Udar? I co dalej?

Udar mózgu jest najpoważniejszym rodzajem uszkodzenia mózgu. Dochodzi do niego, kiedy krew transportująca tlen i substancje odżywcze przestaje docierać do określonego obszaru mózgu. Udar może prowadzić do paraliżu, utraty mowy i utraty świadomości.

Rodzaje udarów mózgu

Większość udarów jest spowodowana problemami z naczyniami krwionośnymi znajdującymi się w mózgu, które są niedrożne lub pękają w wyniku słabej kondycji. Problemy te mogą być związane z wysokim poziomem cholesterolu, podwyższonym ciśnieniem krwi lub cukrzycą, paleniem tytoniu, problemami z wagą lub zmianami zachodzącymi w tkankach tętnic, które przychodzą wraz z wiekiem. W przypadku niedrożności naczynia mówimy o udarze niedokrwiennym mózgu, który stanowi 75% wszystkich przypadków.

Udary mogą być również spowodowane krwawieniem naczynia spowodowanym jego pęknięciem. Wówczas mówimy o udarze krwotocznym stanowiącym 25% przypadków.

Jak wygląda leczenie poudarowe?

Udar to stan, w którym następuje nagła utrata funkcji mózgu, zwykle z powodu zakrzepu lub zablokowania dopływu krwi do mózgu. Podjęcie leczenia jest niezbędne dla odzyskania sprawności pacjenta oraz uchronienia go przed kolejnymi udarami, które mogą okazać się dla pacjenta śmiertelne. Sposób leczenia poudarowego różni się w zależności od kraju.

W przypadku niektórych osób z udarem mózgu, u których wystąpił ostry epizod neurologiczny i które nadal mają objawy w momencie przyjęcia do szpitala, leczenie można przeprowadzić za pomocą leków (np. aspiryna, tromboliza), operacji (np. trombektomia) lub obu.

Leczenie opierające się na lekach waha się od 12% w Japonii do 98% we Francji – taka duża rozbieżność wynika z faktu, że niektóre kraje zezwalają na stosowanie tylko zatwierdzonych leków, podczas gdy inne nie mają takich ograniczeń.

Dodatkowe lektury:  Czas odwyku – jakich zachowań unikać w towarzystwie osób, które przez niego przechodzą?

Życie pacjenta po udarze

Oprócz podjęcia leczenia, pacjenta czeka także długa droga do odzyskania sprawności. Pacjentom po udarze dokucza spastyczność, paraliż, niedowłady, które wymagają rehabilitacji i podjęcia osobnego leczenia. Pacjent na nowo uczy się wielu czynności, które przed udarem wykonywał bez żadnych problemów takie jak chodzenie, trzymanie przedmiotów w ręku, jedzenie, mycie się i ubieranie.

Chory potrzebuje wsparcia ze strony otoczenia, rodziny, bliskich, a także powinien być pod opieką psychologa, ponieważ nowa rzeczywistość często jest dużym obciążeniem psychicznym i chorego często dopada depresja utrudniająca powrót do zdrowia i odzyskania sprawności.

Więcej o udarze mózgu i sposobach leczenia poudarowego: https://zyciepoudarze.pl/udar-mozgu-objawy-przyczyny-leczenie/


Comments