Domowe sposoby na gorączkę – czy zimne okłady wystarczą ?

Gorączka to podwyższenie fizjologicznej temperatury ciała powyżej 38 stopni Celsjusza. Niższe wartości są określane jako stan podgorączkowy. Podniesienie temperatury ciała jest reakcją organizmu na zagrożenie, zwykle pojawiającą się infekcję. Gorączka nie zawsze jest powodem dla którego należy się konsultować z lekarzem. W niektórych przypadkach można sobie z nią poradzić samodzielnie dzięki domowym sposobom na gorączkę. Do wyboru są metody farmakologiczne – związane z podawaniem leków lub naturalne sposoby na gorączkę – zimne okłady na gorączkę, kąpiele, napary ziołowe i nawadnianie organizmu.

Jak rozpoznać gorączkę?

U dorosłych, dzieci i niemowląt rozpoznanie nieprawidłowo podwyższonej temperatury ciała różni się. U noworodków i niemowląt układ regulacji temperatury nie jest dostatecznie dojrzały – stąd przyczyny gorączki mogą być prozaiczne. Bywa, że dzieci są przegrzane, zbyt ciepło ubrane w stosunku do warunków atmosferycznych. Jak odróżnić gorączkę wywołaną infekcją od zwykłego przegrzania?

Jeśli skóra niemowlęcia jest zaróżowiona, a nogi i dłonie są ciepłe dziecko jest niewątpliwie przegrzane. Jeśli skóra jest blada, a kończyny zimne wtedy można mieć pewność, że przyczyną gorączki nie jest przegrzanie ciała.

naturalne sposoby na gorączkę
fot. Jakie są naturalne sposoby na gorączkę

U starszych dzieci i dorosłych sytuacja jest prostsza. Gorączkę można rozpoznać na podstawie zgłaszanych objawów, obniżonego samopoczucia oraz wskazań termometru. Ważne jest by temperaturę mierzyć prawidłowo. W tej chwili na rynku są dostępne precyzyjne termometry bezdotykowe lub mierzące temperaturę w uchu w kilka sekund. Są bardzo pomocne, zwłaszcza przy małym dziecku, ale aby pomiar był precyzyjny należy ściśle przestrzegać instrukcji producenta.

Dodatkowe lektury:  Brązowa wydzielina z ucha. Czy to wysiękowe zapalenie ucha ?

Gorączka domowe sposoby i sposób postępowania

Osobę z gorączką należy obserwować, zwłaszcza w przypadku dziecka nie należy zostawiać go samemu. Ważne jest aby umożliwić choremu odpoczynek, komfort i spokój. Kluczowe jest nawodnienie organizmu, jeśli temperatura jest podwyższona zapotrzebowanie na płyny znacząco wzrasta. Wybieraj lekkie napary ziołowe, herbaty i wodę. Zrezygnuj z napojów gazowanych i słodzonych soków. Jeśli niemowlę jest nadal karmione piersią, częstość karmienia należy zwiększyć. Dzieci karmione mieszanką mleka modyfikowanego dopajaj letnią wodą – często ale w małych porcjach.

domowe sposoby na gorączkę
fot. Zamień tabletki na domowe sposoby na gorączkę

Sposoby na gorączkę – kiedy podać leki?

Domowe sposoby na gorączke to również leki. Podawanie ich w warunkach domowych jest proste i bezpieczne, pod warunkiem ścisłego trzymania się zaleceń pediatrów i producenta leków. Kiedy zbijać gorączkę lekami? Jeśli temperatura ciała przewyższa 38 stopni. Wcześniejsze podawanie leków nie jest konieczne, organizm podnosząc temperaturę walczy z infekcją.

Domowe sposoby na gorączkę u dorosłych i dzieci – jak podawać leki?

W leczeniu gorączki domowymi sposobami stosuje się dwa rodzaje leków – paracetamol oraz ibuprofen. Domowe sposoby na gorączkę u dorosłych nie różnią się wiele od tych stosowanych u dzieci. Szersze jest jednak spektrum leków jakie można zastosować doraźnie, w leczeniu domowym. U dorosłych  leczeniu gorączki możliwe jest podanie kwasu acetylosalicylowego, czyli popularnej aspiryny. Powstrzymaj się od leczenia aspiryną dzieci młodszych niż 12 letnie. Grozi to wystąpieniem poważnych powikłań zdrowotnych.

