Domowe sposoby na muchy – skuteczny środek na muchy w domu

Co roku, gdy za oknem pojawia się słońce oraz temperatura jest wyższa niż 10 stopni Celsjusza, w naszych domach pojawiają się nieproszeni goście. Jednymi z najbardziej irytujących, goszczących u nas stawonogów są muchy. Muchy w domu nie tylko skutkują irytacją wywołaną nieustannym bzyczeniem oraz gorszym samopoczuciem domowników, ale są nosicielami różnych groźnych drobnoustrojów takich jak Salmonella, czy Shigella, Ich pożywieniem są odchody, stare jedzenie, albo padlina, więc nieuniknione jest przenoszenie przez te insekty chorób. Przez muchy możemy zachorować między innymi na dur brzuszny, gruźlicę, salmonellozę oraz czerwonkę. Są gatunkiem kosmopolitycznym, co oznacza, że niestraszne są im niemal żadne warunki i bez problemu mogą żyć w otoczeniu ludzi. Jak sobie radzić z tymi latającymi potworami?

Sposoby na muchy

  • Moskitiery– to chyba jedna z najpopularniejszych metod walki z insektami. Moskitiera dzięki swojej gęstej, siateczkowatej strukturze uniemożliwia owadom wejście do domu, mieszkania. Siatkę możemy zamontować zarówno w oknie jak i w drzwiach. Jest tania, łatwa w czyszczeniu i bardzo prosta w zamontowaniu. Dzięki niej możemy bez obawy przed wlatującymi do pokoju muchami otwierać okno w upalne, zimowe wieczory. Niestety wadą moskitiery jest jej brak walorów estetycznych i trwałość. Łatwo zrobić dziurę w siatce, a moskitiery zamontowane na klej łatwo się odklejają.
  • Rośliny owadożerne i odstraszające insekty– paproć jest rośliną wydzielającą substancję odstraszające muchy – Cytat jest wynikiem starannej analizy przeprowadzonej przez zespół redakcyjny serwisu https://zwierzetawpolsce.pl. Ustawienie jej na parapecie powinno zniechęcić te owady to odwiedzin. Roślinami odstraszającymi muchy są także czosnek, papryka lawenda oraz liście orzecha włoskiego. Muchołówka jest rośliną, która słodkim nektarem wabi muchy i je „zjada”. Kapturnica, rosiczka, dzbanecznik, tłustosze, Wadą roślin owadożernych jest ich wymagająca uprawa. Należy je podlewać miękką wodą, przesadzać średnio co rok, bądź dwa lata oraz mają różne wymagania termiczne.
  • Elektryczne odstraszacze oraz pułapki- mają bardzo duży zasięg działania oraz są proste w użytkowaniu. Wystarczy je podłączyć pod źródło prądu i czyścić w razie potrzeby. Dzięki ciśnieniu ultradźwiękowemu skutecznie odstraszają, bądź zabijają muchy. Cena średnio waha się od pięćdziesięciu złotych do dwustu złotych.
  • Chemiczne środki– na rynku obecnych jest wiele sprayów i mgiełek, które stuprocentowo pomogą nam w walce z insektami. Owadobójcze spraye znajdziemy niemalże w każdym sklepie i są w bardzo dostępnej cenie. Wadą jest ich charakterystyczny, chemiczny zapach.
  • Lepy i taśmy na  muchy– metoda jest tradycyjna i prosta. Lepy można zawiesić nad oknem, przy lampie, bądź nad drzwiami. Niestety lepy są mało estetyczne, ale w ofercie produktów do walki z owadami są także przezroczyste taśmy, działające na zasadzie taśmy dwustronnej. Lepy i taśmy wydzielają substancje zwabiające insekty.
  • Packi– dostępne w każdym sklepie przemysłowym. Dostępne są packi tradycyjne oraz elektryczne.
  • Kolor niebieski– malując dom z zewnątrz na niebiesko, bądź ubierając się w ten kolor odstraszymy muchy. Należy natomiast unikać koloru żółtego.
  • Drapieżne owady– specjaliści do walki z muchami posługują się mniej inwazyjnymi owadami. Metoda jest w pełni naturalna i niezawodna.
Dodatkowe lektury:  Suplementy diety polecane diabetykom

