Leczenie ostrogi piętowej domowym sposobem

Niestety ostrogi na piętach są dość powszechną chorobą. To specyficzne formacje na stopie, podobne do kolców. Są powodowane przez wzrost kości i prowadzą do dyskomfortu i bólu podczas chodzenia. Częściej na występowanie ostrogi są narażone na kobiety po czterdziestym roku życia. Pojawienie się ostrogi na piętach powoduje dolegliwości, zmiany w chodzie i powstawanie narośli i modzeli na stopach. Leczenie ostrogi piętowej domowym sposobem pomoże zmniejszyć poranny ból pięty i złagodzić stan zapalny. Jest szczególnie skuteczne w początkowej fazie choroby.

Czym są ostrogi na piętach?

Ostroga na piętach jest to wyrośl kostna znajdująca się pomiędzy kośćmi pięty po stronie podeszwowej kości piętowej, uciska ona na ścięgna i więzadła, wskutek czego powstaje silny proces zapalny otaczających tkanek. Tkanki są uszkodzone z powodu częstych przerw w podeszwowych włóknach łączących piętę i palce u nogi. Ostrogi powstają, gdy wapń odkłada się na pięcie.

Zapalenie powięzi podeszwy występuje z powodu częstych mikropęknięć powięzi podeszwowej, elastycznej struktury łączącej paliczki palców i kości piętowej. Przy zbyt dużych obciążeniach łuku podłużnego stopy powięź podeszwowa jest rozciągnięta przez rozerwanie, a następnie wiązanie podczas snu. Jeśli jednak narasta nieprawidłowo lub proces ten powtarza się zbyt często, dochodzi do niezakaźnego zapalenia, w wyniku, którego osoba odczuwa każdego ranka silny ból podczas próby rozciągnięcia stopy.

Dodatkowe lektury:  Zgaga - jak sobie z nią poradzić?
ostroga piętowa leczenie
fot. Leczenie ostrogi piętowej w pierwszej kolejności wymaga konsultacji z lekarzem

Na co zwracać uwagę?

Patologię można podejrzewać, jeśli natychmiast po wstaniu i zrobieniu pierwszych kroków odczuwa się ostry ból w pięcie. Do wieczora sytuacja się pogarsza, ból zwiększa się podczas chodzenia. Zewnętrznie ostrogi na piętach są niewidoczne, w celu zdiagnozowania należy zgłosić się na konsultacje do chirurga ortopedy.

Powody rozwoju stanu patologicznego są następujące:

  • Nadwaga
  • Częste obrażenia stóp, w tym spowodowane chodzeniem w niewygodnych butach
  • Dna moczanowa
  • Choroby naczyniowe
  • Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
  • Reumatoidalne zapalenie stawów.

Ostroga piętowa – leczenie domowe

Leczenie ostrogi na piętach powinno być kompleksowe. Domowe sposoby na ostrogi łagodzą stany zapalne i ból. W początkowej fazie choroby pomogą one znacznie złagodzić proces chorobowy.

Jakie zastosować domowe sposoby na ostrogi piętowe?

Ostrogi na pięcie lub inaczej zapalenie powięzi podeszwy które można eliminować na różne sposoby. Terapia polega na chodzeniu po drobnym piasku lub po trawie: relaksują stopę i zmniejszają ból. Trzeba chodzić powoli, ale nie krócej niż pół godziny. Lepiej robić to rano w okresie letnim, gdy jest ciepło. Efekt jest silniejszy, jeśli będzie się chodzić po gorącym morskim piasku.

W zimnych miesiącach na ostrogę piętową leczenie z użyciem tych środków jest również możliwe za pomocą ciepłych kompresów z piasku lub soli. Można również próbować uśmierzać ból za pomocą ciepłych kąpieli nóg. Wystarczy wlać ciepłą wodę do miski i wsypać sól, a następnie moczyć nogi aż do ostygnięcia wody. Taką procedurę należy wykonywać przed snem tak długo, jak to konieczne, aby złagodzić objawy. Takie zabiegi będą szczególnie pomocne w zaostrzaniu procesu zapalnego.

Dodatkowe lektury:  Ból zęba - domowe sposoby na radzenie sobie z zapaleniem i stanem zapalnym zębów
domowe sposoby na ostrogi
fot. Czy istnieją sprawdzone, domowe sposoby na ostrogi ?

