Swędzenie skóry nóg, dłoni czy łydek ? Jakie są ich przyczyny ?

Problemy ze skórą takie jak swędzenie, suchość skóry, pojawiające się czerwone plamy to jedna z najczęstszych dolegliwości z jakimi spotykamy się na co dzień. Ich przyczyna jest często trudna do zlokalizowania, są one bowiem powodowane przez ogromną liczbę bodźców. . Mogą być też efektem niewykrytej choroby lub alergii, co zbyt często zostaje zbagatelizowane. Najczęściej spotykamy się ze swędzeniem nóg  i swędzeniem łydek. Problem może wydawać się błahy, jednak warto udać się do lekarza i upewnić, że z naszym organizmem nie dzieje się nic poważnego.

Swędzenie skóry  – przyczyny

Częstym powodem swędzenia skóry są rozmaite problemy z tarczycą. Z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy spotyka się obecnie coraz więcej osób, jednak w większości przypadków choroby te diagnozuje się po wielu latach. Pacjenci bardzo późno zgłaszają się do lekarzy najczęściej zgłaszając swędzenie skóry wieczorem, najczęściej swędzenie łydek. Choroby tarczycy dają bardzo różnorodne objawy, które czasami ciężko jest ze sobą skojarzyć. Zdarza się, że osoba chora żyje nieświadoma swojej przypadłości przez kilkanaście lat. Występuje wiele różnych chorób tarczycy, a każda z nich daje inne objawy, jednak jako najczęstsze dolegliwości wymienia się:

– złe samopoczucie,

– senność,

– rozdrażnienie,

– wzrost masy ciała w przypadku niedoczynności tarczycy

– spadek w przypadku nadczynności

– swędzenie łydek

Objawy te są bardzo często bagatelizowane, bo zazwyczaj są łagodne i bardzo łatwe do wytłumaczenia przemęczeniem lub złą dietą. Tym co często skłania pacjentów do wizyty u lekarza jest silne swędzenie skóry bez wyraźnej przyczyny. W tym przypadku skóra jest bardzo sucha, wygląda na popękaną, natomiast stosowanie kremów i balsamów niewiele zmienia. Najczęściej nie pojawiają się swędzące krostki ani czerwone plamy na ciele, jednak świąd jest wyjątkowo silny, uciążliwy i ciężki do złagodzenia.

Dodatkowe lektury:  Jakie są przyczyny bólu zęba po plombowaniu czy leczeniu kanałowym?
swędzenie dłoni przyczyny
fot. Swędzenie dłoni potrafi doprowadzić do szału

Przyczyny swędzenia skóry możemy również szukać w schorzeniach wątroby. Najczęstszą przyczyną jest cholestaza wewnątrzkomórkowa i wewnątrzwątrobowa związana z zastojem żółci. Jeżeli intensywnemu swędzeniu bez wysypki towarzyszy żółknięcie skóry należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Swędzące krostki

Z odmienną sytuacją spotkamy się, gdy zaobserwujemy swędzące krostki. Czasami występuje ich kilka, jednak najczęściej zdarzają się wysypki. Jeżeli krostki przypominają niewielkie, czerwone pęcherzyki, to najczęściej mamy do czynienia z potówkami. Kojarzone są one najczęściej z dolegliwością, która dotyka jedynie małe dzieci, jednak pojawiają się również u dorosłych. Najczęściej obserwujemy je w miejscach, w których intensywnie się pocimy, na przykład pod pachami, na zgięciu rąk w okolicy łokci i pod kolanami. Przy potówkach możemy również spotkać czerwone plamy na ciele.  Ich występowania u dorosłych najczęściej jest przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze, co jest normalnym objawem i nie powinno nas niepokoić. Mogą być jednak wywołane zbyt intensywnym stylem życia oraz związanym z nim nadmiernym stresem. Są więc pewnego rodzaju sygnałem przekazywanym przez nasz organizm, który powinien skłonić nas do odpoczynku. Potówki mogą być również powodowane problemami hormonalnymi, warto więc skonsultować objawy z lekarzem, aby wykluczyć możliwe choroby.