Jeśli pacjent decyduje się na leczenie jednym lekiem (paracetamolem lub ibuprofenem) należy nie przekraczać 3-4 dawek na dobę co około 6 do 8 godzin. Jeśli gorączka nie ustępuje, można stosować ibuprofen i paracetamol zamiennie przyjmując dawkę leków na zmianę co około 6 godzin. Jak prawidłowo obliczyć dawkę leków? Niezbędna jest wiedza dotycząca masy pacjenta. U dzieci stosuje się dawkę ibuprofenu w ilości 5 mg/kg masy ciała/dawka, natomiast paracetamol w dawce 10-15 mg/kg masy ciała. Dawkowanie u dorosłych należy każdorazowo sprawdzić na opakowaniu leków. 

Dodatkowe lektury:  Jak wybrać płyn do płukania jamy ustnej?
zimne okłady na gorączkę
fot. Czy zimne okłady na gorączkę są skuteczne ?

Niefarmakologiczne domowe sposoby na temperaturę – kąpiel, okłady

Oprócz leków w zbijaniu temperatury pomocne są zimne okłady na gorączkę. Jak wykonać okład? Pieluchę lub niewielki ręcznik zmocz w chłodnej wodzie. Dokładnie wyciśnij. Ułóż ją na głowie i szyi. U małych dzieci okład można również położyć na brzuchu i pachwinach. Kontroluj temperaturę ręcznika, zmieniaj go nie rzadziej niż co 15 minut. Alternatywą dla ręcznika są kompresy, które kupisz w aptece. Są wygodniejsze i dłużej trzymają niską temperaturę. Dobrze jest mieć je w domu na wypadek choroby.

Oprócz zimnych okładów, na gorączkę pomoże chłodna kąpiel. Temperatura wody powinna być dobrze dobrana. Nie może być niższa niż temperatura ciała o więcej niż dwa stopnie Celsjusza, dlatego przed wejściem do wody należy zmierzyć jej temperaturę oraz temperaturę ciała. Ten sposób sprawdzi się szczególnie dobrze w przypadku gorączki u niemowląt i małych dzieci, które zdejmują kompresy i mogą być bardzo ruchliwe.

Kiedy domowe sposoby na gorączkę nie pomagają…

Gorączka nie jest chorobą, a naturalnym mechanizmem obronnym organizmu i jej pojawienie się zazwyczaj nie musi być powodem do natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Gorączka może wystąpić po szczepieniu, w wyniku przegrzania organizmu, w trakcie infekcji czy w przebiegu niektórych chorób przewlekłych np. reumatycznych. Może też być jednak objawem poważnych schorzeń, w których natychmiastowa pomoc lekarska jest koniecznością. Kiedy nie zwlekać z konsultacją? Sytuacja różni się w przypadku dorosłych i dzieci. U dorosłych i młodzieży po poradę należy zgłosić się jeśli:

  • gorączce towarzyszy silny ból głowy, nasilający się czasem przy pochylaniu lub ruszaniu głową;
  • pacjent odczuwa sztywność karku;
  • gorączce towarzyszy wysypka lub wybroczyny i zmiany na skórze;
  • zły stan utrzymuje się od więcej niż 3 dni lub nie poddaje się leczeniu domowymi sposobami;
  • gorączce towarzyszą objawy dodatkowe np. wydzielina z nosa, ból gardła, ból brzucha, problemy z oddawaniem moczu itp.
  • pacjent jest apatyczny;
  • dochodzi do osłabienia organizmu, braku siły, a nawet osłabieniu czucia w kończynach i niedowładów;
  • występuje kaszel, problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej.
Dodatkowe lektury:  Infekcje układu moczowego - jak sobie z nimi radzić?

U dzieci należy być znacznie bardziej wyczulonym. Oprócz wymienionych wyżej objawów należy skonsultować się z lekarzem zawsze wtedy gdy gorączka nie ustępuje, wystąpiła po raz pierwszy, jest wysoka (powyżej 39,5 stopnia Celsjusza), dziecko jest odwodnione, ma suche wargi i język oraz odmawia spożywania płynów, występuje biegunka lub gorączka ma inny niż zazwyczaj przebieg.

Domowe sposoby na gorączkę mogą pomóc w łagodnych stanach i zwykle są wystarczające, jednak jeśli jesteś zaniepokojony objawami, niepewny co do ich pochodzenia lub są one bardzo silne i nietypowe zgłoś się po poradę do lekarza.


Comments