Utrata głosu – przyczyny utraty głosu i domowe metody walki z chrypką

Zmiana brzmienia głosu, a nawet utrata głosu mogą mieć wiele przyczyn. Najczęściej są związane ze zmienionymi warunkami otoczenia lub są konsekwencją przechodzonej infekcji (wirusowej lub np. bakteryjnego zapalenia gardła) lub stanu zapalnego np. w chorobie jaką jest zapalenie strun głosowych. W bardzo rzadkich przypadkach zanik głosu jest związany z poważną, przewlekłą chorobą lub mechanicznym uszkodzeniem strun głosowych. 

Poniżej w artykule opisano najczęstsze przyczyny utraty glosu oraz metody radzenia sobie z nimi i przywrócenia dawnego tembru głosu. 

Infekcja wirusowa – sposoby na chrypę i utratę glosu jesienią i zimą

W okresie jesienno-zimowym, a także na przełomie wiosny i lata obserwuje się wśród pacjentów wzmożone występowanie infekcji wirusowych. Ich objawy to, oprócz podwyższonej temperatury ciała i kataru, często ból gardła i chrypka. W stanach ostrych może dojść do zaniku głosu – tkanki narządu mowy są chorobowo zmienione, nabrzmiałe i podbiegłe krwią. Dochodzi do rozwinięcia zapalenia krtani, a to właśnie w niej modulowany jest głos. Sytuacji nie poprawia brak higieny głosu w czasie choroby, niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz stosowanie leków i płukanek wysuszających gardło. Pacjenci szukając ulgi w dolegliwościach decydują się na przyjmowanie leków przeciwbólowych, które obkurczają tkanki i znieczulają, ale równocześnie nadwyrężają błonę śluzową gardła i mogą przyczyniać się do zmian głosu i męczącej chrypki.

Dodatkowe lektury:  Tabletki antykoncepcyjne a ciąża. Czy mogą wystąpić negatywne objawy?
zapalenie strun głosowych
fot. Zapalenie strun głosowych jest jedną z przyczyn utraty głosu

Utrata głosu w sezonie infekcyjnym? Zapobiegaj zamiast leczyć

Sezonowym infekcjom trudno zapobiegać, jeśli jesteś na nie wrażliwy, w okresach szczytów infekcyjnych (w zależności od roku przypadają one na okres od września do kwietnia) szczególnie mocno dbaj o zdrowie. Regularnie myj ręce, unikaj przebywania w zatłoczonych miejscach takich jak transport publiczny czy zgromadzenia i publiczne imprezy. Staraj się przyjmować suplementy i witaminy, które wzmocnią organizm. Przykładaj szczególną uwagę do diety – dobrze zbilansowana zwiększy szansę na uniknięcie zachorowania.

Warunki fizyczne – winna klimatyzacja i ogrzewanie

Klimatyzowane powietrze nie sprzyja ogólnemu zdrowiu, szczególnie niekorzystnie działa na gardło i otaczające je tkanki. W kontakcie z suchym powietrzem śluzówka tylnej ściany gardła jest uszkadzana – pocienia się i wysusza. To stanowi bezpośrednią przyczynę chrypki oraz może być wrotami zakażenia, czyli miejscem, gdzie wirusy i bakterie wnikają do organizmu powodując np. anginę czy zapalenie strun głosowych.

Domowe sposoby na utratę głosu do której doszło na skutek ekspozycji na klimatyzowane lub zbyt gorące powietrze opierają się na nawilżeniu gardła i przywróceniu śluzówce prawidłowej struktury. Kluczowe jest nawilżanie ściany gardła. Wybierz preparaty apteczne. Popijanie wody nie będzie skuteczne, może przynieść chwilową ulgę, ale nie poprawi stanu na długo i nie wpłynie pozytywnie na proces powrotu do zdrowia.

W leczeniu utraty głosu spowodowanej przesuszeniem kluczowa jest zmiana nawyków. Dostarczaj sobie więcej płynów, odstaw łóżko od źródła suchego powietrza, często wietrz pomieszczenia i rozważ zakup nawilżacza powietrza. Jeśli masz skłonność do spania z otwartymi ustami staraj się spać w pozycji, która temu zapobiega. Na boku, lub korzystając ze specjalnych, ergonomicznych poduszek. Dzięki nim głowa jest w optymalnym położeniu, a gardło nie wysycha.

