Jakie są przyczyny bólu zęba po plombowaniu czy leczeniu kanałowym?

Ból zęba pojawiający się po leczeniu stomatologicznym nie jest czymś dziwnym. Najczęstszym powodem dolegliwości bólowych jest nadwrażliwość pozabiegowa. Jakie są jeszcze przyczyny bólu zęba po założeniu plomby?

Ból zęba po plombowaniu najczęściej jest wynikiem nadwrażliwości. Nie ma jednej spójnej teorii dotyczącej przyczyn powstawania nadwrażliwości po zabiegu wypełniania zębów. Wyróżnia się różnorakie powody aktywność mikrourazu miazgi wywołanego próchnicą, a ponadto urazem mechanicznym, chemicznym, czy termicznym.

Jaka jest budowa zęba?

Ząb zbudowany jest z trzech rodzajów tkanek, a więc miazgi, zębiny oraz najbardziej powierzchniowe zlokalizowanego szkliwa. Miazga otoczona jest przez tkanki twarde. Jest to tkanka żywa. Co więcej, jest bogato unerwiona oraz ukrwiona. Przebiega przez nią wiele naczyń krwionośnych, limfatycznych oraz włókien nerwowych. W skład miazgi wchodzi bardzo dużo różnych komórek, w tym takie, które ponoszą odpowiedzialność za wytwarzanie zębiny, która jest tkanką twardą bezpośrednio powiązaną z miazgą zęba. Podczas obserwacji pod mikroskopem widać na niej liczne kanaliki biegnące do miazgi w kierunku szkliwa. W kanaliku umiejscowione jest włókno nerwowe, płyn kanalikowym oraz wypustka odontoblastu.

ból zęba po leczeniu
fot. Czy ból zęba po leczeniu to standard ?

Jakie wyróżnia się przyczyny bólu zęba po leczeniu?

Inną podejście uwzględnia rolę mikroprzecieku brzeżnego w tworzeniu się nadwrażliwości. Biorąc pod uwagę budowę zęba, należy podkreślić, że wszystkie procesy o charakterze patologicznym, które toczą się w tkankach zęba, nawet takie, które obejmują tylko powierzchniowe warstwy zębiny, w sposób pośredni wpływają na stan miazgi zęba oraz mogą doprowadzić do jej stanu zapalnego. W czasie leczenia próchnicy specjalista musi dokładnie przeprowadzić oczyszczenie ubytku z próchnicowo zmienionych tkanek. W tym celu wykorzystuje się szybko obracające się wiertła mające różne kształty. Zauważyć trzeba, że działania stomatologa wywołują skutek w postaci dodatkowego podrażnienia miazgi i otwarcia kanalików zębinowych. Otwarte kanaliki stanowią drogę przewodzenia impulsów ze środowiska zewnętrznego w stronę podrażnionej patologicznymi zmianami miazgi. Ból, który ma związek z nadwrażliwością, występuje najczęściej w odpowiedzi na ciepłe oraz zimne jedzenie. Może także powstać w wyniku spożycia słodyczy bądź przepływu powietrza. Dyskomfort pojawia się natychmiast po zaprzestaniu działania impulsu. Ból zęba po leczeniu najczęściej występuje jeszcze tego samego dnia. Symptomy ustają w sposób samoistny po upływie kilku dni po zabiegu. Zdarza się jednak, że utrzymują się od jednego do dwóch tygodni. W przypadku, gdy dolegliwość bólowa nie ustępuje, bądź też nasila się trzeba jak najszybciej skorzystać z opieki stomatologicznej.

Dodatkowe lektury:  MK-677 a starzenie. Czy możemy odwrócić nasz zegar biologiczny?

Zwraca się również uwagę na inną przyczynę bólu zęba po plombowaniu, a mianowicie źle ukształtowaną powierzchnię wypełnienia. W normalnej sytuacji siły, które obecne są podczas żucia, albo zaciskania zębów rozkładane są równomiernie na wszystkie zęby. W przypadku, gdy jeden z zębów wystaje ponad pozostałe, to na tym elemencie skupia się cała siła. Powoduje to jego przeciążenie. Ból zęba o leczeniu, który związany jest z nierównym wypełnieniem, pojawia się jeszcze tego samego dnia. Dochodzi do niego na skutek nacisku bądź nagryzania na leczony ząb. Wówczas niezbędna jest wizyta u specjalisty, a także korekta kształtu wypełnienia.

