Diagnostyka stomatologiczna — najważniejsze badania

Zdrowe zęby to nie tylko kwestia estetyki, lecz przede wszystkim zdrowia całego ciała. Bakterie próchnicze odpowiedzialne za choroby zębów i dziąseł mogą wnikać w głąb organizmu, stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia. By właściwie dbać o zęby, potrzebna jest nie tylko właściwa higiena, lecz również odpowiednia diagnostyka stomatologiczna, obejmująca między innymi zdjęcia rentgenowskie szczęki.

Diagnostyka stomatologiczna – dlaczego jest taka istotna?

  • Co warto wiedzieć o podstawowej diagnostyce stomatologicznej?
  • Kiedy niezbędne jest zrobienia zdjęcia rentgenowskiego szczęki?
  • Co obejmuje rentgenodiagnostyka stomatologiczna?

Podstawowa diagnostyka stomatologiczna – kiedy warto ją wykonać i co obejmuje?

Podstawowe badania stomatologiczne są przeprowadzane w celu wykrycia wszelkich niepokojonych zmian chorobowych w obrębie zębów, dziąseł oraz jamy ustnej. Podstawowa diagnostyka stomatologiczna obejmuje badania:

  • przyzębia oraz tkanek twardych zębów;
  • dziąseł oraz błon śluzowych jamy ustnej;
  • stawów szczękowo-żuchwowych;
  • węzłów chłonnych;
  • rentgenodiagnostykę: RTG pantomograficzne, badanie punktowe zęba, cefalometryczne RTG.

Dodatkowo specjalista stomatolog przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem na temat ogólnej sytuacji zdrowotnej.

Kiedy warto przeprowadzić podstawowe badania diagnostyczne? Należy pamiętać, że tak jak w przypadku innych chorób, w tym wypadku również im szybciej zostaną wdrożone odpowiednie metody leczenie, tym leczenie jest bardziej efektywne. Dlatego do dentysty trzeba się udać, jak tylko pojawią się niepokojące objawy, np. ból zęba, bóle w okolicy kości szczęki, czy nieprzyjemnych zapach z ust. 

Dodatkowe lektury:  Niedobory witaminy D u sportowców

Należy również pamiętać o przeprowadzeniu przynajmniej raz w roku wizyty kontrolnej.

Zdjęcie rentgenowskie szczęki – kiedy jest niezbędne?

Badania rentgenowskie to niezwykle istotny element diagnostyki stomatologicznej. Zdjęcie rentgenowskie szczęki https://smilesclinic.pl/zakres-uslug/rentgenodiagnostyka/ to jedno z najczęstszych badań, wykonywane w celu:

  • Diagnozowania nieprawidłowości wad anatomicznych i nabytych zgryzu;
  • Przeanalizowania wszelkich istniejących nieprawidłowości w uzębieniu;
  • Zlokalizowaniu położenia zębów zatrzymanych;
  • Dokonania oceny stanu korzeni i miazgi zębów;
  • Wykrycia i zlokalizowania torbieli, które tworzą się w wyniku trwającego stanu zapalnego;
  • Opracowania planu leczenia ortodontycznego;
  • Przygotowania pacjenta do leczenia kanałowego;
  • Sprawdzenia stanu korzeni i kości przed ekstrakcją zęba;
  • Wykrycia i oceny zmian nowotworowych.

Rentgenodiagnostyka stomatologiczna – co obejmuje?

Nowoczesne rozwiązania technologiczne umożliwiły opracowanie specjalistycznych aparatów rentgenowskich stosowanych w diagnostyce stomatologicznej. Te badania obrazowe umożliwią szybko i bezboleśnie dokonać dokładnej oceny stanu zębów, korzeni zębowych oraz kości szczęki i żuchwy. Jest to niezbędne do ustalenia odpowiednich metod leczenia.

W stomatologii wykonywanych jest kilka różnych rodzajów zdjęć rentgenowskich, wykorzystywanych do różnych celów:

Zdjęcie zębowe – inaczej małoobrazkowe stosowane do obrazowania pojedynczych zębów między innymi przed ekstrakcją zęba lub leczeniem kanałowym. Na zdjęciu uwidocznione jest kilka zębów, maksymalnie 3 wraz z ich koronami, korzeniami i kością. Umożliwia to zidentyfikowanie stanów zapalnych, które mogą rozwijać się w obrębie zęba lub kości, oraz analizę stanu zęba, np. przed leczeniem kanałowym. Zdjęcia zębowe są wykonywane również w trakcie leczenia kanałowego, by ocenić długość kanału, oraz na koniec po jego wypełnieniu.

Dodatkowe lektury:  Bieganie a twoje gardło. Jak dbać o drogi oddechowe w czasie treningów w mieście.

Zdjęcie pantomograficzne – to zdjęcie pozwalające na zobrazowanie pełnego uzębienia z przylegającymi kośćmi. Na zdjęciu pantomograficznym uwidocznione zostają wszystkie zęby wraz z korzeniami, zatoki szczękowe, stawy skroniowe, a także kości szczęki oraz żuchwy. Jest często wykonywane podczas pierwszej wizyty stomatologicznej w celu określenia stanu zdrowia zębów, a także przed konsultacją z takimi specjalistami jak chirurg stomatolog, ortodonta, czy protetyk.

Zdjęcie cefalometryczne – to rentgen czaszki boczne, mające na celu zobrazowanie nie tylko zębów, lecz również kości czaszki. Wykorzystywane w ortodoncji w do analizy rysów twarzy pacjenta przy opracowywaniu leczenia ortodontycznego.


Comments