Tabletki antykoncepcyjne a ciąża. Czy mogą wystąpić negatywne objawy?

Bardzo wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy tabletki antykoncepcyjne mogą negatywnie wpłynąć na rozwijający się płód. Idealna sytuacja to taka, w której kobieta nie przyjmuje żadnych preparatów. Zdarza się jednak tak, że kobiety nieświadomie zażywają tabletki antykoncepcyjne, podczas gdy w jej łonie rozwija się płód. Do jakich rezultatów może przyczynić się takie działanie?

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Pierwsze testy, których celem było zbadanie powiązania przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych z powstawaniem wad serca, przeprowadzone zostały w latach siedemdziesiątych w USA. Jednakże zależność taka nie została potwierdzona – Informacje zostały wyszukane przez zespół portalu Webera. Co więcej, nie ujawniły one powiązania z występowaniem takich nieprawidłowości jak: skrócenie kończyny, wady cewy moczowej, anomalie chromosomowe, spodziectwo. Naukowcy zwrócili także uwagę na to, że dawki hormonów, które wykorzystuje się w lekach są dużo niższe niż takie, które mógłby przyczyniać się do wirylizacji płodu.

Dodatkowe lektury:  Swędzenie skóry nóg, dłoni czy łydek ? Jakie są ich przyczyny ?

Ciąża a tabletki antykoncepcyjne – Czy tabletki antykoncepcyjne mogą przyczyniać się do wad wrodzonych u dziecka?

Czy ciąża przy tabletkach antykoncepcyjnych może prowadzić do wad u dziecka? Istnieją wady wrodzone takie jak: wady kręgosłupa, serca, odbytu, tchawicy, przełyku, nerek bądź kończyn, w których przypadku twierdzono, że mogą one powstawać na skutek przyjmowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Badania jednak nie potwierdziły takiej prawidłowości.

ciąża przy tabletkach antykoncepcyjnych
fot. Ciąża przy tabletkach antykoncepcyjnych – czy to w ogóle możliwe ?

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – wpływ na liczbę płodów

W Finlandii oraz na Węgrzech przeprowadzono rejestrację wad wrodzonych, które nie potwierdziły wpływu doustnej antykoncepcji na wady u dziecka. Zauważono jednak inną zależność, a mianowicie obecność ciąż wielopłodowych. Dlatego też jest duże prawdopodobieństwo, że ciąża przy tabletkach będzie mnoga. Nikt oczywiście nie zapewnia gwarancji, że wady wrodzone nie wystąpią w ogóle. Jest to bowiem niezależne od przyjmowanych preparatów leczniczych. Jednakże podkreślić należy fakt, że ciąża przy tabletkach antykoncepcyjnych jest tak samo narażona na obecność wad wrodzonych, jak wówczas, kiedy kobieta ich w ogóle nie przyjmuje. Podkreślić należy fakt, że przy podejrzewaniu ciąży trzeba wykonać test ciążowy i udać się do specjalisty. W przypadku, gdy doszło do zapłodnienia, należy koniecznie odstawić tabletki antykoncepcyjne.

Tabletki anty a ciąża – czy możliwa jest ciąża przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych?

Koniecznie należy podkreślić, że żadne tabletki antykoncepcyjne nie dają gwarancji uniknięcia ciąży. Jest to bardzo ważne, żeby zdać sobie z tego sprawę. Co więcej, wymienić można elementy, które wpływają na osłabienie działania tabletek antykoncepcyjnych. Jakie to są działania?

Dodatkowe lektury:  Po czym poznać dobry ośrodek odwykowy?
objawy ciąży przy tabletkach
fot. Jakie są objawy ciąży przy tabletkach antykoncepcyjnych ?

Środki, które przyczyniają się do osłabienia działania tabletek antykoncepcyjnych:

  • rośliny zielarskie, wśród których szczególne miejsce zajmuje dziurawiec. Zauważyć należy także to, że nie musi on być przyjmowany w czystej postaci, żeby wpłynąć na osłabienie działania tabletek antykoncepcyjnych. Pamiętać trzeba o tym, że określona roślina stanowi składnik wielu tabletek oraz preparatów, szczególnie mających działanie uspokajające. Co więcej, trzeba zachować także szczególną podczas przyjmowania takich roślin zielarskich jak: dzięgiel chiński, pliskwica goniasta oraz wszystkich, które charakteryzują się właściwościami przeczyszczającymi.
  • preparaty lecznicze, szczególnie antybiotyki. Działanie tabletek antykoncepcyjnych może być osłabione także przez przyjmowanie paracetamolu (wówczas, gdy przekroczona zostanie zalecana dawka). Określoną aktywnością charakteryzuje się także węgiel, który ma właściwości absorbujące różne związki, w tym także hormony. We wskazanej liście należy także uwzględnić witaminę C, gdy przekroczy się dobową dawkę niektóre środki przeciwpadaczkowe, przeciwwirusowe, a także przeciwdepresyjne.

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – objawy

Jak sprawdzić objawy ciąży przy tabletkach antykoncepcyjnych? Po skończeniu opakowania tabletek trzeba zaobserwować, czy wystąpiło krwawienie w związku z odstawieniem preparatu. W przypadku, gdy ono nie występuje trzeba wykonać test ciążowy. Nie wolno wówczas przyjmować kolejnej tabletki. Koniecznie trzeba mieć pewność, że nie doszło do zapłodnienia. Jest to niezwykle istotne. Pierwsze objawy związane z ciążą najczęściej pojawiają się później. Wymienia się wówczas między innymi apatię, senność, tkliwość piersi, zmiany w wyglądzie biustu i inne.

Dodatkowe lektury:  Powiększone węzły chłonne szyi, pod pachami, za uchem - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – czy powodują one problem z zajściem w ciąże po ich odstawieniu?

Na początku zauważyć trzeba, że pigułki antykoncepcyjne nie przyczyniają się do powstania trwałych bądź nieodwracalnych zmian w organizmie kobiety. Działanie tych preparatów jest proste. Przyczyniają się one do zablokowania owulacji, ale tylko wówczas, gdy są przyjmowane. Gdy kobieta odstawi tabletki, jej płodność wzrasta.

tabletki antykoncepcyjne a ciąża
fot. Tabletki antykoncepcyjne a ciąża – jak się ma jedno do drugiego ?

Współcześnie stosowane rozwiązania antykoncepcyjne są niezwykle bezpieczną formą zapobiegania ciąży. Rodzaj antykoncepcji dobierany jest przez lekarza ginekologa. Musi być indywidualnie dostosowana do każdej pacjentki. Gdy właściwie zostanie dobrana metoda antykoncepcji, która uwzględnia zdrowie kobiety, jej wiek, styl życia, częstotliwość wizyt u lekarza ginekologa, nie ma niebezpieczeństwa, że preparat będzie miał wpływ na płodność kobiety.

Oczywiste jest to, że kobieta może mieć trudność z zajściem w ciążę niezależnie od przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. W takiej sytuacji oczywiście winą za sytuacje obarcza się antykoncepcję.

W przypadku, gdy para bezskutecznie od roku stara się o ciąże, to wówczas trzeba udać się do specjalisty.

Podkreślić należy fakt, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych pewna liczba kobiet nie może zajść w ciążę lub ma z tym bardzo duży problem. Jednakże w ujęciu procentowym nie jest ich więcej niż tych, które nie stosowały żadnej antykoncepcji. Statystyki wskazują, że problem z płodnością pojawia się u dwudziestu procent par. Jest to niezależne od tego, czy stosowały antykoncepcję, czy też nie wykorzystywały tego rozwiązania.


Comments