Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt oraz dzieci starszych – jak sobie z tym radzić?

Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt nie zawsze związane jest z większymi problemami. Niejednokrotnie zdarza się tak, że ustępuje w sposób samoistny. Jednakże przyczyny mogą być dużo poważniejsze. W przypadku małych dzieci najczęściej do takiego stanu prowadzą wady rozwojowe, a także urazy okołoporodowe. Podkreślić należy fakt, że schorzenie może również dotyczyć starszych dzieci oraz osób dorosłych. Istotną kwestią jest to, że przyczyny takiego stanu powinny zostać dokładnie zbadane i wyjaśnione.

Co to jest obniżone napięcie mięśniowe?

Słabe napięcie mięśniowe bywa określane również mianem hipotonii bądź też obniżonym tonusem mięśniowym. Ogólnie rzecz ujmując, jest to zły stan mięśni, gdy nie mogą one stawić oporu przed ich biernym rozciąganiem. Za dobry przykład wyjaśniający kwestię może posłużyć sytuacja, w której osoba chora nie może utrzymać ręki w pozycji podniesionej. Zauważyć należy jednak, że obniżone napięcie mięśniowe to nie choroba. Jest to symptom lub rezultat chorób genetycznych, wad wrodzonych, bądź też innych poważnych schorzeń, które mają charakter neurologiczny. Tak jak to zostało wspomniane wcześniej, obniżone napięcie mięśniowe może mieć również mniej poważne przyczyny.

obniżone napięcie mięśniowe u dzieci starszych ćwiczenia
fot. Jakie są ćwiczenia na obniżone napięcie mięśniowe u dzieci starszych ?

Obniżone napięcie mięśniowe u niemowlaka

Wskazany problem u malutkiego dziecka najczęściej dostrzegalny jest już w pierwszych miesiącach życia. Niejednokrotnie nieprawidłowość jest zauważana przez rodziców, czy opiekunów, albo lekarza, który wykonuje badania podczas rutynowej wizyty pediatrycznej. Nie jest to jednak zasadą. Nie zawsze udaje się szybko zauważyć obecność problemu, ponieważ każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie. Niektóre dzieci szybciej zdobywają pewne umiejętności, inne potrzebują więcej czasu.

Dodatkowe lektury:  Bogactwo zdrowia w oleju z czarnuszki

Istotne jest jednak to, że niemowlaki z obniżonym napięciem mięśniowym rozwijają się znacznie słabiej pod względem psychoruchowym. Dzieci dotknięte wskazaną nieprawidłowością najczęściej nie raczkują, a ponadto mają trudności z utrzymaniem uniesionej główki. Czasami u takich maluszków zauważyć można problemy związane z koordynacją wzrokowo-ruchową.

Podkreślić należy fakt, że objawy obniżonego napięcia mięśniowego zawsze trzeba konsultować ze specjalistą. Takie działanie należy podjąć szczególnie wówczas, gdy:

  • problemy z utrzymaniem główki pojawiają się przy podciąganiu maluszka za rączki, w wieku 3 miesięcy,
  • dochodzi do niemożności siadania w wieku sześciu miesięcy,
  • występuje brak umiejętności stania, gdy dziecko ma 9 miesięcy.
obniżone napięcie mięśniowe u niemowlaka
fot. Czy wiesz co zrobić, jak wystąpi obniżone napięcie mięśniowe u niemowlaka ?

Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt związane jest najczęściej z urazami okołoporodowymi albo wadami rozwojowymi mózgu. Problem bardzo często pojawia się również u dzieci cierpiących na zespół Downa lub Williego i Radera bądź też zespół Patausa. Pamiętać trzeba także o tym, że obniżone napięcie mięśniowe u niemowlaka może ustąpić w sposób samoistny. Dzieje się tak najczęściej wówczas, gdy jest ono spowodowane przez niedotlenienie podczas porodu.

