Zdjęcie panoramiczne, potocznie określane mianem zdjęcia pantomograficznego jest jedną z podstawowych metod diagnostyki stomatologicznej, najczęściej wykorzystywaną podczas leczenia kanałowego. Dzięki badaniu możliwe jest wykrycie zmian chorobowych zlokalizowanych w głębiej położonych tkankach jak np. kości żuchwy lub szczęki. W jakich sytuacjach zleca się wykonanie zdjęcia panoramicznego? Jak przebiega badanie przy użyciu pantomogramu?
Zdjęcie pantomograficzne przedstawia obraz całej szczęki i żuchwy, co pozwala dentyście ocenić ogólny stan uzębienia oraz struktur i tkanek głębiej położonych, w tym między innymi stawów skroniowo-żuchwowych, kości szczęki i żuchwy, a częściowo także i zatok szczękowych. Na postawie zdjęcia panoramicznego stomatolog jest w stanie zlokalizować stany zapalne, usytuowanie zębów niewyrzniętych, zmiany mogące wskazywać na chorobę nowotworową (np. torbiele).
Badanie przede wszystkim przeprowadza się przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego oraz w trakcie leczenia kanałowego, ale nie tylko. Zdjęcia panoramiczne wykorzystywane są również w diagnostyce urazów szczęki, chorób przyzębia, zaawansowanej próchnicy, leczenia implantologicznego i planowanej ekstrakcji zęba. Obecnie coraz częściej zdjęcia panoramiczne stosuje się je w celach profilaktycznych. Badanie pantomograficzne nie jest refundowane przez NFZ, niemniej jednak koszt jego wykonania to ok.80 zł.
Zdjęcie panoramiczne wykonywane jest przy użyciu pantomogramu, czyli specjalistycznego urządzenia emitującego promieniowania RTG. Badanie trwa kilka minut i nie wymaga od pacjentów szczególnego przygotowania. W związku z tym, że dawka promieniowania jest niewielka, to badanie jest w pełni bezpieczne dla zdrowia pacjentów. Natomiast głównym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest oczywiście ciąża. Badanie nie jest wskazane także w przypadku kobiet, które podejrzewają, że mogą być w ciąży.
Przed wykonaniem zdjęcia pantomograficznego pacjent powinien usunąć z ciała wszystkie metalowe elementy – biżuterię, ozdoby do włosów, uzupełnienia protetyczne, okulary itp. Po założeniu specjalnego fartucha ochronnego i zajęciu odpowiedniej pozycji przez pacjenta stomatolog wykonuje zdjęcie, które natychmiast będzie widoczne na monitorze komputera.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Medykus.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.