Spis treści:
Z jęczmieniem na oku spotkał się przynajmniej raz w swoim życiu prawdopodobnie każdy z nas. Jest to zmiana w obrębie oka – może to być zarówno jęczmień na oku jak i jęczmień pod okiem. Są one najczęściej spowodowane zakażeniem gronkowcem. Jęczmień na powiece pojawia się także bardzo często na skutek błędów podczas demakijażu oczu, dotykanie wrażliwej okolicy oka brudnymi rękoma lub też na skutek obniżonej odporności organizmu. Objawia się zwykle w postaci grudkowatego, zaczerwienionego ropnia na powiece, który boli i swędzi oraz przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.
Pytania o to jak pozbyć się jęczmienia skutecznie z pewnością zadaje sobie wielu z nas. Najskuteczniejszym oraz najszybszym na to sposobem z pewnością jest wizyta u okulisty, który przepisze antybiotyk za pomocą którego możliwe stanie wyeliminowanie bakterii odpowiedzialnych za pojawienie się jęczmienia. W niektórych przypadkach jednak pragniemy poznać domowe sposoby na jęczmień, dzięki którym ,,bolesny problem” zniknie raz na zawsze.
Chociaż domowe sposoby na jęczmień znane były naszym babciom oraz mamom od dziesiątek lat – to jednak w dalszym ciągu budzą one niemałe kontrowersje oraz uśmiech na twarzy tych, którzy w tego typu terapie raczej nie wierzą.
Lekarze nie są zgodni co do skuteczności tego typu kuracji, jednak bez wahania zapewniają, że nie są one szkodliwe – więc nic nie tracimy próbując dzięki nim zlikwidować jęczmień pod okiem lub na powiece.
Sposoby na jęczmień określane mianem domowych czasem wydają nam się absurdalne i co najmniej dziwne, jednak według zapewnień osób, które miały już z nimi do czynienia bywają one całkiem skuteczne. Poniżej przedstawiono listę kilku uznanych za najbardziej skuteczne sposobów na to jak pozbyć się jęczmienia.
Leczeniu zmiany jaką jest jęczmień prawie zawsze towarzyszy pęknięcie grudkowatego ropnia i wypłynięcie zainfekowanej wydzieliny na zewnątrz. Należy jednak na tym etapie zachować szczególną higienę. W niektórych przypadkach trzeba delikatnie usunąć bakterie poprzez wyciśnięcie pozostałości ropy i usunąć strupki, które mogły się w obrębie jęczmienia wytworzyć. Dzięki takiemu postępowaniu zyskujemy o wiele większą pewność, że bakterie jakie są przyczyną infekcji zostały trwale usunięte i nie dojdzie do ponownego pojawienia się jęczmienia w dosyć krótkim czasie.
W niektórych przypadkach domowe sposoby na jęczmień nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lub infekcja chwilowo ustępuje po to, aby po kilku dniach lub tygodniach zaatakować ponownie. Jeżeli dojdzie do takich sytuacji o wiele lepiej jest skonsultować się z lekarzem okulistą, bądź farmaceutą, którzy bez trudu dobiorą środek zawierający w swoim składzie antybiotyk o bakteriobójczym działaniu. Dzięki temu zlikwidować będziemy mogli nie tylko bolesne objawy – lecz także źródło problemu jakim najczęściej jest bakteria. Leki na jęczmień występują najczęściej formie wygodnych kropli lub maści.
W bardzo rzadkich przypadkach kiedy krople oraz maści nie przynoszą ulgi w leczeniu – koniecznym może okazać się przeprowadzenie specjalnego zabiegu polegającego na nacięciu oraz drenażu ropnia.
Proces leczenia ropnia średnio trwa od kilku dni do około dwóch tygodni, jednak bywają także sytuacje, w których trwa to dłużej.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.