Dodatkowe lektury:  Badania mikroflory jelitowej - Czym są i kiedy się je wykonuje?

Zanik głosu – problem nie tylko nauczycieli i mówców

Do utraty głosu często dochodzi na skutek nadwyrężenia aparatu mowy. Powszechnie uważa się, że ten problem dotyczy osób zawodowo pracujących głosem. Jest to w pewnym sensie prawda. Nauczyciele, wykładowcy, opiekunowie dzieci, osoby pracujące w jadłodajniach i halach produkcyjnych, gdzie natężenie hałasu jest duże oraz piosenkarze są często narażeni na nadwyrężenie znane powszechnie jako „zdarte gardło”. Należy jednak zaznaczyć, że nie tylko wymienione grupy zawodowe mogą doświadczyć utraty głosu. Dolegliwości mogą się pojawić u osób bywających na koncertach, w głośnych miejscach, przekrzykujących innych.

utrata głosu
fot. Utrata głosu może wystąpić w najmniej oczekiwanym momencie

Nawilżenie receptą na zdarte gardło

Jakie są sposoby na chrypę i utratę głosu w przypadku nadwyrężenia aparatu mowy? Podobnie jak w innych przypadkach kluczem jest nawilżenie gardła, należy również zachować bezwzględną ciszę i przez kilka dni drastycznie ograniczyć mówienie. Krtań musi mieć czas na regenerację i powrót do stanu sprzed choroby.

Domowe sposoby na zanik głosu i chrypkę w pigułce

W przypadku poważnych problemów zdrowotnych, chorób przebiegających ostro i z gorączką należy skupić się na ich leczeniu. Utrata głosu czy chrypka są tylko jednym z objawów, aby się ich pozbyć należy doprowadzić do ustąpienia infekcji czy przywrócić chirurgicznie funkcje aparatu mowy. Domowe sposoby pomogą jednak tym pacjentom, którzy zadają sobie pytanie jak odzyskać głos i u których jednocześnie nie doszło do rozwinięcia poważnych problemów jak nowotwór krtani czy uszkodzenie strun głosowych.

Dodatkowe lektury:  Blok lewej odnogi pęczka Hisa - symptomy, przyczyny oraz leczenie

Aby przyspieszyć regenerację:

  • zadbaj o nawilżenie powietrza w miejscu, w którym przebywasz najczęściej oraz w sypialni.
  • jeśli pracujesz w miejscu, gdzie jesteś narażony na pyły(również wysuszają gardło i mogą mieć udział w utracie głosu) zawsze używaj masek i środków ochrony osobistej.
  • jeśli straciłaś/eś głos w wyniku infekcji wybierz nawilżające tabletki na gardło, zamiast obsuszających. Najlepsze pomoże wybrać ci farmaceuta, zwykle zawierają one wyciągi roślinne i glicerynę, które pielęgnują śluzówkę gardła.
  • postaw na oleje. Substancje tłuszczowe, lepiej niż woda utrzymują się na tylnej ścianie gardła. W aptekach dostępne są spray’e np. na bazie oliwy z oliwek, które precyzyjnie zaaplikowane mogą przynieść natychmiastową ulgę w chrypce i poprawić tembr głosu.
  • zmień nawyki związane z zasypianiem – spanie z otwartymi ustami sprzyja degradacji tkanek gardła i może przyczyniać się do utraty głosu.
  • unikaj sytuacji, w których masz zdarte gardło. Nie krzycz i dbaj o higienę głosu.
straciłem głos domowe sposoby
fot. Niedawno straciłem głos – czy domowe sposoby wystarczą ?

Straciłam głos – co robić kiedy domowe sposoby na utratę głosu nie działają?

Jeśli pomimo leczenia i zmiany stylu życia objawy nie mijają, straciłaś głos domowe sposoby nie pomagają, a ty odczuwasz coraz większe dolegliwości zgłoś się po poradę do lekarza. Być może przyczyną utraty głosu i chrypki są patologie z obszarze krtani, problemy hormonalne lub przyjmowane leki.


Comments