Zdjęcie panoramiczne – podstawa nowoczesnej stomatologii


Zdjęcie panoramiczne, potocznie określane mianem zdjęcia pantomograficznego jest jedną z podstawowych metod diagnostyki stomatologicznej, najczęściej wykorzystywaną podczas leczenia kanałowego. Dzięki badaniu możliwe jest wykrycie zmian chorobowych zlokalizowanych w głębiej położonych tkankach jak np. kości żuchwy lub szczęki. W jakich sytuacjach zleca się wykonanie zdjęcia panoramicznego? Jak przebiega badanie przy użyciu pantomogramu?

Jak wygląda zdjęcie panoramiczne zębów? W jakim celu się je wykonuje?

Zdjęcie pantomograficzne przedstawia obraz całej szczęki i żuchwy, co pozwala dentyście ocenić ogólny stan uzębienia oraz struktur i tkanek głębiej położonych, w tym między innymi stawów skroniowo-żuchwowych, kości szczęki i żuchwy, a częściowo także i zatok szczękowych. Na postawie zdjęcia panoramicznego stomatolog jest w stanie zlokalizować stany zapalne, usytuowanie zębów niewyrzniętych, zmiany mogące wskazywać na chorobę nowotworową (np. torbiele).

Badanie przede wszystkim przeprowadza się przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego oraz w trakcie leczenia kanałowego, ale nie tylko. Zdjęcia panoramiczne wykorzystywane są również w diagnostyce urazów szczęki, chorób przyzębia, zaawansowanej próchnicy, leczenia implantologicznego i planowanej ekstrakcji zęba. Obecnie coraz częściej zdjęcia panoramiczne stosuje się je w celach profilaktycznych. Badanie pantomograficzne nie jest refundowane przez NFZ, niemniej jednak koszt jego wykonania to ok.80 zł.

Jak przebiega wizyta w gabinecie stomatologicznym?

Zdjęcie panoramiczne wykonywane jest przy użyciu pantomogramu, czyli specjalistycznego urządzenia emitującego promieniowania RTG. Badanie trwa kilka minut i nie wymaga od pacjentów szczególnego przygotowania. W związku z tym, że dawka promieniowania jest niewielka, to badanie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia pacjentów. Natomiast głównym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest oczywiście ciąża. Badanie nie jest wskazane także w przypadku kobiet, które podejrzewają, że mogą być w ciąży.

Dodatkowe lektury:  Kiedy udać się do podologa?

Przed wykonaniem zdjęcia pantomograficznego pacjent powinien usunąć z ciała wszystkie metalowe elementy – biżuterię, ozdoby do włosów, uzupełnienia protetyczne, okulary itp. Po założeniu specjalnego fartucha ochronnego i zajęciu odpowiedniej pozycji przez pacjenta stomatolog wykonuje zdjęcie, które natychmiast będzie widoczne na monitorze komputera.

 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Medykus.


Comments