Spis treści:
Śluz jest naturalnym zjawiskiem fizjologicznym. Substancja wytwarzana przez komórki zlokalizowane w błonie śluzowej wyścielającej układ pokarmowy ma bardzo znaczącą rolę w organizmie człowieka. Zapewnia ochronę oraz nawilża, pomaga w przemieszczaniu się zawartości jelit. Co więcej, utrudnia kwasom oraz enzymom negatywne działanie na ściany żołądka i jelit.
Śluz w kale występuje w rezultacie jego zwiększonego wytwarzania za pośrednictwem śluzówki jelit. Przyczyny mogą być różne i nie zawsze poważne.
Śluz w kupce niemowlaka jest zjawiskiem dość powszechnym, który wywołuje duży niepokój u rodziców. Szczególnie wówczas, gdy zauważa się jeszcze dodatkowe symptomy, na przykład podwyższona temperatura ciała, krew w stolcu, brak apetytu bądź biegunka. Czy jest to niepokojący objaw? Czy wymaga konsultacji z lekarzem pediatrą?
Wygląd, a także zapach kału dziecka stanowi istotną informację wskazującą na zdrowie malucha. Rzadka kupa może świadczyć o obecności infekcji, natomiast czarny stolec może wskazywać na krwawieniu. Brzydki zapach może być objawem nietolerancji pokarmowej. Kupka niemowlaka ze śluzem jest również objawem pewnych nieprawidłowości.
Obecność śluzu w kupce dziecka to bardzo często występujący problem. Dotyczy praktycznie każdego niemowlaka. Podkreślić należy fakt, że występowanie śluzu w układzie pokarmowym jest naturalnym zjawiskiem, nie tylko u małego dziecka. Pozwala to na lepsze przemieszczenie się treści jelitowej. W związku z tym śluz w kale może wystąpić. Najczęściej jednak jest on w ogóle nie dostrzegalny, gdyż jest w małych ilościach. W sytuacji, w której jelita produkują większą ilość śluzu, można ją zauważyć w kale niemowlaka. Takie zjawisko może być informacją o niewłaściwie funkcjonującym układzie pokarmowym dziecka.
Powyższe stwierdzenie uzależnione jest od pewnych czynników. Ważną kwestią jest długość utrzymywania się śluzu w kale niemowlaka. Co więcej, istotne są także dodatkowe symptomy towarzyszące. Gdy kupka ze śluzem, u niemowlaka występuje sporadycznie, incydentalnie, to wówczas nie ma żadnych powodów do niepokoju. Może to być związane z rozszerzaniem diety dziecka.
Trudniejsza sytuacja jest wówczas, gdy śluz w kupie niemowlaka utrzymuje się przez dłuższy czas. Niebezpieczne są także inne dodatkowe objawy takie jak krew w kale, bóle brzucha, brak przyrostu wagi u dziecka, a także gorączka. Wówczas trzeba jak najszybciej udać się do lekarza i zasięgnąć jego opinii. Specjalista zleci wówczas odpowiednie badania bądź dokona diagnozy na podstawie przeprowadzonego wywiadu.
Śluz w kupce dziecka może świadczyć o zarażeniu rotawirusem. W takiej sytuacji kał jest bardzo rzadki i najczęściej ma brzydki zapach. Zdarza się także, że ma zielony kolor. Choroby nie leczy się z wykorzystaniem antybiotyków, jednakże maluszka powinien zobaczyć lekarz. Rotawirus może przyczynić się do odwodnienia w przypadku bardzo małych dzieci. W związku z tym, gdy pojawi się taka sytuacja, nie należy jej bagatelizować. Dzieci mające rotawirusa muszą być leczone w szpitalu.
Podkreślić trzeba fakt, że obecność śluzu w kale u niemowlaka najczęściej jest wskazaniem alergii pokarmowej. Jednakże znalezienie przyczyny alergii nie jest takie łatwe. W sytuacji, gdy podejrzewa się alergię, należy zastosować dietę pozwalającą na eliminację składnika powodującego określone objawy. Jeżeli dziecko karmione jest tylko piersią, to zastosowanie diety eliminacyjnej dotyczy matki. Najczęściej występującymi rodzajami alergii jest uczulenie na laktozę, białko jajek, białko mleka krowiego, cytrusy, orzechy, grzyby czy czekoladę.
Śluz w kale u niemowlaka może także informować o obecności stanu zapalnego. W takiej sytuacji dodatkowo pojawia się gorączka, a także gorsze samopoczucie u dziecka. Wówczas wizyta u specjalisty jest konieczna. Obecność śluzu może wskazywać na poważniejszą chorobę.
Występowanie śluzu w kale dziecka może powstać w rezultacie antybiotykoterapii. Wpływa ona na zaburzenie równowagi bakteriologicznej w jelicie. Istnieją badania, które wskazują, że częstość takich dolegliwości w populacji dzieci kształtuje się na poziomie 11-40%. Co więcej, częściej dotyczy dzieci mających mniej niż dwa lata. Najczęściej symptomy przebiegają łagodnie. Ustępują one po odstawieniu preparatów leczniczych. Gdy dochodzi do cięższego przebiegu, może pojawić się rzekomobłoniaste zapalenie jelit. W takiej sytuacji pojawia się biegunka, wodniste stolce wyróżniające się brzydkim zapachem, w których może być zarówno krew, jak i śluz. Dodatkowo dziecko odczuwa ból brzucha, gorączkę oraz może być odwodnione.
Gdy śluz w kupce niemowlaka utrzymuje się przez dłuższy czas, wówczas może przyczynić się do bardzo poważnych powikłań, wśród których wymienia się poważne nieprawidłowości dotyczące pracy układu trawiennego. Co więcej, gdy nie podejmie się działań leczniczych alergii pokarmowej, będzie się ona pogłębiać. Niejednokrotnie staje się ona przyczyną tak zwanego marszu alergicznego. Jest to zjawisko, które polega na przekształcaniu się alergii wraz z wiekiem malucha, czyli rośnie ona razem z dzieckiem. Może przyjmować różne formy, wśród których wymienia się pokrzywkę, wysypkę, opuchliznę. Istnieją także przypadki, w których przeobraża się ona w inny rodzaj alergii, na przykład na sierść zwierząt. W sytuacji, gdy śluz w kale u niemowlaka związany jest z alergią pokarmową, trzeba od razu podjąć właściwe kroki. To sprawi, że uchroni się wówczas dziecko przed przykrymi konsekwencjami, które mogłyby wystąpić w przyszłości.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.