Swędzące, czerwone plamy na ciele

Problemy skórne mają różne natężenie i różną formę. Świąd może być mniej lub bardziej intensywny, mogą mu towarzyszyć swędzące krostki, suchość skóry, lub czerwone plamy na ciele. Ostatni przypadek najczęściej pojawia się przy objawach alergii lub atopowego zapalenia skóry. Pacjenci najczęściej skarżą się na swędzenie skóry bez wysypki, obserwują natomiast czerwone plamy na ciele. Zanim udamy się do lekarza, dobrym pomysłem będzie obserwacja reakcji swojego organizmu na otoczenie. Dzięki temu łatwiej będzie wykryć czynnik, który powoduje uczulenie. Weźmy pod uwagę rzeczy oczywiste jak kupno nowego zwierzątka, przygarnięcia psa lub kota (nawet, jeżeli w domu było już wcześniej obecne inne zwierze nie powodujące alergii!). Rozważmy również wszystkie zmiany proszków lub płynów do prania, a także żeli pod prysznic, balsamów i wszystkich specyfików, które mają bezpośredni kontakt z naszą skórą. Następnie weźmy pod lupę naszą dietę. Czy nie wprowadziliśmy ostatnio nowych składników lub przypraw? Postarajmy się również zanotować kiedy dokładnie pojawia się swędzenie i plamy. Z taką paczką informacji możemy skierować się do lekarza, aby ustalić przyczynę naszego dyskomfortu.

Dodatkowe lektury:  Drętwienie palców u rąk i nóg. Jakie są przyczyny i jak z nimi walczyć ?
swędzenie skóry bez wysypki
fot. Swędzenie skóry nie zawsze idzie w parze z wysypką

Osoby dotknięte atopowym zapaleniem skóry często skarżą się na swędzenie skóry nóg i swędzenie dłoni. Pojawiają się również charakterystyczne swędzące plamy, skóra jest bardzo sucha i podrażniona. Choroba ta jest uwarunkowana genetycznie i rozwija się już u niemowląt. W przypadku wystąpienia takich objawów konieczne jest ustalenie odpowiedniego leczenia i zapobieganiu nawrotom choroby, ponieważ ta dolegliwość może powodować częstsze zakażenia bakteryjne oraz poważniejsze komplikacje. Atopowe zapalenie skóry jest uciążliwą i powracającą chorobą, jednak dobrze dobrana terapia przynosi efekty. Jeżeli zauważymy u siebie czerwone plamy na ciele lub intensywne swędzenie skóry nóg lub swędzenie dłoni, warto skontaktować się z lekarzem.

Problemy z suchą skórą

Swędzenie skóry nie zawsze musi być objawem chorobowym, jeżeli nie jest ono bardzo intensywne, nie towarzyszą mu czerwone plamy ani swędzące krostki.  Może być powodowane niedostatecznie nawilżoną lub wysuszoną skórą, najczęściej pojawia się swędzenie łydek i swędzenie skóry nóg bez wysypki.

Częstym powodem suchej skóry są:

– kąpiele w zbyt twardej wodzie,

– niedobory odpowiednich witamin

– zbyt długie przebywanie na słońcu

W takim przypadku najczęściej spotykamy się ze swędzeniem skóry wieczorem. Powód jest bardzo prosty. W ciągu dnia nasze myśli zajęte są natłokiem bieżących obowiązków, przez co nie zwracamy uwagi na swędzenie. Wieczorem, gdy możemy się odprężyć i wyciszyć, skupiamy się na naszym organizmie i zaczynamy odczuwać pewne dolegliwości. Najczęściej występuje swędzenie łydek lub pleców, gdzie skóra jest najbardziej wysuszona.

Dodatkowe lektury:  Medycyna podróży Katowice: bezpieczne podróże z odpowiednią ochroną zdrowia
swędzenie skóry przyczyny
fot. Przyczyny swędzenia skóry mogą być bardzo różne

Najlepszym rozwiązaniem problemu będzie balsam, masło lub mleczko do ciała albo żel o właściwościach nawilżających, niekoniecznie natłuszczających. Dobrym rozwiązaniem może okazać się żel aloesowy, który świetnie nawilża i łagodzi podrażnioną skórę. Idealnie nadaje się też do łagodzenia skóry delikatnie poparzonej słońcem. Należy jednak pamiętać, że wszystkich kosmetyków w walce z wysuszoną skórą powinniśmy używać regularnie, a nie jedynie gdy pojawia się swędzenie. Do kuracji możemy również dołączyć witaminy A oraz E, które wspomogą naszą skórę od wewnątrz.


Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *