Zaćma: Jak wcześnie ją rozpoznać i co zrobić, aby jej zapobiec

Większość ludzi myśli, że zaćma jest problemem tylko dla osób starszych, ale prawda jest taka, że każdy może zachorować na zaćmę. W tym wpisie na blogu omówimy, jak wcześnie rozpoznać zaćmę i co można zrobić, aby zapobiec jej rozwojowi. Zaćma jest najczęstszym schorzeniem oczu na świecie, a nieleczona może prowadzić do ślepoty. Jeśli martwisz się o swój wzrok lub ktoś, kogo znasz, doświadcza objawów zaćmy.

  • Co to jest zaćma i w jaki sposób odróżnić ją od innych chorób oczu. Na co najbardziej zwracać uwagę przy stopniowym pogarszaniu się widzenia.
  • Co robić, aby zapobiec zaćmie oraz czego warto unikać na co dzień.
  • Jakie podjąć dalsze kroki jeśli rozpoznasz u siebie zaćmę. Do jakiego lekarza się udać?
  • Wszystko o operacji zaćmy i o refrakcyjnej wymianie soczewek.
  • Korzyści i ryzyka, które mogą występować po operacji wymiany soczewek.

Co to jest zaćma i jakie są jej objawy

Zaćma inaczej zwana kataraktą to zmętnienie naturalnej soczewki oka. Soczewka odpowiada za skupianie światła na siatkówce, a kiedy staje się mętna, widzenie jest niewyraźne. Zaćma zwykle rozwija się powoli i bezboleśnie, a na początku może nie dawać żadnych objawów. Jednak w miarę postępu zaćmy objawy stale się powiększają i można zauważyć ich coraz więcej w nasilonej formie. Do najpopularniejszego zalicza się niewyraźne i zamglone widzenie. Jeśli jednak pojawią się u Ciebie trudności z widzeniem w nocy lub problem z widzeniem kolorów żywych tak jak wcześniej to warto skonsultować to z lekarzem. Dodatkowo podwójne widzenie w jednym oku lub częsta potrzeba wymiany soczewek kontaktowych lub okularów może doprowadzić to mętnienia soczewki oka.

Dodatkowe lektury:  Co oznacza żółta wydzielina z pochwy po okresie?

Jeśli zauważysz u siebie któryś z tych objawów, koniecznie od razu udaj się do okulisty, aby mógł on zdiagnozować problem i rozpocząć leczenie. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe w zapobieganiu ślepocie.

Jak zapobiegać rozwojowi zaćmy

Jeżeli wiesz już co to jest zaćma, pora dowiedzieć się co wpływa na jej rozwój i w jaki sposób temu zapobiegać. Najczęstszą przyczyną zaćmy jest starzenie się. Z wiekiem białka w soczewkach zaczynają się rozpadać i zlepiać, co powoduje, że soczewka staje się mętna. Do innych czynników ryzyka wystąpienia zaćmy należą choroby takie jak cukrzyca, długotrwała ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV) nie posiadając żadnej ochrony. Niezdrowy ryb życia i zbyt duże palenie papierosów oraz ogólne nadużywanie używek. Warto również badać się pod kątem genetycznego występowania zaćmy w rodzinie.

Chociaż nie możesz nic zrobić ze swoim wiekiem lub historią rodzinną, istnieją zmiany w stylu życia, które możesz wprowadzić, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju zaćmy. Należą do nich:

  1. Noszenie okularów przeciwsłonecznych blokujących promienie UV podczas przebywania na zewnątrz
  2. Rzucenie palenia
  3. Kontrolowanie cukrzycy za pomocą diety i leków
  4. Regularne przeprowadzanie kompleksowych badań okulistycznych

Stosując się do tych wskazówek może pomóc ci uniknąć zaćmy lub opóźnić jej wystąpienie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące zaćmy lub zdrowia oczu, pamiętaj, aby zapytać lekarza podczas następnej wizyty.

Co należy zrobić, jeśli uważasz, że masz zaćmę

Chociaż zaćma rozwija się powoli, może prowadzić do ślepoty. Jeśli masz problemy ze wzrokiem lub ktoś, kogo znasz, skarży się na objawy zaćmy, które powyżej zostały przedstawione w tekście natychmiast udaj się do okulisty. Jeśli jednak na początku nie masz dostępu do lekarza okulisty udaj się po skierowanie do lekarza pierwszego kontaktu. Wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe w utrzymaniu wizji i może uratować Cię przed poważną wadą a nawet utratą wzroku. Okulista będzie mógł ocenić twoje ryzyko i zalecić najlepszy plan leczenia. Leczenie zaćmy może obejmować operację chirurgiczną. Jeśli zostanie ustalone, że masz zaćmę, najczęściej zalecana jest refrakcyjna wymiana soczewki.

Dodatkowe lektury:  Przedwczesne objawy odklejania łożyska - jak rozpoznać

Jak działa operacja zaćmy

Operacja zaćmy jest obecnie najbardziej powszechnym sposobem leczenia tego schorzenia. Jest to stosunkowo prosty i bezpieczny zabieg, który można wykonać w ciągu jednej godziny. Najczęściej stosowana metoda operacji polega na usunięciu mętnej soczewki i zastąpieniu jej nową, sztuczną soczewką. Operacja ta jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji. Jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że nie będziesz musiał zostawać na noc w szpitalu.

Podczas operacji zaćmy chirurg wykona małe nacięcie w oku i usunie zmętniałą soczewkę. W większości przypadków zastąpi ją sztuczną soczewką wewnątrzgałkową (IOL). Soczewki IOL mogą być jednoogniskowe, co oznacza, że korygują tylko widzenie do dali, lub wieloogniskowe, które korygują zarówno widzenie do dali, jak i do bliży. Możesz również zdecydować się na soczewkę trójogniskową. Soczewka trójogniskowa koryguje widzenie na trzech odległościach: z bliska, daleka oraz z odległości pośrednich.

Ryzyko i korzyści związane z operacją

Jak każdy zabieg, operacja zaćmy wiąże się z ryzykiem powikłań, chociaż jest to stosunkowo rzadkie. Korzyści ze stosowania tej metody leczenia są ogromne i mogą całkowicie odmienić życie pacjenta. Wiele osób, które miały operację zaćmy, twierdzi, że pozwoliło im to cieszyć się życiem w pełni, ponieważ odzyskały w pełni swój wzrok. Oczywiście po zabiegu zalecana jest regularna wizyta u okulisty w celu monitorowania stanu oczu i upewnienia się, że soczewki sztuczne działają prawidłowo. Pamiętaj także o noszeniu okularów lub soczewek korekcyjnych, jeśli zostaną one przepisane.

Dodatkowe lektury:  Piłki do masażu - Tanie rozwiązanie do ćwiczeń w domu


Comments