Przyczyny hemoroidów i jak sobie z nimi radzić

Hemoroidy to obrzęk i stan zapalny żył w dolnej części odbytu lub odbytnicy. Mogą być wewnętrzne, co oznacza, że ​​znajdują się w odbytnicy, lub zewnętrzne, co oznacza, że ​​znajdują się poza otworem odbytu. Hemoroidy wewnętrzne na ogół nie bolą, ponieważ w odbytnicy jest niewiele nerwów, pozwalających odczuwać ból.

Z drugiej strony hemoroidy zewnętrzne bolą, ponieważ okolica odbytu jest bogata w nerwy odpowiedzialne za ból. Hemoroidy mogą powodować krwawienie podczas wypróżnień. Mogą również utrudnić czyszczenie okolicy odbytu po wypróżnieniu. Jeśli hemoroidy wybrzuszą się (wypadają), możesz je zobaczyć lub poczuć jako wilgotne guzki, które są bardziej różowe niż otoczające struktury. Wypadające hemoroidy zwykle bolą, ponieważ są ściskane przez mięśnie zwieracza odbytu. Jeśli masz krwawienie z odbytnicy lub odbytu lub jeśli masz krew w stolcu, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, aby mógł wykluczyć inne poważniejsze przyczyny krwawienia, takie jak rak jelita grubego.

Co powoduje hemoroidy?

Hemoroidy rozwijają się, gdy wywierany jest dodatkowy nacisk na żyły w okolicy odbytu i odbytnicy. Ten nacisk może pochodzić z ciąży, otyłości, wysiłku podczas wypróżnień, siedzenia w toalecie przez długi czas, przewlekłej biegunki lub zaparć lub stosunku analnego. Osoby z przewlekłą chorobą wątroby są również bardziej narażone na rozwój hemoroidów z powodu zwiększonego ciśnienia w żyłach podbrzusza i miednicy.

Jakie są objawy hemoroidów?

Najczęstszym objawem hemoroidów wewnętrznych jest jaskrawoczerwona krew na papierze toaletowym lub w stolcu po wypróżnieniu. Jednak hemoroidy wewnętrzne mogą wystawać przez odbyt poza ciało, powodując podrażnienie i ból. Nazywa się to wypadniętym lub wystającym hemoroidem. Hemoroidy zewnętrzne często powodują swędzenie i podrażnienie wokół odbytu. Jeśli w obrębie hemoroidu zewnętrznego utworzy się skrzep krwi, może pojawić się bolesny guzek, który wymaga leczenia. Więcej na temat leczenia hemoroidów domowymi sposobami znajdziesz tutaj: https://medycyna360.pl/jak-szybko-pozbyc-sie-hemoroidow-domowe-sposoby-i-profilaktyka/.

Dodatkowe lektury:  Suplementy diety polecane diabetykom

Jak diagnozuje się hemoroidy?

Twój lekarz zapyta o Twoją historię medyczną i przeprowadzi badanie fizykalne, które obejmuje badanie per rectumdoodbytnicze. Podczas tego badania lekarz wkłada palec w rękawiczce do odbytu, aby wyczuć ewentualne guzki lub nieprawidłowości. Twój lekarz może również zlecić jeden lub więcej testów, aby wykluczyć inne stany, które mogą powodować objawy:

  • Test próbki kału (badanie krwi utajonej w kale) w celu sprawdzenia obecności krwi w stolcu, która nie jest widoczna gołym okiem
  • Sigmoidoskopia lub kolonoskopia w poszukiwaniu krwawienia lub innych problemów w okrężnicy i odbytnicy
  • Anoskopia do zbadania odbytu i kanału odbytu za pomocą krótkiej rurki z podświetlaną kamerą na końcu (anoskopia)

Jeśli masz jakiekolwiek objawy hemoroidów, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem, aby wykluczył inne, poważniejsze przyczyny krwawienia, takie jak rak jelita grubego. Hemoroidy zwykle nie są bolesne, ale mogą powodować krwawienie podczas wypróżnień i utrudniać późniejsze oczyszczenie okolicy odbytu. Jeśli masz przewlekłą chorobę wątroby, masz również zwiększone ryzyko rozwoju hemoroidów z powodu zwiększonego ciśnienia w żyłach podbrzusza i miednicy. 


Comments