Następny powód bólu zęba po plombowaniu to uszkodzenie dziąseł. Do takiej sytuacji dochodzi na skutek czynności podejmowanych przez stomatologa w obszarze przydziąsłowym. Niejednokrotnie dla właściwego umieszczenia wypełnienia, do rowka dziąsłowego zakładana jest nitka retrakcyjna bądź pasek formówki. Zastosowanie tych elementów może być przyczyną podrażnienia dziąsła w określonej okolicy. Dolegliwość bólowa związana z takim urazem może imitować ból zęba. Najczęściej ustępuje po kilku dniach.

ból zębów po leczeniu kanałowym
fot. Ból zębów po leczeniu kanałowym u dzieci to nic przyjemnego

Zdarzają się sytuacje, że ubytek próchnicy jest bardzo głęboki, który sięga niemal obszaru miazgi. W przypadku tej nieprawidłowości dochodzi do wielkiego bólu, który charakteryzuje się bardzo dużym natężeniem. Pojawia się samoistnie bądź też w odpowiedzi na różne impulsy zewnętrzne. Bardzo często trudne symptomy pojawiają się w porze nocnej oraz wybudzają ze snu. Co więcej, ból niejednokrotnie występuje przy nagryzaniu. Taka sytuacja powinna skłonić cierpiącego do wizyty stomatologicznej.

Dodatkowe lektury:  Optyk w Tychach - jakie usługi oferuje?

Ból zęba po plombowaniu

W niektórych przypadkach ból zęba po plombowaniu pojawia się miesiąc albo nawet kilka miesięcy po zabiegu. Związane to może być z następującymi sytuacjami:

  • zgorzelą miazgi bądź nieodwracalnym stanem zapalnym,
  • próchnicą, która maj charakter wtórny,
  • pęknięciem albo zużyciem wypełnienia,
  • utratą szczelności brzeżnej.

Jak leczyć ból zęba po leczeniu?

W przypadku, gdy dojdzie do trudnych symptomów, trzeba szybko udać się do gabinetu stomatologicznego. Co więcej, najlepiej będzie, gdy odwiedzi się specjalistę, który przeprowadzał zabieg wypełnienia. On najlepiej zdaje sobie sprawę, jaki był stan zęba, a także jak głęboko umiejscowiony był ubytek. Dzięki temu postawić można właściwe rozpoznanie, a także zastosowanie odpowiedniego sposobu leczenia.

ból po leczeniu kanałowym
fot. Często ból po leczeniu kanałowym potrafi być nie do zniesienia

Gdy ból występuje w efekcie nadwrażliwości, nie należy podejmować interwencji. Ząb podlega wówczas obserwacji. Koniecznie trzeba unikać impulsów drażniących. Ważna jest także odpowiednia higiena jamy ustnej. Dobrą decyzją jest wykorzystywanie pasty przeznaczonej do nadwrażliwych zębów. W przypadku, gdy nie następuje poprawa, trzeba zastosować leczenie kanałowe.

W sytuacji, gdy dolegliwość bólowa występuje w efekcie za wysokiego wypełnienia, specjalista dokona korekty kształtu plomby. Gdy nie uda się zachować żywotności zęba bądź doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi trzeba zastosować leczenie endodontyczne albo też usunąć ząb. Pierwszy z wymienionych sposobów polega na szczegółowym usunięciu zapalnie zmienionej albo martwej miazgi. W dalszej kolejności dokonuje się wypełnienia systemu kanałowego zęba określonym materiałami. W przypadku bólu, który wynika ze zużycia, pęknięcia albo utraty szczelności plomby, konieczna jest wymiana wypełnienia. Taka sama sytuacja pojawia się, gdy dochodzi do próchnicy wtórnej.

Dodatkowe lektury:  Polipy na żołądku - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Comments