Dlaczego psychodermatologia jest ważna?

Medycyna rozwija się nieustannie, ale nie zawsze potrafimy za nią nadążyć. Siłą rzeczy jednak, gdy przybywa wiele zjawisk tłumaczonych na nowo w nauce medycznej, to konieczne jest wyszczegółowienie nowych obszarów. Taką nową dyscypliną jest psychodermatologia, która jak sama nazwa wskazuje działa na styku psychiatrii i dermatologii. Okazuje się, że nie zawsze do tej pory też zdawaliśmy sobie sprawę, że wiele problemów psychicznych wynika z chorób skórnych i vice versa.

Problemy skórne i psychiczne

Każdy, kto kiedyś miał problemy skórne, na pewno zauważył u siebie obniżenie nastroju. W ekstremalnych przypadkach właśnie wtedy mogą się pojawiać znacznie większe problemy mentalne. Nie brakuje przypadków, gdy wówczas osoby zaczynają obsesyjnie dbać o swój wygląd i z równie dużą obsesją będą się obawiać nawrotu choroby. Są także ludzie, którzy z powodu zwykłego trądziku będą popadać w depresję. Do pewnego stopnia jest to reakcja całkowicie zrozumiała, ale najważniejsze, aby nie przekroczyć pewnej granicy, ponieważ wtedy mogą się pojawić bardzo duże zaburzenia psychofizyczne. Jeżeli, więc mamy za sobą epizody takich chorób, to warto skontaktować się ze specjalistą, który działa właśnie na polu tej nauki medycznej. Oprócz tego można oczywiście uczęszczać na sesje psychologiczne lub psychiatryczne no i oczywiście być pod kierunkiem doświadczonego dermatologa. Czasami jednak nie będziemy mieli wpływu na to, że na skutek leczenia będą się pojawiały np. jakieś zmiany skórne.

Dodatkowe lektury:  Co oznacza skrót CBD?

Wpływ lekarstw na skórę

Dawno już udowodniono, że rozmaite środki farmakologiczne, które są stosowane w leczeniu psychiatrycznym, będą generowały bardzo duże zmiany w naszym organizmie. Wszystko przecież polega na właściwym dawkowaniu hormonów. Niestety skutki uboczne będą widoczne również bardzo często na skórze. Doskonale takie sytuacje opisuje strona projektskora.pl. Tu możemy przeczytać o tym, w jakich okolicznościach będą występowały skórne zaburzenia psychosomatyczne oraz kiedy w przypadku przyjmowania leków należy przewidywać również leczenie dermatologiczne. Przykładem mogą być środki antydepresyjne, które mogą wywoływać bardzo duże zmiany na naszej skórze. To mogą być rozmaitego typu wypryski. Poza tym bardzo dużym problemem może być nadmierne pocenie się, którego przyczyną w przypadku osób młodych są właśnie schorzenia dermatologiczne, które mają etiologię psychogenną. Cel, jaki ma właśnie psychodermatologia, jest rozwiązywanie takich problemów skórnych i psychicznych.


Comments