Ortodoncja. Czy skuteczne prostowanie zębów wymaga aparatu stałego?

Aby skorygować zgryz, konieczne jest założenie aparatu ortodontycznego. Można zdecydować się wtedy na aparat stały lub ruchomy. Co wybrać?

Nowoczesna ortodoncja może zaradzić praktycznie na każdą wadę zgryzu oraz przemieszczenie zębów w łukach zębowych. Pomaga także w przypadku zaburzeń funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych. Do leczenia ortodontycznego można wykorzystać różne typy aparatów, które dzielone są na dwie kategorie – aparaty stałe i aparaty ruchome.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aby prostowanie zębów przyniosło oczekiwane efekty, nakłada się na nie aparaty ortodontyczne. Mają one na celu wywieranie odpowiedniego nacisku na zęby, co prowadzi do ich przemieszczania się w łukach zębowych.

Stosowane są zarówno aparaty ruchome, jak i stałe, które ortodoncja wykorzystuje w celu leczenia różnych dolegliwości ortodontycznych.

Aparaty ruchome:

  • aparat z płytką i drucikami, na przykład płytka Schwarza
  • aparat w formie przezroczystych nakładek
  • inne typy aparatów

Aparaty stałe:

  • aparat metalowy
  • aparat estetyczny – porcelanowy, kryształowy
  • aparat lingwalny – zakładany od środka jamy ustnej

Aparaty stałe mogą posiadać także konstrukcję tradycyjną – z ligaturami albo mogą być bezligaturowe, inaczej samoligaturujące – to aparaty typu Damon, które w zamkach umieszczanych na zębach posiadają specjalne zatrzaski i pasywny mechanizm poślizgowy, by utrzymywać drucik w odpowiednim miejscu. Kraków to jedno z miast, gdzie można je założyć.

Kiedy stosuje się aparaty ruchome, a kiedy stałe?

Aby prostowanie zębów było skuteczne, ortodonta zasugeruje taki rodzaj aparatu, który będzie mógł przynieść najlepsze efekty. Najczęściej głównym kryterium jest wiek. U dzieci rekomenduje się leczenie ortodontyczne na bazie aparatów ruchomych, natomiast u młodzieży oraz u osób dorosłych z użyciem tych stałych.

Dodatkowe lektury:  Czym jest przewlekłe zapalenie trzustki?

Osoby dorosłe chętnie decydują się na estetyczne aparaty stałe, czyli na aparaty z zamkami porcelanowymi oraz kryształowymi. Takie aparaty nie rzucają się w oczy – bardzo dobrze sprawdzają się u osób, które pracują z klientami i chcą zachować profesjonalny wygląd.

Warto jednak zaznaczyć, że ortodoncja może także wykorzystać aparaty ruchome u młodzieży oraz u osób dorosłych. Obecnie bardzo popularne są aparaty nakładkowe – mają postać przejrzystych nakładek umieszczanych na zębach. Takie nakładki określa się jako Invisalign. Kraków także posiada gabinety ortodontyczne, gdzie są one stosowane.

Wobec tego najlepiej przedstawić ortodoncie swoje oczekiwania, aby mógł on dobrać następnie takie aparaty ortodontyczne, które będą leczyły skutecznie i przy tym będą wyglądały atrakcyjnie.

Więcej informacji dotyczących różnych typów aparatów ortodontycznych można znaleźć na stronie internetowej Kliniki Stomatologicznej Studio SE+ Kraków.

Czy aparaty stałe są skuteczniejsze od ruchomych?

Często można spotkać się z przekonaniem, że prostowanie zębów z wykorzystaniem aparatów stałych jest bardziej skuteczne. Czy rzeczywiście?

Generalnie, ortodoncja preferuje aparaty stałe, ponieważ pozwalają one na ciągłe wywieranie nacisku na zęby. Dzięki temu, że zamki tych aparatów umieszczane są na każdym zębie z osobna, można także precyzyjnie je przemieszczać. Wobec tego możliwe jest wtedy lepsze pozbywanie się nawet poważniejszych wad zgryzu.

Z kolei ruchome aparaty ortodontyczne są polecane głównie przy mniejszych wadach zgryzu, gdy ortodonta nie musi wykonywać złożonych czynności związanych z przemieszczaniem zębów pacjenta. Często jednak u wielu pacjentów można bez problemu zastosować aparaty ruchome, dlatego najlepiej udać się na wizytę do wybranego gabinetu, aby tam otrzymać dokładne informacje.

Dodatkowe lektury:  Kamica nerkowa dieta - przykładowy jadłospis, główne zasady komponowania posiłków

Podsumowując, prostowanie zębów pozwala na skuteczne pozbycie się wielu wad zgryzu oraz innych wad zębów. To procedura nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla osób dorosłych, kore chcą, aby ich uśmiech prezentował się atrakcyjnie. Kraków to miasto, gdzie można skorzystać z pełnej gamy ofert – warto więc wybrać taki gabinet, w którym leczenie ortodontyczne będzie przeprowadzone profesjonalnie.


Comments