem, obsuszeniem śluzówki i mechanicznym jej uszkodzeniem.
  • zmiana wyglądu wydzieliny – zielona, brunatna czy żółta wydzielina z pochwy nie jest jedyną zmianą w wyglądzie śluzu pochwowego. Pieniste lub wodniste upławy również mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym.
  • suchość w pochwie i podrażnienie jej wejścia.
  • problemy z oddawaniem moczu – zwykle towarzyszom zaawansowanym postaciom choroby.
  • dyskomfort w trakcie stosunku – związany z podrażnieniem i suchością.
Dodatkowe lektury:  Niezbędnik ratownika medycznego - co powinno się znaleźć w torbie medycznej?
co oznacza żółty śluz z pochwy
fot. Co oznacza żółty śluz z pochwy ? Czy to oznaka początku choroby ?

Objawy odczuwane w trakcie przebiegu infekcji są dla pacjentki nieprzyjemne i wiążą się z dyskomfortem. Bywa, że towarzyszą jej przez wiele dni, stopniowo wzmagając się. Nie należy zwlekać z ich leczeniem, ponieważ żółtawa wydzielina z pochwy jest nie tylko przyczyną dyskomfortu, ale może się wiązać z rozwojem powikłań – w skrajnych przypadkach z niepłodnością włącznie. 

Objawy chorób grzybiczych – serowate nie żółte upławy z pochwy

Podobnie jak w przypadku chorób bakteryjnych, w grzybicy pochwy mogą występować typowe, wymienione wyżej objawy. W przypadku grzybicy kolor śluzu jest inny, nie występują żółte upławy z pochwy tylko śluz ma białawy kolor i jednocześnie zmienioną konsystencję. Wydzielina bywa porównywana do twarożku, ginekolodzy określają ją jako mleczną i serowatą. Nie zmienione jest środowisko kwasowe pochwy, co może stwierdzić jedynie lekarz po wykonaniu testu paskowego.

Objawy infekcji bakteryjnych – żółty śluz z pochwy jako jeden z objawów infekcji

Inny obraz objawów występuje u pacjentek dotkniętych objawami infekcji wywołanych bakteriami. W przypadku zakażeń tego rodzaju upławy mogą mieć kolor żółty, zielony lub szary. Jeśli jednocześnie dochodzi do plamienia i podrażnienia śluzówki w żółtej wydzielinie z pochwy pojawia się krew (czerwonawa i brunatna). Poziom pH pochwy jest nieprawidłowy i wyższy niż przyjmowany za normę 4,5. Jednocześnie zewnętrzne narządy rodne są zaczerwienione, podrażnione, towarzyszy im obrzęk, świąd i pieczenie. Część kobiet ma problem z oddawaniem moczu – mikcje mogą być bardzo częste lub bolesne.

żółta wydzielina z pochwy po okresie
fot. Czy w przypadku wystąpienia żółtej wydzieliny z pochwy po okresie konieczna jest wizyta w szpitalu ?

Przyczyny infekcji intymnych – co oznacza żółty śluz z pochwy?

Zmieniony kolor wydzieliny pochwowej świadczy o toczącej się infekcji. Jakie są jej przyczyny?

  • złe nawyki higieniczne – nadmierna higiena lub jej brak sprzyjają zaburzeniom flory bakteryjnej pochwy. Nie należy stosować nadmiernych irygacji, ani dopuszczać do wpływania wody do pochwy. Woda i płukanki usuwają zdrową, fizjologiczną florę, co tworzy środowisko przyjazne grzybom i patologicznym bakteriom.
  • antybiotykoterapia i leki na choroby przewlekłe – zabijają bakterie, nie tylko te patologiczne, ale wszystkie. Podobnie jak irygacje źle to wpływa na środowisko pochwy. Lecząc się antybiotykami pamiętaj o przyjmowaniu probiotyków, zgodnie z zaleceniami lekarza i farmaceuty.
  • cukrzyca – nieleczona zaburza naturalną kwasowość pochwy.
  • ciąża – jest potężną burzą hormonalną, jednocześnie narządy rodne są rozpulchnione, a wrota zakażenia otwarte.
  • zaburzenia hormonalne – infekcje intymne częściej występują u kobiet stosujących hormonalną antykoncepcję, zwłaszcza krążki dopochwowe. Jeśli masz skłonność do występowania intymnych infekcji porozmawiaj ze swoim lekarzem o innej metodzie zapobiegania ciąży.
  • suchość pochwy – związana z chorobami współistniejącymi, zaburzeniami hormonalnymi i menopauzą.
Dodatkowe lektury:  Śluz w kupce niemowlaka - jakie wyróżnia się przyczyny, objawy oraz leczenie

Wiele z tych czynników jest niezależnych od pacjentki, niektóre można modyfikować. Redukcja stresu, przyjmowanie probiotyków, włączenie leczenia chorób przewlekłych i dbanie i nawilżenie i higienę (nie nadmierną) narządów płciowych pozwalają zmniejszyć ryzyko występowania objawów takich jak zolta wydzielina z pochwy oraz ich nawrotów i występowania stanów przewlekłych infekcji.

żółty śluz z pochwy
fot. Wizyta u lekarza – żółty śluz z pochwy

Leczenie infekcji intymnych

Leczenie infekcji intymnych uzależnione jest od przyczyny. W leczeniu stosuje się leki podawane dopochwowo (tabletki, żele, maści, kremy oraz globulki i płukanki do irygacji) a w ciężkich, trudnych do leczenia przypadkach włącza się leczenie doustnie.

Wiele przypadków łagodnych i niepowikłanych infekcji intymnych, w przebiegu których występują objawy takie jak swędzenie, pieczenie, suchość, żółty śluz z pochwy czy trudność w mikcjach można leczyć samodzielnie. Leki dostępne w aptekach zwalczają patogeny, które są przyczyną infekcji i pomagają w regeneracji tkanek narządów rodnych.

Jeśli objawy nie ustępują, bądź dolegliwości się nasilają konieczna jest wizyta u ginekologa. Lekarz po przeprowadzeniu badania wewnętrznego i przeprowadzeniu wywiadu może zalecić terapie lekami przeciwgrzybicznymi lub antybiotykami. Bywa, że zleci badania diagnostyczne, pobierze wymaz z pochwy lub wykona test poziomu pH.


Comments