Jakie wyróżnia się powody częstych oraz luźnych stolców?

Luźne stolce nie zawsze są niepokojącym symptomem. Niejednokrotnie pojawiają się na skutek diety obfitującej w ostre przyprawy, a także dużą zawartość błonnika. Podkreślić należy jednak fakt, że nieprawidłowości związane z wypróżnianiem się mogą wskazywać na obecność poważnych schorzeń. Do odwiedzenia specjalisty powinny skłonić nas następujące symptomy: obecność śluzu, krwi, czy tłuszczu. Luźne stolce oraz przewlekłe stany biegunowe nigdy nie powinny być ignorowane.

Czym różni się luźny stolec od biegunki?

Zwrócić należy uwagę na fakt, że zarówno zmiana konsystencji stolca, jak i częste wydalanie stanowi duże niebezpieczeństwo. Co więcej, jest to bardziej niebezpieczne, gdy zauważymy domieszkę śluzu, krwi bądź tłuszczu.

Luźny stolec charakteryzuje się konsystencją miękką, nieformowaną, półpłynną. Natomiast biegunka jest to oddawanie stolca wyróżniającego się płynną lub półpłynną konsystencją z częściej niż 3 razy na dobę. Większość sytuacji to krótkotrwałe stany trwające kilka dni. Spowodowane są najczęściej przez zatrucie pokarmowe. Następuje to przez spożycie zanieczyszczonej żywności, skażonej bakteriami czy też toksynami, pasożytami oraz składnikami spożywczymi. Objawy związane z zatruciem występują nagle. Wymienia się tutaj wymioty, nudności, bóle brzucha, wodnistą biegunkę, czasami gorączkę oraz osłabienie. Dolegliwości nie trwają długo, a także najczęściej ustępują w sposób samoistny.

Dodatkowe lektury:  Przyczyny bólu stawów rąk i sposoby jego łagodzenia
biegunka po jedzeniu
fot. Biegunka po jedzeniu może być oznaką problemów żołądkowych lub jelitowych

Co wywołuje luźne stolce po posiłku?

Pewne składniki przyczyniają się do przyspieszenia perystaltyki jelit. Takie działanie doprowadza do tego, że stolec nie ma czasu, żeby się uformować. Co więcej, zwiększeniu ulega częstość wypróżnień. Luźne stolce mogą pojawić się po zjedzeniu następujących produktów:

  • zbyt duża ilość produktów mlecznych, szczególnie sfermentowanych, na przykład maślanki, jogurty, kefiry,
  • ostre przyprawy,
  • produkty obfitujące w błonnik,
  • kawa, która przyczynia się do podrażniania ściany jelit.

Jakie wyróżnia się przyczyny częstych, luźnych stolców?

Obecność częstych biegunek oraz oddawanie luźnych stolców niejednokrotnie jest związane z chorobami, które obejmują jelita. Wymienia się zatem:

  • chorobę trzewną określaną jako celiakie – jest to związane z nietolerancją glutenu (białko występujące w nasionach pszenicy, żyta, a także jęczmienia). Choroba jest coraz częściej diagnozowana u osób dorosłych. W tym przypadku do częstych luźnych stolców dochodzi w wyniku spożycia żywności bogatej w gluten. Prowadzi to do rozwoju stanu zapalnego jelit.
  • zespół jelita drażliwego – jest to jedno z częściej występujących schorzeń przewodu pokarmowego o charakterze czynnościowym. Istotną cechą jest zmiana konsystencji oraz rytmu wypróżnień, która trwa co najmniej 3 miesiące. Problem dotyczy osób będących między 3 a 4 dekadą życia. W tym przypadku często mogą występować rzadkie stolce, zaparcia, bóle brzucha, a także uczucie niepełnego wypróżnienia.
  • choroba Leśniewskiego-Crohna – jest to zaburzenie prowadzące do pełnościennego zapalenia ścian jelit. Najczęściej dotyka jelita cienkiego. Może tak się zdarzyć, że zajmie całą długość przewodu pokarmowego, a więc od jamy ustnej do odbytu włącznie. Schorzenie przebiega z okresami zaostrzeń oraz remisji. W towarzystwie choroby pojawiają się luźne i brzydko pachnące stolce, biegunki ze śluzem, a ponadto utrata masy ciała.
  • zespół krótkiego jelita – dochodzi do niego po operacjach, które wykonywane są z powodu nowotworu niedokrwienia, chorób zapalnych jelit. Skutkiem jest zmniejszenie czynnej powierzchni jelit, która jest konieczna do wchłaniania pokarmu.
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego – jest to przewlekły stan zapalny jelita grubego, a także odbytu. Przyczynia się do powstania owrzodzeń. Często występujące symptomy to biegunki z domieszką krwi, a także powolna utrata masy ciała.
  • nowotwór jelita grubego – charakteryzuje się zmianą rytmu wypróżnień, pojawia się częste oddawanie stolca z domieszką krwi oraz śluzu, utrata masy ciała oraz postępująca niedokrwistość.
Dodatkowe lektury:  Zabieg tlenoterapii – na czym polega i na jakie dolegliwości pomaga?
częste biegunki
fot. Częste biegunki mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu

Jakie patologie mogą jeszcze doprowadzić do luźnych stolców?

Obecność luźnego stolca nie zawsze informuje o chorobie, która związana jest z dysfunkcją jelit. Symptom ten może także wskazywać na wiele schorzeń, które dotyczą innych narządów oraz układów. Wyróżnia się następujące inne przyczyny częstych oraz luźnych stolców:

  • przewlekle zapalenie trzustki – choroba przyczynia się do nieodwracalnych modyfikacji w miąższu, które skutkują postępującą niewydolnością wewnątrz i zewnątrzwydzielniczą. Niewydolność o charakterze zewnątrzwydzielniczym przyczynia się do upośledzenia produkcji lipazy trzustkowej enzymu, który trawi tłuszcze. Przedostają się one w formie niezmienionej przez przewód pokarmowy, prowadząc w ten sposób do tłuszczowych stolców.
  • mukowiscydoza – zaburzenie wydzielania przez narządy zewnątrzwydzielnicze. Skutkuje to znacznym zagęszczeniem śluzu. Prowadzi do niewydolności trzustki.
  • nadczynność tarczycy – zbyt duża ilość hormonów tarczycy doprowadza do przyspieszenia metabolizmu i wzmożonej perystaltyki jelit. Taka sytuacja prowadzi do częstego oddawania stolca, utrata masy ciała pomimo znacznego apetytu.

Co więcej, częste biegunki oraz luźne stolce pojawiają się przez przewlekły stres (wytwarzane hormony pobudzają jelita do większej pracy), palenie papierosów (tytoń przyczyna się do drażnienia ścian jelita grubego), przyjmowanie niektórych preparatów leczniczych (antybiotyki, hormony tarczycy, leki przeciwcukrzycowe, zobojętniające kwas solny, chemioterapia).

częste oddawanie stolca
fot. Częste oddawanie stolca – czy to normalne ?

Luźne stolce – w jakich sytuacjach trzeba udać się do specjalisty?

Wśród symptomów, które powinny skłonić do podjęcia jak najszybszego kontaktu z lekarzem wymienia się:

  • obecność krwi w stolcu, krwawienie z odbytu,
  • nagła zmiana rytmu wypróżnień,
  • ból brzucha, który wybudza w nocy,
  • towarzysząca przewlekłym biegunkom niedokrwistość i zmiana masy ciała.
Dodatkowe lektury:  Zgaga - jak sobie z nią poradzić?

Zaprezentowane symptomy powinny skłonić daną osobę do pogłębienia działań diagnostycznych, gdyż jest tutaj niebezpieczeństwo nowotworu przewodu pokarmowego, na przykład raka jelita grubego.


Comments