Istotne znaczenie w przypadku określonego problemu ma rehabilitacja. Najczęściej przebiega ona według zasady Vojty. Polega ona na uciskaniu różnych miejsc na ciele. Działanie takie przyczynia się do pobudzania rozwoju mózgu. Niejednokrotnie wykorzystuje się także technikę Bobatha. W tym przypadku pobudza się maluszka do wykonywania określonych ruchów oraz przyjmowania postawy wymaganej w konkretnym wieku.

Obniżone napięcie mięśniowe u dzieci starszych

W sytuacji, gdy obniżone napięcie mięśniowe u starszych dzieci pojawia się nagle, trzeba natychmiast skonsultować się ze specjalistą. Gdy słabsze napięcie mięśniowe jest wynikiem urazu głowy albo kręgosłupa trzeba natychmiast udać się do najbliższego szpitala na oddział ratunkowy.

Dodatkowe lektury:  Skręcenie stawu łokciowego – jak postępować?

Obniżone napięcie mięśniowe u starszych dzieci jest najczęściej wynikiem poważnych chorób. Wśród nich należy wymienić zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, chorobę Heinego-Medina.

W przypadku obniżonego napięcia mięśniowego, objawy które najczęściej się wymienia to prawie niewyczuwalne odruchy toniczne, a także obecność odruchów rdzeniowych. Bardzo łatwo można zobaczyć zaburzenia w postawie ciała dziecka. Jest ona zwyczajnie nienaturalna. Co więcej, niejednokrotnie można dostrzec słabe odruchy oddechowe, bądź utrzymywanie pozycji W podczas siedzenia, Polega ona na tym, że podczas siedzenia pośladki dziecka umiejscowione są między stopami. Wskazać należy także, że symptomom towarzyszą również problemy z jedzeniem oraz bardzo słaba siła głosu. Dzieci dotknięte wskazaną nieprawidłowością nie chcą podejmować najmniejszej aktywności fizycznej.

obniżone napięcie mięśniowe u dzieci ćwiczenia
fot. Obniżone napięcie mięśniowe u dzieci – ćwiczenia które mogą wam pomóc

Obniżone napięcie mięśniowe – ćwiczenia

Starsze dzieci można efektywniej rehabilitować niż niemowlaki. Jest to związane z tym, że dzieci zdobyły już pewne umiejętności, a ponadto mają większe możliwości w zakresie poruszania. W przypadku obniżonego napięcia mięśniowego u dzieci starszych, ćwiczenia można wykonywać pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Co więcej, można także realizować specjalne programy, które przeznaczone są do walki z takim problemem. Podkreślić należy fakt, że rehabilitacja odbywa się zgodnie z techniką Ruchu Rozwijającego. Autorką wskazanej metody jest Weronika Sherborne. W tej sytuacji wykonywane są ćwiczenia manualne, równoważne, a także inne, których zadaniem jest wspieranie tak zwanej motoryki małej. Co więcej, bardzo dobre wyniki można osiągnąć, gdy podejmie się rehabilitację, która wykorzystuje ćwiczenia wykonywane na basenie. Stosuje się także rozwiązanie w postaci hipoterapii.

Dodatkowe lektury:  Ćwiczenia na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Zobacz nasze propozycje

Podsumowując podkreślić należy, że metody pomagające w obniżonym napięciu mięśniowym powinny być dobierane do charakteru, a także nasilenia zaburzeń u dziecka oraz jego wrażliwości. Systematyczne wykonywanie właściwych ćwiczeń przyczynia się do tego, że mięśnie nabywają umiejętności prawidłowej pracy. Istotne jest również to, że w przypadku tej nieprawidłowości rehabilitacja prowadzona jest przez fizjoterapeutę w specjalistycznym ośrodku, albo w domu przez rodziców. Jeżeli problem nie ustąpi w sposób samoistny, rehabilitacja powinna być prowadzona do końca życia.


Comments