Stopy, patrząc pod kątem ogólnej powierzchni naszego ciała, zajmują naprawdę niewiele miejsca. Jednak dopaść może je naprawdę sporo problemów, z których niektóre bywają tymi zdecydowanie poważnymi. Dlatego też którykolwiek z kłopotów nas dopadnie, warto błyskawicznie na niego odpowiedzieć odpowiednią formą terapii domowej bądź specjalistycznej. Problemy ze skórą na stopach zazwyczaj bowiem nie znikną same, a będą się tylko pogłębiać. Zobacz, jak reagować na najpopularniejsze z nich.
Pierwsza dolegliwość dotyka częściej mężczyzn niż kobiet i pojawia się zwłaszcza latem. O czym mowa? To problem z brzydko pachnącymi stopami. Na pewno nie raz go spotkaliście. Ktoś zdejmuje buty noszone nawet tylko kilka godzin, a Ty od razu czujesz że jest coś nie tak. Nadpotliwość jest jednak nieprzyjemna nie tylko dla otoczenia, ale i dla samej osoby którą dopada. Jej przyczyną mogą być niewłaściwe, sztuczne, nieprzewiewne buty, ale też długotrwały stres, choroby ogólnoustrojowe, problemy hormonalne czy nawet po prostu predyspozycje genetyczne. Nieprzyjemny zapach nóg w pierwszej kolejności zwalczajmy poprzez zmianę obuwia na to oddychające oraz poprzez noszenie naturalnych, przewiewnych skarpet. Do tego dodajmy stosowanie kosmetyków antybakteryjnych i zmniejszających potliwość. Jeśli to nie pomoże, konieczne będzie wybranie się na konsultację dermatologiczną bądź podologiczną.
Kolejny kłopot, który dotyka bardzo wiele osób, to problem z zimnymi stopami.Takie uczucie, jeśli nie wynika z rzeczywistego wychłodzenia stóp, może mieć kilka przyczyn. Główną z nich są problemy z krążeniem w stopach.Ich powodem może być siedzący tryb życia, choroby, palenie tytoniu, zbyt ciasne ubrania czy w końcu niektóre z przyjmowanych leków. By zwalczyć dolegliwość stosujmy ciepłe kąpiele rozszerzające naczynia krwionośne, masaże poprawiające krążenie krwi czy szczotkowanie pobudzające krążenie. Do tego dodać możemy stosowanie żeli rozgrzewających które kupimy w każdej aptece.
Ostatnia z rzeczy, którymi chcemy się dziś zająć, to problem z odciskami na stopach. Zna go chyba każdy – zarówno pani dyrektor przez wiele godzin chodząca w zbyt ciasnych szpilkach jak i pracownik fizyczny noszący za luźne obuwie. Małych odcisków nie przebijamy – staramy się je zostawić do samodzielnego wchłonięcia. Na większe możemy nanieść specjalne plastry na odciski. Jeśli zaś pojawia się bolesność, należy wybrać się do specjalisty. Problemy ze stopami do jakiego lekarza zgłaszać? Może być to dermatolog, ale równie dobrze sprawdzi się dyplomowany podolog. Co prawda zazwyczaj nie ma on tytułu lekarza, ale jest doświadczonym specjalistą od terapii tych właśnie okolic ciała.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.