Ostroga piętowa inne domowe sposoby

Jest ich wiele. Oto niektóre z najbardziej znanych:

  • Umieścić wkładkę aluminiową w obuwiu: metale (miedź i aluminium) mają działanie lecznicze na ostrogi na pięcie.
  • Podgrzać miedzianą miskę i umieść na niej obolałą ostrogę, rozgrzewać nogę, aż naczynie się ochłodzi.
  • Na noc należy w skarpecie umieszczać warstwę folii i smarować chorą nogę nalewką siedmiopałecznika błotnego. Cała kuracja powinna odbywać się, co miesiąc.
  • Rozcieńczyć 1 łyżkę sól z jodem (10 ml) i miodem (1 łyżka stołowa). Wykonać rano kompres z powstałej mieszanki, umieścić na stopie i chodzić przez 20 minut. Powtarzać przez cały tydzień.
  • Podgrzać mały kawałek propolisu w kąpieli wodnej, spłaszczyć go i przyłożyć do bolącego miejsca. Zawinąć nogę bandażem, aby zabezpieczyć kompres.Taką procedurę należy przygotować na noc. Użyć jednego kawałka propolisu do czterech razy, a następnie zastąpić go nowym.
  • Podgrzać do 40 stopni alkohol medyczny, zanurzyć nogi w takiej kąpieli na 15–20 minut. Następnie wyjąć nogi i pozwolić im wyschnąć w naturalny sposób. Kąpiele alkoholowe trzeba robić, co drugi dzień przez miesiąc.
  • Przygotować maść z kremu dla niemowląt (1 tubka), jedno surowe jajko kurze i jedną niepełną łyżeczkę octu. Umieść miksturę w pojemniku do przechowywania. Przed pójściem spać, moczyć swoje stopy w ciepłej (36–37 stopni) słonej kąpieli i obficie nasmarować ostrogi na pięcie przygotowaną maścią. Położyć na nogach celofan i założyć skarpetę.

Ostroga piętowa – leczenie ziołami

Borykając się z ostrogą piętową leczenie ziołami może okazać się skuteczne i pomoże złagodzić dolegliwości bólowe.

  • Zetrzeć główkę czosnku, nałożyć mieszaninę na piętę na cztery godziny. Jeśli nie będzie odczuwane pieczenie, procedurę należy powtarzać przez trzy dni. Jeśli czosnek wywołuje silne uczucie pieczenia, warto spróbować użyć czarnej rzodkiewki: należy także zetrzeć ją na drobnej tarce i przygotować kompres.
  • Przekroić cebulę na pół, przyłożyć do pięty, zabezpieczyć bandażem i przytrzymać przez trzy godziny. Kompres nie powinien być stosowany dłużej niż jeden dzień.
  • Pokroić liście i korzenie chrzanu (100 g), wlać litr wrzącej wody i gotować przez pięć minut. Odcedzić bulion i ostudzić do komfortowej temperatury. Wlać wywar do miski, zanurzyć stopę i przetrzymywać, aż woda ostygnie. Powtarzać ponownie w ciągu tygodnia.
  • Napełnić litrowy słoik do ¾ objętości świeżymi jagodami dojrzałego czarnego bzu, dodać alkohol i odstawić na tydzień. Stosować, jako kompresy na noc dwa razy w tygodniu.
  • Umieścić młode ziemniaki na kilka dni na słońcu, aby zmieniły kolor na zielony. Zetrzeć na drobnej tarce, stosować na piętę w nocy. Leczenie trwa 10 dni.
  • Jeżeli ktoś preferuje tylko domowe sposoby na ostrogę piętową leczenie można przeprowadzić za pomocą kompresu z pokrzywy: należy pokruszyć świeżą pokrzywę, dodać łopian i taki kompres przyłożyć do pięty, owinąć bandażem na noc.
Dodatkowe lektury:  Profilaktyka onkologiczna — jak uchronić się przed nowotworem?

Aby zmniejszyć ból leczenie ostrogi piętowej domowym sposobem nie przyniesie szkody, złagodzi stany zapalne i przyspieszy gojenie się włókien. Należy przestrzegać zaleceń, unikać obrażeń stóp, leczyć nadwagę, zakładać wygodne buty.


Comments