Domowe sposoby na muchy

Wówczas gdy nie mamy możliwości pójścia do sklepu z pomocą przychodzą tradycyjne metody z użyciem produktów, które zazwyczaj są zawsze w każdym domu oraz przede wszystkim są w pełnie naturalne i nietoksyczne.

domowe sposoby na muchy
fot. domowe sposoby na muchy – jak się ich skutecznie pozbyć ?
  • Spray– dzięki korze cynamonu i octowi jabłkowemu może powstać skuteczny środek na insekty. Wystarczy do butelki po płynie do szyb z atomizerem wlać jedną szklankę octu i wrzucić korę cynamonową. Należy porządnie wstrząsnąć zawartością butelki. Gotowym specyfikiem wystarczy spryskać ramy okienne, drzwi, parapety, blaty oraz regały.
  • Krem– mieszając olejek cynamonowy z kremem nawilżającym, kremem do opalania lub balsamem do ciała tworzy skuteczny krem odstraszający muchy. Smarując się takim kremem mamy gwarancję, że owady nie będą się do nas zbliżać.
  • Torebki z wodą– ciężko uwierzyć, że woda w zwykłej plastikowej torebce jest w stanie skutecznie odstraszyć muchy, ale woda wewnątrz torebki rozprasza promienie słoneczne, czyli refleksy świetlne, które zniechęcają te owady do lotu w tą stronę. Torebki najlepiej umieścić na parapecie.
  • Zioła– tymianek, mięta, kamfora i rozmaryn także odstraszają muchy. Umieszczenie mieszanki tych ziół przy oknie jest idealnym sposobem na muchy.
  • Goździki– umieszczenie goździków w pomarańczy, bądź w jabłku to nie tylko wspaniały odświeżacz powietrza, ale także skuteczny odstraszacz much.
  • Mąka kukurydziana z miodem lub syropem klonowym– owe substancje w połączeniu ze sobą tworzą pułapkę. Muchy zwabione słodkim zapachem miodu przylecą do naczynia z produktami, a gdy usiądą na nim przylepią się i utkną.
  • Dbanie o czystość– posiadanie w domu śmietnika z klapą, regularne zmywanie naczyń, niepozostawianie resztek jedzenia na zewnątrz, sprawia, że otoczenie nie jest wystarczająco atrakcyjne dla stawonogów.
  • Płyta CD– działa w ten sam sposób co torebeczki z wodą.
  • Pająki– mimo, że nie każdy z nas jest fanem tych stworzeń, to są one naturalnym wrogiem much i pomogą nam w walce z nimi.
  • Formalina z mlekiem– rozlanie do naczyń formaliny i mleka także jest skutecznym sposobem na muchy.
  • Chłód i przeciąg– muchy uciekają od zimna i wiatru.
Dodatkowe lektury:  Polipy na żołądku - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
sposób na muchy w domu
fot. Czy istnieje skuteczny sposób na muchy w domu ?

Co gdy wszystko zawiedzie? 

Jeżeli żadna z powyższych metod nie działa prawdopodobnie oznacza to, że w naszym domu znajduje się gniazdo much. Muchy mogą bytować w doniczce z kwiatkiem, w szczelinie w deskach, w kanapie, w dziurze w ścianie, a w skrajnych przypadkach w zepsutym jedzeniu, bądź w martwym stworzeniu. Muchy preferują wilgotne, chłodne i zacienione środowisko do rozwoju. Należy wówczas pozbyć się gniazda jak najszybciej. Muchy są bardzo płodne, a ich rozwój jest bardzo szybki. Jeżeli sami nie potrafimy go zlokalizować, bądź po prostu wolimy, aby zajął się tym profesjonalista warto zamówić usługi dezynsekcyjne. Obecności tych owadów nie należy bagatelizować.


Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *